شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

ریلکسیشن، تکنیکی موثر


ریلکسیشن،  تکنیکی موثر
ریلکسیشن، تکنیکی برای آرام کردن عضله‌های بدن است و شما با استفاده از آن می‌توانید از تنش و فشاری که بر اعضای بدن تان وارد شده است . خلاص شوید و هم زمان با تمرکز درست، ذهن خود را نیز آرام کنید . فشارهای عصبی و عامل استرس‌زا، آن چنان بر اعصاب ما تاثیر می گذارند که گاهی خودمان متوجه انقباض بیش از حد عضله‌های بدن‌مان نمی‌شویم . اما بعد از این که آن ها را آرام کردیم، از روی احساس آرامشی که پیدا می‌کنیم، تازه پی می‌بریم وجودمان تا چه اندازه تحت استرس و فشار بوده است.
ریلکسیشن، تکنیکی است که می‌توانید آن را در هر زمان و مکانی به کار برده و از آن لذت ببرید.
● ریلکسیشن سریع
در مواقعی که وقت کافی نداریم و ناچارید که ظرف مدت کوتاهی، خود را آرام کنید، می‌توانید از ریلکسیشن سریع استفاده کنید
ماهیچه‌ای انگشتان پا را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید در انگشتان پا احساس درد و فشار می‌کنید؛ سپس آن‌ها را رها کرده و به احساس آسودگی که انگستان پای تان ایجاد می‌شود، توجه کنید.
ماهیچه پا را منقبض کنید، تا ۱۰ بشمارید، سپس رها کنید.به ترتیب ران‌ها، شکم، کمر گردن و صورت را منقبض کرده و بعد از این که تا ده شمردید، رها کنید . در مدتی که این کار را انجام می‌دهید، عمیق و آرام نفس بکشید.همواره کردن این تکنیک با تنفس آرام و عمیق، بسیار موثر است . تنفس شما باید از بینی به درون کشیده شود، از شکم تا سینه‌ها احساس می‌شود و سپس از لبان‌تان خارج شود. حتی اگر کمی صدادار باشد، بهتر است.
● ریلکسیشن طولانی
به‌طور معمول، از این فن می‌توانید در وقت‌های استراحت و فراغت استفاده کنید. ابتدا لباس راحتی بپوشید و در وضعیت آسوده‌ای بنشیند.مشت راست خود را منقبض کرده تا در آن فشار و درد احساس نمائید.نفس بکشید.سپس آن را رها کنید و آرام شوید . سعی کنید میزان آرامش دو دست خود را با هم مقایسه کنید. آن‌گاه خواهید دید دستی که از ریلکسیشن استفاده نکرده، چه‌قدر منقبض و فشرده است؛ در حالی که در گذشته تصور می‌کرید حالت طبیعی و آرامی دارد.
مشت چپ را سفت کنید . تا زمانی که احساس انقباض شدید و درد نکرده‌اید، آن را در همان حالت نگه دارید، سپس رها کنید و آرام شوید. اجازه دهید احساس آرامش، درون بازوها و تمام بدن شما پخش شود. اکنون به ترتیب، برخی از اندام‌های‌تان را منقبض و سپس رها کنید. یادتان باشد که هرگز در یک زمان به دو منطقه توجه نکنید و هر بار فقط یک نقطه را آرام سازید. ابتدا فشار زیادی بر نقاط بدن وارد کنید و توجه داشته باشید که دیگر اندام‌ها، آرام و در وضعیتی عادی باشند و انقباض فقط در آن نقطه وجود داشته باشد، سپس آ نها را رها کنید. در طول انقباض هر یک از اندام‌ها، باید دست کم ۵ نفس عمیق بکشید. در ریلکسیشن، آرام کردن شانه ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، شانه‌های تان را تا نزدیک گوش‌ها بالا بیاورید. آن را مدتی نگه دارید، سپس رها نظر می‌آئی که حد همیشگی و عادی خود کمی پائین‌تر می‌افتند. حقیقت این است که آن‌ها هرگز در حالت عادی نبوده‌اند بلکه همیشه تا حدی استرس و فشار داشتند و بالاتر از آن‌چه مه باید باشند، قرار می‌گرفتند.در زمانی انقباض گردن مراقب باشید که به گلوی خود فشار نیاورید و فک خود را منقبض نکنید. صورت شما گر چه یک عضو از بدن شما است، اما تک تک اجزای آن باید منقبض شده و رها شوند. یعنی ابتدا، فک و چانه را آرام سازید. سپس لب‌ها، بینی، چشم‌ها، پیشانی و در آخرین مرحله، تمام جمجمه را منقبض کنید و رها سازید. اگر نقاط خاصی در بدن شما درد دارند یا احساس بی‌حسی درآن‌ها می‌کنید، پس از تمام ریلکسیشن به سوی آن‌ها برگردید و آن‌ها را دوباره آرام کنید. نفس عمیق را فراموش نکنید. موج آرامش را حس کرده و آرام شوید.
اگر مسئله‌ای در زندگی شما وجود دارد که باعث ناراحتی و استرس در شما می‌شود، می‌توانید قبل از شروع ریلکسیشن به آن مسئله فکر کنید به طور کامل خود را با ناراحتی‌ها و برخوردها که ممکن است پیش بیایند؛ درگیر کنید. آن‌ها را با وضوح جلوی چشمان‌تان بیاورید و عمل ریلکسیشن را آغاز کنید. هنگامی که از نقطه‌ای به نقطهٔ دیگر می‌روید، دوبارهٔ آن منظره را در ذهن، زنده کنید. این کار با شما کمک می‌کند تا هنگامی که خود را در میان آن مسئلهٔ دردسر ساز ببینید، بتوانید آرام فکر کنید و همه چیز را راحت‌تر سپری کنید .
این تکنیک را روزی یک بار انجام دهید. در شرایط حاد و استرس زا می‌توانید آن را تا سه بار در روز تکرار کنید.
تکرار جمله‌ها و عبارت‌های تاکیدی در ذهن نیز بسیار سودمند است. می‌توانید در طول آرام سازی از جمله‌هائی مانند: ”زندگی زیباست“، ”من موفق هستم“، ”عشق و مهربانی در من جاری است“ استفاده کنید .
فن ریلکسیشن، ابتدا به وسیلهٔ مرتاضان کشف شد. اما امروزه، روان شناسان برای معالجهٔ انواع بیماری‌های روانی، از جمله ترس‌های شدید، اضطراب‌ها و افسردگی، از آن استفاده می‌کنند . این تکنیک ساده می‌تواند شما را تا بالاترین حد آرامش پرواز دهد؛ تا آن جا که احساس کنید در بهشتی واقعی به‌سر می‌برید.
منبع : مجله شادکامی و موفقیت