پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

کشتن یک کشیش - To Kill A Priest


کشتن یک کشیش - To Kill A Priest
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا و فرانسه
محصول : ژان پی‌یر الساندری
کارگردان : آنی‌یژکا هولاند
فیلمنامه‌نویس : ژان ایو پیتون و هولاند.
فیلمبردار : آرام هولندر
آهنگساز(موسیقی متن) : جوزپه وردی و سبیکنی‌یف پرایزنر
هنرپیشگان : کریستوفر لامبر، اد هریس، جاس آکلند، تیم رات، تیموتی اسپال، پیتر پست‌ِلتویت و دیوید ساچت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۷ دقیقه.


ورشو، سال 1981. پلیس مخفی، «پدر روحانی آلک» (لامبر) را به دلیل همکاری با جنبش همبستگی تحت نظر دارد. «استفان» (هریس)، افسر امنیتی که به شدت با کشیش دشمن است، از طریق یکی از افرادش، «فلیکس» (رات)، به خانه «پدر آلک» نفوذ می‌کند. «فلیکس» که وانمود می‌کند از حکومت نظامی فراری است، تحت حمایت «پدر آلک» و دوستانش قرار می‌گیرد. تا اینکه برای کشیش پاپوش می‌دوزد و او را روانه زندان می‌کند. اما «پدر آلک» در پی اعلام عفو عمومی آزاد می‌شود و برخلاف توصیه دوستان و همراهانش از فرار به رُم سر باز می‌زند و همچنان در میان انبوه هوادارانش با جنبش همبستگی همکاری می‌کند. «استفان» تصمیم می‌گیرد سرخود وارد عمل شود. او کشیش و همراهانش را در راه ورشو متوقف می‌کند. «پدر آلک» به سختی مضروب و گرفتار می‌شود. وقتی خبر دستگیری‌اش را اعلام می‌کنند، اعتراض عمومی بالا می‌گیرد و رؤسای «استفان» نیز از او حمایت چندانی نمی‌کنند. سرانجام «استتفان»، «پدر آلت» را به قتل می‌رساند و پس از آن زندانی می‌شود. مراسم تشییع جنازه کشیش، عزم مردم را برای پیگیری اهداف او راسخ‌تر می‌کند.
* فیلم برمبنای ماجرائی واقعی در 1984 ساخته شده و تمام عناصر فیلمی پُر تعلیق و سیاسی را داراست. اما به دلیل متجانس نبوده اجزای سازنده و ضرورت‌های زمانه خود کم رمق شده است. بیشتر صحنه‌ها در فرانسه فیلم‌برداری شده‌اند و به همین دلیل فضای فیلم مجلل‌تر از ورشو، در اوج ناآرامی‌های داخلی، است و نمی‌تواند زمینه‌ای اجتماعی یا سیاسی فراهم کند که شخصیت‌ها بر آن تکامل یابند. فیلم در عمل فاقد قدرت و تعلیق لازم است زیرا مقتضیات زیبائی شناختی و لحن سازشکارانه‌اش به آن لطمه زده است. لامبر در نقش کشش تندرو، حضوری کم‌رنگ و بدون جذابیت دارد. در عوض به نظر می‌آید که هریس با خصوصیات یک پلیس نیویورکی و احساس دوسویه‌اش نسبت به کشیش، فیلم را از آن خود کرده است.


همچنین مشاهده کنید

سایت فرازدیلیسایت نورنیوزسایت اقتصادنیوزسایت تاپ نازسایت آفتاب نیوزسایت جمارانخبرگزاری تسنیمسایت رویداد 24سایت باتوروزنامه آرمان ملی