شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

نقد و بررسی بازی Ground Control II: Operation Exodus


نقد و بررسی بازی Ground Control II: Operation Exodus
این بار داستان بازی Ground Control سیصد سال پس از نسخه اول و در سال ۲۷۴۱ می گذرد...
▪ توسعه دهنده : Massive Entertainment
▪ ناشر : VU Games
▪ سبک : استراتژی
▪ تاریخ انتشار : ۲۰۰۴/۰۶/۲۳
▪ سیستم مورد نیاز :
ـ پنتیوم II ،
ـ ویندوز ۹۸ و بالاتر ،
ـ ۱۲۸ مگابایت رم ،
ـ ۳۲ مگابایت کارت گرافیک ،
ـ ۱.۵ گیگابایت فضای خالی
▪ سیستم پیشنهادی :
ـ پنتیوم III ،
ـ ویندوز ۹۸ و بالاتر ،
ـ ۲۵۶ مگابایت رم ،
ـ ۱۲۸ مگابایت کارت گرافیک ،
ـ ۱.۵ گیگابایت فضای خالی
در حدود چهار سال پیش Ground Control روانه بازار شد و از نظر گرافیک و داستان طرفداران بسیار زیادی را به سوی خود جلب کرد. این بازی شباهت بسیار زیادی با Red Alert ۲ و Starcraft داشت و حالا نسخه دوم این بازی پرطرفدار با نام Ground Control II: Operation Exodus که داستان آن در سیصد سال بعد از داستان نسخه قبل می گذرد در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. داستان این نسخه از بازی در سیاره ای بسیار دور دست با نام Morningstar در سال ۲۷۴۱ می گذرد و این سیاره یکی از سیاراتی است که در اثر جنگ جهانی سوم در قرن بیست و چهارم انسانها به آن پناه جسته و در آن شروع به زندگی کرده اند و از نظر شرایط آب و هوایی شباهت بسیار زیادی با زمین دارد و انسانها تحت سلطه امپراطوری Northern Star Alliance به ادامه حیات خود مشغول هستند اما در اثر یک اتفاق ناگهانی مورد حمله نیروهای نامعلومی قرار می گیرند و بعد از این اتفاق نیروهایی از طرف NSA مأمور رسیدگی به این ماجرا می شوند در نهایت مشخص می شود که ملیتی با نام Viron قصد تصرف این سیاره را دارد و در نتیجه NSA برای نجات سیاره از دست دشمنان ارتش خود را آماده مبارزه کرده و کاپیتان Jacob Angelus را به همراه گروه خود به Morningstar می فرستد. اگر شما در این بازی در نقش ملیت NSA قرار بگیرید با داستانی که ذکر کردم مواجه می شوید و وظیفه دارید تا سیاره Morningstar را از حمله دشمنان خود یعنی ملیت Viron حفظ کنید. اما اگر ملیت دیگر بازی ، Viron را که هدفی شوم دارد را انتخاب کنید وظیفه دارید تا سیاره Morningstar را به تصرف خود در آورده و با نیروهایی که سعی در حفظ این سیاره دارند مبارزه کنید . لازم به ذکر است که ملیت Viron شباهت بسیار زیادی با ملیت Zerg در بازی Starcraft دارد و دارای تکنولوژی بالا و نیروهای مکانیکی می باشد.
