دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

رونالدینیو همچنان امید بارسلونا


رونالدینیو همچنان امید بارسلونا
ستاره برزیلی بارسلونا بارها موفق شده جوایز مختلفی را از آن خود كند. جوایزی كه به حق لیاقت آنها را داشته است. رونالدینیو در ۱۹ جولای ۲۰۰۳ با میلغ ۱۸ میلیون پوند به بارسلونا پیوست. خوان لاپورتا رئیس وقت بارسلونا، ابتدا قول آوردن دیوید بكهام را به هواداران داده بود اما پیوستن بكهام به رئال مادرید او را بر آن داشت كه به دنبال رونالدینیو برود و در نهایت از سد رقیبی همچون منچستر یونایتد بگذرد و رونالدینیو را جذب كند.
رونالدینیو در میان بازار شایعات به باشگاهی پیوست كه قبلاً برزیلی های بسیاری را پرورش داده بود مانند اواریستو، روماریو، رونالدو و ریوالدو. رونالدینیو از همان ابتدا هنر خود را در بارسلونا نیز نشان داد. او در بازی تداركاتی مقابل میلان اولین گل خود را به ثمر رساند و در اولین حضورش در بارسا به مقام نایب قهرمانی رسید. در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۴ رونالدینیو از سوی فیفا به عنوان بازیكن برتر سال انتخاب شد و در این راه تیه ری آنری و شوچنكو را پشت سر گذاشت.
در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۰۵ هنر نمایی رونالدینیو و به ثمر رساندن ۲ گل از سوی او بود كه باعث پیروزی ۳ بر صفر بارسلونا مقابل رئال مادرید شد. رونالدینیو در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به خوبی برای تیمش به میدان رفت و به عنوان بهترین بازیكن اروپا و بهترین مهاجم لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شد. رونالدینیو سومین فوتبالیست تارخ برزیل است كه عنوان بهترین باریكن سال اروپا را ۲ بار پشت سر هم به دست می آورد. او در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۰۵ به عنوان بهترین بازیكن سال انتخاب شد و این عنوان را از فرانك لمپارد و ساموئل اتوئو ربود.
رونالدینیو در سال ۲۰۰۶ نیز در لیگ قهرمانان برای بارسا به میدان آمد و در ۷ مارس ۲۰۰۶ او در بازی برگشت مقابل چلسی (در نوكمپ) انتقام سال گذشته را با به ثمر رساندن یك گل در تساوی یك بر یك مقابل چلسی گرفت. این تساوی باعث صعود بارسا به مرحله یك چهارم بازی ها شد. جلوه دیگر رونالدینیو در ۱۷ آوریل سال ۲۰۰۶ و بازی رفت نیمه نهایی در مقابل میلان بود كه رونالدینیو با پاس خود پایه گذار تك گل بازی توسط لودویك ژولی شد.
بازی برگشت نیز بدون گل تمام شد تا رونالدینیو به همراه بارسا به فینال این مسابقات راه پیدا كند. در این میان بارسا با شكست یك بر صفر سلتاویگو قهرمان لیگ اسپانیا شد و رونالدینیو نیز این افتخار را به كارنامه اش افزود. تنها چند هفته بعد بود كه بارسا به فینال جام باشگاه های اروپا رفت و در تاریخ ۱۷ می ۲۰۰۶ موفق شد آرسنال را ۲ بر یك مغلوب كند. رونالدینیو با مجموع ۲۵ گل آن فصل را تمام كرد كه تا به حال بهترین ركورد او است.
در شرایطی كه همگان فكر می كردند در پایان سال ۲۰۰۶ باز هم نام رونالدینیو به عنوان برترین بازیكن جهان فوتبال اعلام شود اما این كاناوارو بود كه توانست این عنوان را در انتخابی بحث برانگیز و تحت تاثیر قهرمانی ایتالیا در جام جهانی كسب كند و رونالدینیو با ۳۸۰ امتیاز در مكان سوم قرار گرفت. شاید این آغازی بود بر تمام انتقاداتی كه در سال جدید از اومی شد.همه چیز زمانی آغاز شد كه بارسلونا در جام باشگاه های جهان مقام نایب قهرمانی را كسب كرد.
در آن زمان یك زوج ژاپنی كه بی توجهی رونی را باعث گریه فرزند خویش می دانستند، قصد داشتند تا بابت اشك های او هر كدام به مبلغ ۵۰۰ پوند از رونی غرامت بگیرند. هر چند بعدها با وساطت قاضی پرونده و نامه او به لاپورتا همه چیز به خوبی و خوشی به پایان رسید.بعد از بازگشت بارسلونا از ژاپن منتقدین او بازیش را مانند گذشته نمی دانستند و چنین می گفتند: رونالدینیو به علت چاق شدن دیگر حركات زیبا و تماشایی گذشته را ندارد و نمی تواند كارآیی لازم را برای تیمش داشته باشد.
این انتقادات با حمایت همتیمی های رونی همراه بود و بسیاری از آنها منتقدان را به حسادت متهم می كردند. رونی نیز در جواب منتقدین از آنها خواست كه بحث در این باره را ادامه ندهند و اجازه بدهند تا وی با خیالی آسوده به بازی كردن خود ادامه دهد. بعد از آغاز نیم فصل دوم ستاره برزیلی بارسلونا به قدری افت كرده بود كه به نظر می رسید مسئولان این تیم تصمیم گرفته اند تا وی را به تیم دیگری منتقل كنند.
هر روز شایعاتی مبنی بر جدایی وی از آبی و اناری پوشان به گوش می رسید. این شایعات تا جایی پیش رفت كه روزنامه های اسپانیا خبر معاوضه او و كاكا را می دادند اما ریكارد اعلام كرد كه به نابغه برزیلی خود احتیاج دارد و نمی خواهد او را از دست بدهد. این بازیكن ارزنده در سال ۲۰۰۶ ، ۷۰ مسابقه پی درپی برای بارسا بازی كرد كه در مجموع بازیكنان اروپایی تنها ماكلله بود كه از او بیشتر بازی كرده بود.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی