سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

مراقب امیدهای درخشان کره باشیم


مراقب امیدهای درخشان کره باشیم
تیم اعزامی كره جنوبی به ایران برای بازی بعد ازظهر فردا با تیم ملی فوتبال كشورمان در دور مقدماتی جام ملت های آسیا ،۲۰۰۷ همان طور كه پیشتر مقام های كره ای اعلام كرده بودند، تیم ملی امید این كشور است و نه تیم ملی اصلی (و الف) كره. پیم وربیك مربی هلندی تیم ملی كره جنوبی كه رهبری تیم ملی امید این كشور را نیز بر عهده دارد، تصریح كرده است كه از بازی ۲۴ آبان ماه در تهران برای تدارك و تقویت تیم امیدهای كره سود خواهد جست و آنان را برای این به تهران می آورد تا مهیای حضور در بازی های آسیایی دوحه شوند كه مسابقات آن از ۷ آذرماه به راه می افتد و تیم ملی امید ایران نیز در آن شركت دارد واگر هر دو تیم ایران و كره از گروه های مربوطه صعود كنند، امكان رویارویی شان در مراحل بعدی كم نخواهد بود.
● فقط ۴ لژیونر
پیم وربیك برای مسابقه فردا فقط ۴ لژیونر را فرا خوانده و آنها نیز كسانی هستند كه در لیگ های روسیه و ژاپن بازی می كنند. دو تای آنها در لیگ روسیه حاضرند و شاگردان دیك ادووكات سرمربی هلندی سابق كره در باشگاه زنیت سن پترزبورگ هستند ودو تا نیز در باشگاه های جوبیلوایواتا و ناگویا گرامپوس ایت از لیگ حرفه ای ژاپن (جی.لیگ) توپ می زنند. سایر دعوت شده های وربیك، جملگی در لیگ داخلی بازی می كنند و به رده سنی زیر ۲۳ سال هم تعلق دارند.
برخی از همین نفرات جزو ۲۳ بازیكنی بودند كه كره جنوبی خرداد و تیرماه امسال تحت سرمربیگری ادووكات و دستیاری وربیك به آلمان محل برگزاری جام جهانی هجدهم برد اما اغلب آنها در آنجا نیمكت نشین بودند و یا اگر بازی كردند، نفرات صد در صد فیكس و كلیدی تیم نبودند. در این ارتباط می توان از كیم یونگ كوانگ و كیم یونگ دائه نام برد كه دروازه بانان ذخیره لی وون جائه در جام جهانی بودند، اما چون وربیك نظر مساعدی نسبت به وون جائه ندارد و اخیراً او را كنار گذاشته و دودروازه بان دیگر جوان تر هستند و به رده سنی امید تعلق دارند حتی در تیم ملی الف كره هم جای او را گرفته اند و بدیهی است كه در تیم امید نیز جایگاه ثابتی را برای خود فراهم آورده و به تهران سفر كرده باشند.
●سایر نفرات مشترك
از دیگر نفراتی كه اوایل تابستان امسال در آلمان بودند و به تهران هم سفر كرده اند، می توان به چووون هی مدافع تیم سووان بلووینگز (سامسونگ)، كیم دونگ جین مدافع سابق تیم اف.سی سئول و بازیكن كنونی زنیت روسیه، كیم دوهیون هافبك تیم سئونگ نام، كیم نام ایل مرد میانی سووان بلووینگز، لی هو هافبك باشگاه اولسان و سرانجام لی چون سو اشاره كرد كه او نیز عضو اولسان و به واقع همباشگاهی لی هو است.
با این وجود كره تقریباً تمام ستاره های اصلی و مردان اسم و رسم دار خود را جا گذاشته و به تهران نیاورده است و بهتر بگوییم اصلاً دعوت نكرده است. در این ارتباط می توان به لی یونگ پیو، «بال» تاتنهام انگلیس، پارك جی سونگ مهاجم این روزها مصدوم و غایب منچستریونایتد، آن یونگ هوان مهاجمی كه فصل پیش را در دویسبورگ آلمان گذراند، لی یول یونگ هافبك فصل گذشته ترابوزان اسپور تركیه و سئول كی هیون دیگر بازیگر شاغل در لیگ برتر انگلیس اشاره كرد.
● جوانگرایی كره ای ها در تمامی سطوح
این در حالی است كه ما تقریباً تمام لژیونرهای اروپایی خود را فرا خوانده ایم و اگر رحمان رضایی نرسد، نه به سبب عدم دعوت ما، بلكه به دلیل آسیب دیدگی وی است كه موجب شد از ۱۰ روز پیش حضور مدافع سابق مسینا و پروجا و بازیكن فصل جاری لیوورنو در این دیدار در معرض تردید قرار گیرد. این مسأله در مورد مهدی مهدوی كیا نیز صادق است زیرا او هم دعوت شده بود و اگر نمی آید به دلیل آسیب دیدن در مسابقه شنبه شب هامبورگ با بوروسیا مونشن گلادباخ است. همه نكات فوق نیز باعث نمی شود كه توان تیم اعزامی كره به تهران، كم تلقی گردد. به دلیل جوانگرایی اعمال شده در تیم ملی كره در سال های اخیر و استمرار و اشاعه آن در دوران ۴ ماهه سرمربیگری وربیك، تیمی كه چهارشنبه روبروی ما قرار می گیرد تیمی فنی و مستعد است و دست كم ۵۰ درصد از همین نفرات برای دور نهایی جام ملت های آسیا هم مورد دعوت قرار خواهند گرفت و آنها را در چنان مرحله ای نیز خواهیم دید. شماری از این نفرات می توانند برای ما خطرسازتر باشند و بر كادر فنی تیم ملی ایران است كه حسابی جداگانه روی آنها باز كنند.
● زیرنظر
یكی «كیم نام ایل» هافبك تند و تیز و در عین حال بازیساز باشگاه سوان است كه پیشتر هم ذكرش را آوردیم و حالا كه «سئول كی هیون» به تهران نیامده، قطعاَ وربیك نقش عمده تری را به وی خواهد بخشید.
نفر بعدی لی چون سو مهاجم اولسان است كه هم قادر به بازی در لب خط و هم نوك حمله است و بازیكنان ایران باید كیم دو هیون را نیز زیر نظر داشته باشند زیرا وی هافبك آزادی است كه دائماً به خط حمله می پیوندد و به دل دفاع حریف می زند و بسیار باهوش است. البته كیم دونگ جین هافبك زنیت روسیه نیز بازیكن خطرناكی است و در فصل جاری لیگ این كشور هم خوب كار كرده است. از باشگاه چونبوك موتورز كره كه چهارشنبه شب هفته گذشته با پشت سر گذاشتن تیم الكرامه سوریه قهرمان جام باشگاه های آسیا و نماینده این قاره در جام باشگاه های جهان شد، ۴ نفر در تیم اعزامی كره (كه سه شنبه وارد تهران می شود) جای دارند و این نیز نكته ای است كه موجب تقویت تیم وربیك می شود. در میان این ۴ نفر كئون جیپ كه یك هافبك دفاعی است، جلوه ای خاص دارد و هافبك های وسط ما باید برای تقابل با وی آماده شوند.
●نقاط ضعف و قوت
خط دفاع تیم اعزامی كره، توسط كیم جین كیو هدایت می شود كه عضو باشگاه جوبیلو ایواتا ژاپن است و «چونگ این هوان» دیگر بازیكن باشگاه چونبوك موتورز و كیم دونگ جین یاوران درجه اول او هستند، اما اصولاً خط دفاعی كره از نقاط قوت این تیم نیست و چنان نقاطی را باید در خطوط میانی و حمله این كشور جست وجو كرد و حتی وقایع بازی رفت هم زمانی كه وحید هاشمیان با گلزنی در وقت تلف شده ما را از شكست رهانید و به تساوی ۱-۱ رساند، مؤید و نشانگر همین مسأله بود.كلام آخر این كه با تیمی طرف هستیم كه هر چند ستاره های اصلی اش را ندارد، اما محصول جوانگرایی های چند سال اخیر در كره است و در بعضی روزها درخشان و به تبع آن برای حریفان خطرناك است.
وصال روحانی
منبع : روزنامه ایران