در بخش Campaign بازی شما با سه انتخاب متفاوت روبرو می شوید یکی از این انتخاب ها مراحل آموزشی بازی است و دو انتخاب دیگر مواردی است که در بالا ذکر کردم یعنی ادامه داستان در نقش NSA و یا در نقش Viron ها که هرکدام جذابیت های منحصر به فرد خود را دارا می باشد. در مجموع در بخش Campaign این بازی همانطور که ذکر کردم دو ملیت ، دوازده مکان و بیست و چهار مرحله وجود دارد . در هر مرحله بازی دموهایی بسیار زیبا و با کیفیت بالا که وظایف و داستان اصلی آن مرحله را برای شما توضیح می دهد مواجه خواهید شد و جالب است بدانید که حتی ممکن است صحنه هایی را که در کیفیت بسیار بالایی در دمو وجود دارند در حین بازی با همان کیفیت و گرافیک بالا مشاهده کنید . علاوه بر بخش Campaign بخش دیگری به نام Skirmish نیز وجود دارد که در اینجا به صورت آزادانه و جدا از داستان بازی به مبارزه با کامپیوتر در نقشه دلخواه خود خواهید پرداخت. یکی از نکاتی که باید در مورد Ground Control ذکر کنم این است که GCII با سایر بازیهای استراتژی تفاوت بسیار عمده ای دارد و ما در این بازی ساختمان و یا بنا نمی سازیم و از داخل این بناها اتوموبیل و یا سرباز تولید نمی کنیم بلکه با توجه به اعتبار (Credit) خود با کمک Dropship ها درخواست نیرو می کنیم و بدین ترتیب به مجادله خود با دشمنان می پردازیم. اما باید توجه داشته باشید که Dropship فقط می تواند در مکانهای خاصی که اکثر آنها در آغاز مرحله در تصرف دشمنان هستند فرود آید و نیروهای درخواستی شما را مهیا کند. شما در هنگام تصرف نقطه مرکزی هر ناحیه ، تمامی بناهای موجود در آن را نیز به تصرف خود در می آورید البته به غیر از این نقاط مرکزی نواحی دیگری در اطراف آن وجود دارند که Dropship نمی تواند در آن مکان ها فرود آید ولی شما باید این مکان ها را که از آنها با نام محل پیروزی (Victory Location) یاد می شود برای اتمام مرحله تصرف کنید. لازم به ذکر است که Dropship نیز می تواند با دشمنان به مجادله بپردازد. در ضمن شما می توانید قابلیت های Dropship را از قبیل تعداد افرادی که می تواند حمل کند و یا سرعت حرکتش به سمت مقصد را ارتقا بدهید.
برای سهولت در امر انتقال نیروهای پیاده وسایل نقلیه خاصی برای این منظور در بازی موجود است که تعدادی سرباز را در خود جای داده و با سرعت بیشتری نیروهای شما را به محل مورد نظر می رساند. همانطور که تا اینجا متوجه شده اید بازی از نظر اقتصادی هیچ تفاوتی با قبل نداشته است و همین مسأله باعث می شود تا از فکر استراتژی خود بیشتر استفاده کنید زیرا باید از مناسب ترین نیروها در محل جنگ استفاده کرده و از اعتبار خود به بهترین شکل بهره ببرید. یکی دیگر از مسایل جالب بازی این است که آب و هوای حاکم بر محل در دید سربازان شما تأثیر مستقیم دارد و سربازانی که در نقاط مرتفع تر قرار دارند می توانند دشمنان خود را که در نقاط پایینی یک مکان وجود دارند به سادگی نابود کنند و همین عوامل باعث سخت و پیچیده تر شدن شدن بازی می شوند. در حالی که دوربین های بازی از طرفی انجام دادن و کنترل بازی را سخت تر می کنند از طرفی کار شما را آسانتر می کند و حتی شما بوسیله دوربین های بازی قادر به زوم کردن می باشید و سربازان خود را با کیفیتی بسیار بالا مشاهده خواهید کرد و می توانید با استفاده از این دوربین ها دور مکانی که قرار دارید بچرخید و تمام نقاط اطراف را از بالا به پایین و از چپ به راست مورد بررسی قرار بدهید.
در مورد گرافیک بازی باید بگویم که در حد بسیار بالا و قابل قبولی قرار دارد و گرافیک بازی که در یک محیط سه بعدی عرضه شده است بی نظیر است و تمامی جزییات در آن با دقت بسیار بالایی طراحی شده اند و با زوم کردن بر روی هر یک از نیروهای خود متوجه توجه بسیار بالای سازندگان هم به محیط اطراف و هم به طراحی سربازان حاضر در بازی خواهید شد.
صدا و موزیک های بازی نیز یکی دیگر از بخش های موفق بازی را تشکیل داده است. موزیک های بازی در کیفیت بسیار بالایی قرار دارد و در بالا بردن هیجان بازی نقش بسزایی ایفا کرده است اما صدای شخصیتها در حدی متوسط قرار دارد و نسبت به موزیک ها کیفیت پایین تری را دارا می باشد. هوش مصنوعی کامپیوتر هم در سطح خوبی قرار دارد و در بعضی از مراحل کار شما را در اتمام مرحله سخت و دشوار می کند البته این مسأله بستگی به درجه سختی بازی دارد که شما در آن به انجام بازی می پردازید که از سه بخش آسان ، متوسط و سخت تشکیل شده است.
در مجموع و در یک نگاه کلی باید بگویم که هرچند GCII دارای مشکلاتی می باشد اما چنین بازی های استراتژی هر زمانی در اختیار علاقه مندان قرار نمی گیرند و من این بازی را به همه علاقه مندان بازی های استراتژی توصیه می کنم.
منبع : شبکه فن آوری اطلاعات ایران