یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

سیگار برای زنان خطرات بیشتری دارد تا در مردان


سیگار برای زنان خطرات بیشتری دارد تا در مردان
برطبق مطالعه جدیدی که انجام شده , مشخص گردیده است که سیگار خطرات بیشتری دارد در زنان نسبت به مردان . خطراتی همچون سرطان ریه و دیگر مشکلات مرتبط.
آژیر های قرمز برای هشدار دادن به زنان به صدا در آمده است..که ای بانوان و دوشیزگان محترم ..هر نخ سیگاری که در دست دارید به دور بندازید و هرعادتی که برای مصرف سیگار دارید رها کنید که هرچه پشت سر سیگار تا بحال شنیده اید.. بدانید که برای جنس شما خطر بسی بیشتر است. اگر شما اززنان بپرسید که به نظر شما چه خطری بیشتر از همه شما را تحدید میکند جواب خواهید شنید که سرطان پستان ( البته این مسیله بیشتر در جوامع غربی صادق است).ولی Lحققان معتقد هستند که خطر سرطان ریه در زنان از خطر سرطان پستان کمتر نیست.اگر شما در باره سرطان ریه از پرسنل پزشکی هم سوال کنید اکثرا دهنشان متوجه مردان مسنی میشود که یا شغلهای خطرناک دارند یا.. بهرحال وضعیتی دارند که بیشتر به فکر مردان میافتند ولی دوست دارم به همکاران خودم در باره وضعیت سرطان ریه در زنان هشدار بدهم که آمار این بیماری دست کمی از مردان ندارد.گزارش این محققان در مجله The Journal of the American Medical Association به چاپ رسیده است.
Michael Thun, MD گفته است که ما نیاز داریم دختران و مادر بزرگهای حودمان را از خطری که تنباکو آنها را تهدید میکند نجات دهیم. در حال حاضر بسیاری از شرکتهای بزرگ تولید کننده تنباکو در حال تدوین برنامه های تبلیغاتی هستند تا دختران و زنان بیشتری را جذب و معتاد به سیگار کنند.
بد نیست بدانید که بر طبق مطالعاتی که اپیدمیولوژیست ها در این زمینه انجام داده اند مشخص گردیده است که احتمال گرفتار شدن به سرطان ریه در زنان سیگاری تا ۶۰۰% بالا میرود.
مشکلی که درزمینه تشحیص سرطان ریه وجود دارد این هست که اصلا فرم و تظاهر بیماری در زنان متفاوت با مردان است .. در عین حال بعضی ویروس ها میتواند زمینه ساز سرطان ریه در زنان شود که چنین چیزی در مردان صادق نیست.زنان سیگاری , سیگار, آسیب بیشتری به ذ خیره DNA آنها وارد میکند نسبت به مردان.
و یک مطلب بسیار مهمی که برای بسیاری از زنان جالب توجه هست اینکه در مان با استروژن که معمولا برای رفع مشکلات زنان یایسه مصرف میشود میتواند زمینه ساز سرطان ریه در زنان شود. میزان گسترش سرطان ریه درزنان پس از ایجاد اولیه بیماری۵ برابر مردان است.البته این مسیله که آیا واقعا زنان در معرض خطر بیشتری برای سرطان ریه هستند یا نه مورد توافق همه نیست.

ترجمه از webmd
منبع : پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت