سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

راهنمای انتخاب کفش مدرسه


كفش نامناسب علاوه بر این‌كه ناراحتی مختلفی برای دانش‌آموز در پی‌خواهد داشت، می‌تواند او را به انواع بیماری‌ها مثل میخچه، حساسیت‌های پوستی، دردهای مفصلی و اسكلتی مانند درد پاشنه و زانو مبتلا كند.
كفش‌های نامناسب همچنین سبب فرو رفتن ناخن در گوشت پا، تاول و خستگی زودرس در دانش‌آموز می‌شود. بنابراین اهمیت بسیاری دارد كه كفش متناسب با سن واندازه پای دانش‌آموز تهیه كنید در مورد انتخاب كفش مناسب برای دانش‌آموزان این نكات را فراموش نكنید:
)۱ كفش باید اندازه باشد
كفش به عنوان پوشش پا، نقش بسزایی در تحمل فشار و وزن بدن دارد وباید متناسب با سن و اندازه پای دانش‌آموز باشد، یعنی خیلی كوچك‌تر یا بزرگ‌تر از پای او نباشد. اگر كفش بیش از حد بزرگ باشد، باعث عدم تعادل در راه رفتن و زمین خوردن و بروز حادثه می‌شود. از سوی دیگر، كفش كوچك‌تر از اندازه پای دانش‌آموز، موجب فشردگی پنجه، پشت پاشنه و ایجاد تاول و میخچه می‌شود.
)۲ كفش سنگین نخرید
وزن كفش‌ها نباید زیاد‌ باشد. كفش‌های سنگین ضمن این‌كه خستگی دانش‌آموز را در پی دارد، می‌تواند پاهای دانش‌آموز را زخمی كند.
)۳ نه پاشنه‌بلند، نه بی‌پاشنه
پاشنه‌كفش باید كمتر از سه سانتی متر باشد زیرا با توجه ‌به تحرك و فعالیت‌های مختلف دانش‌آموز، پاشنه‌های بلند می‌تواند تعادل او را از بین ببرد. توجه داشته باشید كه كفش‌های پاشنه بلند و بدون پاشنه، هركدام باعث اختلالاتی در راه رفتن دانش آموز شده و در مواردی، باعث خستگی زودرس و فشار بر ستون فقرات و زانوها می‌شود. البته منظور از پاشنه، چیزی نیست كه شما حتما به‌صورت جداگانه آن را می‌بینید. ممكن است كفش در قسمت پاشنه یا از داخل بلندتر باشد و پاشنه داشته باشد، ولی سطح بیرونی كف آن صاف باشد.
)۴ كفش پنجه‌باریك ممنوع
كفش‌های پنجه باریك و دارای پشتی كوتاه نیز برای دانش‌آموزان مناسب نیست. كفش‌های دارای پاشنه بلند برای حفاظت مچ پا در برابر صدمات بسیار مناسب است.
)۵ كفش عاجدار بخرید
كف كفش‌ها نباید لغزنده باشد، چون سطح بدون عاج دار و صاف كفش‌ها، سبب واژگون شدن دانش‌آموز و صدمه زدن به او را فراهم می‌كند.
۶) جنس كفش خیلی مهم است
پوشش داخلی كفش نباید پلاستیكی باشد و این نوع كفش‌ها جلوی رسیدن هوا به پا (تنفس پا) را می‌گیرد.
به‌طور كلی چرم مناسب‌ترین جنس برای كفش است، زیرا در كفش‌های چرمی تبادل هوا به راحتی صورت می‌پذیرد. در ضمن،‌خرید كفش باید در ساعات آخر روز صورت گیرد تا در صورت وجود ورم، سایز كفش مناسب باشد.
)۷ هر كاری كفش خودش را می‌خواهد
دانش‌آموز در طول روز كارها و فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد، بنابراین بهتر است برای مثلا فعالیت‌های ورزشی و غیر ورزشی از كفش‌های مخصوص به خود استفاده كند. برای مثال برای فعالیت ورزشی یا اردوهای تفریحی باید از كفش‌های‌اسپورت استفاده كرد.
)۸ بهداشت فراموش نشود
پا نیز همانند سایر اعضای بدن دارای گردش خون، تنفس و تعریق است. اگر بهداشت پا رعایت نشود، باعث آلودگی كفش و بروز مشكلات بهداشتی می‌شود.‌
منبع : روزنامه سلامت