یکشنبه, ۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 26 May, 2024
مجله ویستا

لعنت بر رژیم های لاغر نکن


لعنت بر رژیم های لاغر نکن
آغاز رژیم غذایی كار مشكلی به‌نظر نمی‌رسد، اما ادامه رژیم برای اغلب آدم‌ها با سختی‌های فراوانی روبروست، از آن جهت كه كاهش وزن به‌صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. اغلب مردم آن‌طور كه انتظار دارند، وزن از دست نمی‌دهند، در نتیجه ناامید‌شده و رژیم را رها می‌كنند؛ اما یك توصیه:
این بار رژیم خود را آغاز كنید و ازطریق راهكارهای ارائه شده در این مطلب ، استراتژی‌های خود را تغییر دهید، تا نتیجه بگیرید.
● گرسنه‌اید؟
اغلب مردم گمان می‌كنند، واژه‌ رژیم برابر با گرسنگی شدید است. درحالی‌كه این‌طور نیست، زمانی كه شما تحت رژیم غذایی به سر می‌برید، تنها مقداری از كالری دریافتی شما محدود می‌شود و فشار گرسنگی تنها در روزهای ابتدایی وجود دارد و بعد از آن غرغر ضعیف معده شما را اندكی می‌آزارد.
اغلب مردم فكر می‌كنند اگر جای كمی هم برای غذاخوردن داشته باشند، باز هم گرسنه هستند، در حالی كه روش صحیح آن است كه قبل از سیری كامل، دست از غذاخوردن بكشید. در پایان غذا مكث كنید و بر روی حس سیری خود تمركز كنید، به این وسیله می‌توانید مكانیسم گرسنگی را تنظیم كنید.
● ۱۰قدم به سوی تناسب اندام
۱) افزایش وعده‌های غذایی: وعده‌های غذایی خود را در۶ وعده تنظیم كنید، این عمل سطح قند خون را تنظیم می‌كند و رضایت شما را ایجاد كرده و از زیاده‌خواری جلوگیری می‌كند. در یك برنامه كاهش وزن ۱۸۰۰ كالری در روز، هر وعده اصلی ۴۰۰ كالری را به خود اختصاص می‌دهد و سه میان‌وعده كه هركدام حاوی ۲۰۰ كالری است
۲) افزایش فیبر رژیم غذایی: در رژیم‌های كاهش وزن توصیه به مصرف مواد غذایی پرفیبرشده است چرا كه فیبراز یك سو ماده‌ای كم‌ كالری است و از سوی دیگر چون می‌تواند حجم بالایی از معده را اشغال كند، از بروز گرسنگی جلوگیری می‌كند، با اختصاص ۱۰ میلی‌گرم فیبر به هر وعده غذایی، می‌توانید فیبر مورد نیاز خود را تامین كنید.
۳) تقویت انگیزه:سعی كنید انگیزه خود را برای رژیم غذایی تقویت كنید. چرا كه با وجود انگیزه ضعیف، قادر به ادامه راه خود نخواهید بود.دلایلی كه می‌تواند انگیزه كافی را در شما به‌وجود بیاورد شامل جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی چون دیابت، بیماری‌های قلبی و دیگربیماری‌های مزمن، داشتن اندامی متناسب و همین‌طور تامین سلامت است.
۴) مقابله با خستگی: این احتمال وجود دارد كه با رژیم‌های كاهش‌وزن، احساس خستگی و كسالت بر شما چیره شود و ضعف تمام بدنتان را فرابگیرید. با تمرین‌های ورزشی منظم و تقویت انگیزه می‌توانید با این خستگی مقابله كنید.
۵) افزایش كالری رژیم غذایی: در صورتی كه رژیم كاهش وزن از هزار كالری در روز كمتر باشد، بدن در حالت گرسنگی قرار می‌گیرد. در ضمن پیروی از رژیم‌های كم‌كربوهیدرات نیز می‌تواند منجر به ایجاد حالت خستگی و گرسنگی و حتی افسردگی در فرد شود. روزانه حداقل ۱۳۰ گرم كربوهیدرات مورد نیاز است.
۶) چك‌آپ: با انجام تمرینات ورزشی به‌ منظور جلوگیری از كم خونی، ایست قلبی و دیگر اختلالات معمول با پزشك خود مشورت كنید.
۷) تمرینات ورزشی: با انجام تمرینات ورزشی می‌توانید احساس شور و اشتیاق داشته باشید و از بروز كسالت و خستگی جلوگیری كنید.
۸) گول نخورید: رژیم‌هایی كه می‌توانند در عرض ۱۵ روز، ۱۵ كیلو كاهش وزن را به دنبال داشته باشند، دروغین و خطرناك هستند.
۹) منطقی باشید: كاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بین یك تا ۲ كیلوگرم كاهش وزن در هفته طی ماه اول رژیم معقول و معمول است.
بعد از ماه اول، پیشرفت كاهش وزن به‌صورت تدریجی است، زمانی كه شما در هفته، كاهش وزنی برابر نیم كیلوگرم داشته باشید، این روند به نوعی ناامید‌كننده به‌نظر می‌رسد، در حالی كه اگر دقت كنید، می‌بینید كه با طی همین روند می‌توانید در طی سال حدود ۲۶ كیلوگرم كاهش وزن داشته باشید. كاهش وزن تدریجی، كلیدی برای عدم برگشت وزن از دست رفته است. درصورتی كه وزن بدن به سرعت كاهش پیدا كند، این كاهش وزن ناشی از كاهش آب بدن یا ماهیچه‌های بدن است نه چربی.
۱۰) توجه به كاهش سایز: حتما لازم نیست كاهش وزن داشته باشید، در بعضی مواقع ممكن است كاهش سایز داشته باشید، به‌گونه‌ای كه با اندازه‌گیری دور كمر، باسن و سینه این كاهش سایز كاملا مشهود است.
● حرف آخر
در هنگام رژیم می‌توانید غذاهای مورد علاقه‌تان را در مقادیر كم، مصرف كنید. در صورتی كه این مواد غذایی از رژیم شما حذف شود، در نهایت به علت مصرف این مواد غذایی هم كه شده، سرانجام از رژیم خود سر باز می‌زنید.
شما می‌توانید غذاهای مورد علاقه‌تان را به هنگام تفریح به همراه دوستانتان مصرف كنید و برای جبران در آن روز می‌توانید ۱۵ دقیقه به تمرینات ورزشی خود اضافه كنید، تا انرژی اضافی را بسوزانید.
فرناز قماشچی
منبع : روزنامه سلامت