پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

ویژگی ها، اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی


ویژگی ها، اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی
۲۲ بهمن سال ،۱۳۸۷ انقلاب اسلامی سی ساله می شود. انقلابی که به برکت رهبری امام راحل، خون شهدای گرانقدر و اراده راسخ ملت به پیروزی رسید و چنان برجسته و یگانه شدکه هیچ حرکت وجنبش انقلابی دیگری توان برابری با آن را نخواهد داشت. زیرا انگیزه ها و اهداف بسیار متفاوتی داشت. به طور مثال در مقام مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دو انقلاب مشهور غربی (فرانسه و روسیه) می توان گفت: انقلاب کبیر فرانسه، برای آزادی و رفاه و انقلاب روسیه، برای عدالت و برابری بوده است. اما انقلاب اسلامی ایران، انقلابی برای خدا و معنویت می باشد. انقلاب ارزش ها است. از این روست که می توان انقلاب کبیر فرانسه را انقلابی صرفا سیاسی و انقلاب روسیه را انقلابی کاملا اقتصادی دانست، لیکن انقلاب اسلامی ایران انقلابی است فرهنگی و معنوی.(۱)
ط ویژگی های انقلاب اسلامی ایران
صاحبنظران سیاسی، ویژگی های متعددی را برای انقلاب اسلامی ایران ذکر نموده اند که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:
۱ ) اسلامی بودن
۲ ) اتکاء به پشتوانه قوی مردمی
۳ ) عدم وابستگی به قدرت های استکباری شرق و غرب
۴ ) رهبری همه جانبه امام راحل
۵ ) سرعت انقلاب به نسبت سایر انقلاب های دیگر ملل
۶ ) پافشاری بر اهداف و آرمان های تعیین شده و ...
● اهداف انقلاب اسلامی ایران
انقلاب اسلامی ایران به جهت تحقق اهدافی مقدس صورت گرفت. اهدافی که، تماما معنوی و ارزشی و منطبق بر ارزش ها و تعالیم شریعت پاک نبوی اسلامی بودند. از جمله:
۱ ) براندازی حکومت سفاک و جبار پهلوی
۲ ) ایجاد جمهوری اسلامی ایران
۳ ) حاکم نمودن ارزش ها و مقررات و احکام دین مبین اسلام
۴ ) برچیدن مظاهر فساد و تباهی
۵ ) قطع نمودن دست استعمارگران از ذخایر طبیعی کشور
۶ ) حمایت و امید دادن به سایر مسلمانان وممالک مظلوم و مستضعف جهان و ...
● دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران
شناخت و ارزیابی هر انقلابی، بدون توجه به دستاوردهای آن امکان پذیر نمی باشد و اهمیت این امر وقتی بیشتر رخ می نماید که بدانیم حفظ انقلاب اسلامی ارتباط بسیار مستقیمی با شناخت دستاوردهای آن دارد. لذا مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را در پنج محور ذیل به بررسی می نشینیم.
۱ ) سیاسی:
در بعد سیاست داخلی، سرنگونی حکومت دو هزار و پانصد ساله ستمشاهی مهم ترین واقعه محسوب می شود. تشکیل حکومت اسلامی، استقرار نهادهای مدنی کشور با انتخابات مبتنی بر رای مستقیم مردم، از بین بردن سازمان های مخوف و غیرانسانی همچون ساواک، تعیین و تصویب قانون اساسی اسلامی، تاسیس سازمان ها و نهادها و ارگان های انقلابی و مردمی (همچون نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان وجانبازان، بنیاد شهید و نظایر اینها) تلاش در جهت وحدت بین شیعه و سنی، مقابله اصولی باتوطئه های عناصر فریب خورده و تجزیه طلب داخلی وحفظ انسجام و تمامیت ارضی کشور در شرایط بحرانی، از مهم ترین دستاوردهای حائز اهمیت محسوب می شوند. امادر بعد سیاست خارجی، مقابله با جنگ تحمیلی ناخواسته، اصلی ترین دستاورد به شمار می آید. افشای چهره واقعی کشورهای به اصطلاح پیشرفته استعماری، سرفرود نیاوردن به هنگام تحریم ها و محدودیت های ناعادلانه اقتصادی، بیدار نمودن سایر ملل اسلامی در جهت مبارزه همه جانبه با رژیم نامشروع صهیونیستی، اتخاذ مواضع اصولی و منطقی به هنگام بحران ها وچالش های پیش رو، صدور پیام انقلاب به سایر ممالک و توجه دادن آنها به نیرو و سرمایه وجودی خود، سایر دستاوردهای مهم انقلاب را در حوزه سیاست خارجی تشکیل می دهند.
۲ ) دفاعی:
نهادینه کردن اندیشه دفاع مشروع به هنگام تجاوز نیروهای متجاوز دشمن، طراحی و ساخت ادوات نظامی با بهره گیری از توان فکری متخصصان و مبتکران داخلی در بحبوحه جنگ تحمیلی، خنثی نمودن توطئه ها و کودتاها و اندیشه های براندازانه دشمن، حراست از مرزهای کشور به بهترین وجه ممکن، بخشی از با اهمیت ترین دستاوردهای دفاعی انقلاب را دربرمی گیرند.
۳ ) اقتصادی:
از میان بردن بنگاه های فاسد اقتصادی مبتنی بر ربا و شرط بندی رژیم ستمشاهی، ضابطه مند نمودن اکتشاف، تولید و صادرات نفت، تلاش برای رهایی از اقتصاد تک محصولی، رشد و توسعه و راه اندازی هر چه بیشتر بنگاه های زودبازده اقتصادی، تلاش در جهت خودکفایی در تولیدات کشاورزی، ساخت سدها و مهار آب های روان و توسعه و راه اندازی نیروگاه های برق آبی، گسترش شبکه مخابرات و گاز حتی به صعب العبور ترین روستاها، تشکیل تعاونی ها وحمایت از آنها به منظور نهادینه کردن فعالیت های اقتصادی جمعی، مهار تورم و افزایش بهره وری، جایگزین نمودن قدرت فکری جوانان به جای صنایع فاقد ارزش و بعضا مونتاژ غربی، از شاخص ترین دستاوردهای اقتصادی انقلاب به حساب می آیند.
۴ ) علمی:
پاکسازی محیط دانشگاه ها از عناصر وابسته به رژیم ستمشاهی و افکار غربی و الحادی آنان، توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها، تلاش درجهت تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، توجه به دانش های جدید و بنیادین همچون نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی، رشد ورود بانوان در مراکز علمی و پژوهشی همراه با رعایت شان ومنزلت آنان، ضابطه مند کردن اعزام دانشجو به خارج از کشور، افزایش کسب رتبه های علمی در المپیادهای جهانی، کامل شدن چرخه تولید سوخت هسته ای در مقیاس آزمایشگاهی، بالا رفتن اعتبارات پژوهشی مراکز علمی، تنها بخشی ازدستاوردهای علمی انقلاب را به خود اختصاص می دهند.
۵ ) فرهنگی:
برچیدن مظاهر فساد اجتماعی و اخلاقی رژیم ستمشاهی، پاکسازی عرصه های مهم فرهنگی (تلویزیون، رادیو، سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب، مجله، روزنامه) از آلودگی و فساد، احیای منزلت و هویت مساجد به عنوان مکان پالایش روحی و تهذیب نفس، شناساندن قدر و ارزش واقعی زنان به دور از ناهنجاری های ملحدانه غربی، اتخاذ مواضع مناسب در برخورد با جریانات ضد فرهنگی در اقصی نقاط عالم (۲) توجه دادن افکار عمومی به ظرفیت بالای فرهنگ اسلامی ایرانی، گسترش فرهنگ ایثار و شهادت، احیای نماز جمعه، امر به معروف و نهی از منکر، از جمله دستاوردهای برجسته انقلاب در حوزه فرهنگ می باشند.
اکنون که در این مجال با قطره ای از اقیانوس بی کران دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران آشنا شدیم. با فرازی از سخنان گوهر بار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که فصل الخطاب ما می باشد، بر اهمیت حفظ انقلاب و دستاوردهای آن تاکید می نماییم:و امروز بر ملت ایران، خصوصا و بر جمیع مسلمانان، عموما، واجب است این امانت الهی را، که در ایران به طور رسمی اعلام شده و در مدتی کوتاه نتایج عظیمی به بار آورده، با تمام توان حفظ نموده و در راه ایجاد مقتضیات بقای آن و رفع موانع و مشکلات آن کوشش نمایند. (۳)
محمد علی خزاعی
پی نوشت ها:
۱ - نشریه داخلی نگرشی بر تحولات سیاسی، سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، ش ،۶۵ ص ۲۸.
۲ - همانند موضع اصولی حضرت امام خمینی (ره) در مرتد شمردن سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی.
۳ - حضرت امام خمینی (ره) وصیت نامه سیاسی - الهی، تدوین علیرضا اسماعیلی، موسسه چاپ و نشر عروج، ،۱۳۷۵ ص ۲۳.
منبع : روزنامه جوان