دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

فیلم دردسرساز «دوراسو»


فیلم دردسرساز «دوراسو»
سینما با فوتبال بیگانه نبوده است و جدیدترین ارتباط بین این دو مدیوم، فیلمی است كه ویكاش دوراسو هافبك سابق میلان و بازیكن كنونی پاری سن ژرمن درباره جام جهانی ۲۰۰۶ ساخته است. دوراسو در آن جام فقط در دو دیدار و آن هم به صورت بازیكن ذخیره و برای دقایقی كوتاه برای تیم ملی فوتبال كشورش فرانسه به میدان آمد و همین مسئله به او كمك كرد تا با فراغ بال و خیالی نسبتا راحت به تهیه فیلمی بپردازد كه گفتیم. او این فیلم را با یك دوربین «سوپر ۸» گرفته و نامش را «ذخیره» گذاشته است تا مصداق صحیح تر و كامل تری از شرایط خودش باشد. او می گوید: «آن را ببینید. شاید بپسندید.
این دیدگاه من از جام هجدهم است. نظرگاه كسی كه به ندرت بازی كرد و در نتیجه وقت داشت كه همه چیز را از كنار میدان و سرفرصت ببیند و بررسی كند.» با این حال پاتریك ویرا كاپیتان جدید تیم ملی فرانسه پس از بازنشستگی زین الدین زیدان می گوید: «بهتر است دوراسو در كارش دقت به خرج داده باشد، زیرا فیلم او به واقع نمایی از زندگی داخل اردویی ما است و چیزهایی وجود دارد كه نباید از آن یاد كرد.» ریموند دومنك سرمربی فرانسه از این هم بیشتر پیش رفته است. «بهتر است دوراسو قسمت های مربوط به مرا به كلی حذف كند. من هیچ وقت اجازه استفاده از این سكانس ها و پخش آن را نمی دهم.»
با این حال دومنك هم بیكار ننشسته است. او حدود ۴۰۰ برگ از خاطراتش در آلمان و از ایام حضور خود و تیم فرانسه در جام جهانی امسال را نگاشته و خیال چاپ آن در قالب یك كتاب را دارد. البته او برخلاف دوراسو كه فیلمش آماده نمایش است، عجله ای برای این مهم ندارد. «می گذارم سایرین هرچه حرف و فیلم درباره این جام دارند، رو كنند و وقتی تمام حرف هایشان تمام شد، من كتابم را منتشر خواهم كرد. حق و حقوق نشر آن را نیز به نسل های بعد از خودم و نوه هایم خواهم سپرد.»
● آلدریج هم زد زیر آواز
اگر سینما شریك و یار گاه به گاه فوتبال است، تلویزیون از آن جدایی ندارد و هر هفته و بلكه هر روز مسابقاتی بر روی آنتن می رود و دلیل اصلی تب فوتبال و سرایت آن به جهانیان پخش دائمی آن از این مدیوم است. جان آلدریج ایرلندی نمونه خوبی از ارتباط این دو پدیده است. مهاجم سابق لیورپول و رئال سوسیه داد كه در دوران مربیگری اش در انگلیس هم بد عمل نكرد، به تازگی در یك برنامه تلویزیونی پرطرفدار در انگلیس شركت جسته كه نام آن را «تو یك ستاره هستی» گذاشته اند. این برنامه و مسابقه ای است كه چهره های مشهور در آن شركت می كنند و سئوال هایی از آنها مطرح و كارهایی دشوار از آنان خواسته می شود.
از آلدریج هم كه در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ یك گلزن چیره دست و به قولی كپی ایان راش هم بازی ولزی اش در لیورپول بود، خواسته شد زیر آواز بزند و او هم زد و آن قدر این كار را خوب انجام داد كه برنده این مسابقه شد. شاید هم مجریان برنامه اشتباه كرده بودند كه او را به عنوان یك تازه كار و آماتور در مسابقه آواز خوانی فوق شركت دادند زیرا او در سال ۱۹۸۸ در خواندن و ضبط ترانه ای به نام «آوای آنفیلد» كه وصف لیورپول است دست داشت و از قضا می گویند كه صدای فریادهای او رساتر از تمام لیورپولی های وقت بوده است حرف های خود آلدریج هم شنیدنی است: «چشم باز كردم و دیدم باید مقابل هزار نفر تماشاگر بخوانم. ترس و وحشت خواندن در حضور این همه آدم بسیار بیشتر از بازی كردن و گل زدن در حضور خیل تماشاگران مسابقات فوتبال بود. آن قدر عصبی شده بودم كه می خواستم پا به فرار بگذارم، اما دیدم كه درهای استودیو را قفل كرده اند و مجبور شدم آن تو بمانم.»
● یك نقشه پلید
حالا كه صحبت هنر و ارتباط آن با ورزش و فوتبال در میان است، بد نیست از ریوفردیناند هم یاد كنیم زیرا مدافع منچستریونایتد نیز دل در گرو كارهای نمایشی و به خصوص برنامه های تلویزیونی دارد. او یك كمپانی تولید كارهای تلویزیونی به راه انداخته است و زمانی كه جام جهانی امسال جریان داشت، با گرفتن فیلم های كوتاه حقیقی از تداركات و برنامه ها و تمرینات تیم ملی كشورش بر شمار بینندگان محصولات استودیوی خود افزود. وابستگان ریو در این راه دوربین هایی مخفی را در اینجا و آن جای اردوی ملی انگلیس در خاك آلمان كاشته و دائما فیلم می گرفتند و فردیناند به قدری بی رحم بود كه فقط پس از تمام شدن كارش رو به امثال بكام و رونی كرد و گفت كه چه بلایی بر سر آنها آورده است.
زیرا آنها را در شرایطی كه راحت و بی خیال مشغول گذران آن وقت در اردوی ملی بودند، به تصویر كشیده است. نقشه جدید او كه آن هم توام با پلیدی است، این است كه به خانه برخی از هم تیمی هایش برود و از آنها فیلمبرداری كند و وسایل و محیط خانه را به شكل و شمایلی عجیب درآورد.
یك كارشناس برنامه های تلویزیونی می گوید: «ریو و مشاورانش به این نتیجه رسیده اند كه باید چیزی را ارائه بدهند كه تماشاگران را حیرت زده كند و چه چیزی عجیب تر از اینكه ستاره های فوتبال را در خانه و محل زندگی شان شكار كنید و اگر امكان پذیر شد، شكل و حالت های عجیبی را به آنها ببخشید. مردم از تماشای نگرانی و ناراحتی شدید رونی طی جام جهانی امسال بسیار راضی بودند و آن را تماشایی می دانستند.
حالا اگر او را در حال تعقیب كردن یك سگ در اطراف خانه اش ببینند، بیشتر كیف خواهند كرد. بالاخره او باید با یك كسی و چیزی دربیفتد و آرامش به او نیامده است.»هركس این را نداند، فردیناند بهتر از همگان از آن مطلع است.
منبع: Uefa
ترجمه:وصال روحانی
منبع : روزنامه شرق