یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

مرادی: همه را به خدا واگذار می کنم


مرادی: همه را به خدا واگذار می کنم
مسعود مرادی گفت: از جام جهانی انصراف دادم تا نشان دهم برای حضور در این رویداد مهم، هر برخوردی را نمی پذیرم.
مسعود مرادی پس از اعلام انصراف از کاندیداتوری رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، اظهار داشت: پیش از سفر به کویت نیز اعلام کرده بودم که از جام جهانی انصراف خواهم داد، اما شاید در آن زمان عده ای حرف من را شوخی گرفته بودند. در هر صورت با ارسال نمابری از کاندیداتوری حضور در جام جهانی انصراف دادم و با آنکه حضور در این رقابتها بزرگترین آرزوی هر فردی است، اما من حاضر نشدم هر مسأله ای را برای این کار تحمل کنم.
مرادی با اشاره به اعتراضها و رفتارهایی که پس از دیدار پرسپولیس و مس کرمان صورت گرفت، خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم سازمان تربیت بدنی به عنوان متولی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس علاوه بر موضوعات ورزشی باید مسایل فرهنگی این دو باشگاه را نیز پیگیری کند.
مصطفوی به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در یک رسانه عمومی من را به عنوان یک داور مستحق توهین و فحاشی دانسته است. من به کار خود اعتقاد دارم و هنوز هم می گویم که در بازی پرسپولیس و مس اشتباه نکرده ام، اما حتی اگر داوری اشتباه نیز انجام دهد، باید با سخنان نسنجیده و بازی با احساسات مردم زندگی و وضعیت کاری او را به خطر انداخت؟ سؤال من از «علی آبادی» این است که بر روی صحبتهای مدیرعامل باشگاه پرسپولیس نظارت کرده است یا نه؟
وی افزود: در این مدت من و خانواده ام بسیار تهدید شدیم. از تهدیدات تلفنی گرفته تا برخوردهای فیزیکی در خیابان. البته بیشتر مردم به داوران لطف دارند، اما برخی نیز هستند که تحت تأثیر القائات قرار گرفته و واکنش نشان می دهند.
مرادی افزود: تهدیدات بسیاری وجود داشت، اما من داور ضعیفی نیستم که بخواهم به خاطر این تهدیدات کناره گیری کنم. کار نیمه تمامی داشتم و آن حضور در جام جهانی بود، اما اکنون که می بینم عده ای برای رسیدن به اهداف خود حاضر به دست زدن به هر کاری هستند، من از حضور در جام جهانی انصراف می دهم تا نشان دهم چنین شخصیتی ندارم. ای کاش برای قضاوت در جام جهانی کاندیدا نمی شدم، چرا که از همان زمان عده ای انتقادات خود را شروع کردند و با تفسیر به رأی شخصیت یک داور را زیر سؤال بردند.
وی افزود: جام جهانی از لیگ برتر ایران بسیار مهمتر است و اکنون که از رقابتهای جام جهانی کناره گیری کرده ام، طبیعی است که در لیگ برتر ایران نیز قضاوت نخواهم کرد.
مرادی خاطرنشان کرد: با این حال مسعود مرادی باید به وظیفه اش در مقابل جامعه بین المللی داوری عمل می کرد و همین طور وظیفه ای که نسبت به کشورش داشت. به همین دلیل بود که به کویت رفتم و آخرین قضاوت خود را به عنوان یک داور ایرانی در بازی القادسیه کویت و اوراواردز ژاپن انجام داده ام که خوشبختانه در پایان بازی مسؤولان دو تیم و ناظر لبنانی بازی نیز راضی بودند. در این بازی برای القادسیه یک پنالتی گرفتم و یک بازیکن اوراوا را اخراج کردم. با این حال نه از توهین و فحاشی خبری بود و نه از اعتراض. در هر صورت من وظیفه ام را انجام دادم و سعی کردم در آخرین قضاوتم چهره مثبتی از یک داور ایرانی نشان دهم. همان طور که در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ نیز همین کار را انجام دادم.
مسعود مرادی تصریح کرد: همانند جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به محض آنکه کاندیداتوری خود را برای حضور در جام جهانی اعلام کردم، انتقادات کارشناسان و پیشکسوتان اوج گرفت و در این دوره هم شروع به تخریب من کردند، البته من می توانم هر فشاری را تحمل کنم، اما حاضر نیستم برای حضور در جام جهانی خانواده ام زیر فشار روحی و روانی قرار گرفته و امنیت آنها به خطر بیفتد. جام جهانی تا این اندازه ارزش ندارد. من وظیفه ام را در قبال نظام و ورزش انجام داده ام، اما دلم از این همه جفاکاری و ناملایمات شکست.
وی افزود: از هیچ کس گله ای ندارم، همه را می بخشم و به خدا واگذار می کنم، اما اطمینان دارم اگر حتی من در رقابتهای المپیک که بسیار مهمتر از لیگ برتر ایران است، یک پنالتی اشتباه می گرفتم، تا این اندازه بازخواست نمی شدم.
مرادی درباره اشتباهات داوری در لیگ هشتم نیز به ایسنا گفت: می پذیرم که اشتباهاتی وجود داشته است، اما حاضرم رقابتهای هفته های نخست لیگ هشتم را با فصل گذشته مقایسه کنم. شاید در فصل گذشته اشتباهات بیشتر هم بوده است، اما امسال این اشتباهات بسیار بزرگنمایی شد. وجود چنین اشتباهاتی در فوتبال طبیعی است، اما یک روند هماهنگ شده از ابتدای لیگ هشتم آغاز شد و به خصوص در مورد من در آستانه المپیک این فشارها افزایش پیدا کرد.
وی درباره عملکرد کمیته داوران نیز گفت: مسعود عنایت از مدرسان کنفدراسیون فوتبال آسیاست و در آخرین کلاس مدرسان در اسپانیا حضور داشته است، اما گویا صحبتهای او یا جلال مرادی و حسین عسگری از داوران بین المللی کشورمان به دلیل آنکه تنها از من حمایت کرده و هم نظر با من بوده اند، ارزشی ندارد. بلکه رسانه ها تنها به مخالفان من توجه می کنند. چگونه است که یک کارشناس به داوری که در رقابتهای المپیک حضور داشته، در لیگ قهرمانان آسیا داوری می کند و کاندیدای حضور در جام جهانی است، می گوید ژن داوری ندارد. این خنده دارترین حرفی بود که من در این مدت شنیدم.
مرادی ادامه داد: بسیاری از مربیان و مدیران عامل اشتباهات داوری را پذیرفته و منطقی برخورد کردند، اما کاری که مصطفوی انجام داد بسیار نادرست بود. من در کویت بودم و خانواده ام در ایران در پای تلویزیون الفاظی را راجع به من شنیدند که با من تماس گرفتند و از من خواستند قضاوت نکنم.
مرادی در پایان گفت: در هر صورت برای داوران جوان کشورمان، نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم از «کامرانی فر» کمک داور خوب ایرانی حمایت کنیم تا او به جام جهانی ۲۰۱۰ برود.
منبع : روزنامه قدس