جمعه, ۶ خرداد, ۱۴۰۱ / 27 May, 2022
مجله ویستا

اردوی کلمبیا نباید لغو شود


اردوی کلمبیا نباید لغو شود
ورزش ایران چشم انتظار بازی های آسیایی دوحه است تا نتیجه دوره دوم حضور یوردان گئورگی ایوانف در ایران را مشاهده كند. كسی كه امروز در دنیای وزنه برداری، سرد و گرم چشیده تر از او نداریم. وزنه برداری ورزشی است كه در تصور نخست، جز زور زدن و بالای سر بردن وزنه ها جلوه دیگری ندارد.
اما حقیقت را زمانی متوجه شدیم كه ایوانف تیم ملی جوانان ایران را به المپیك سیدنی برد و متوجه شدیم درایت یك مربی، تاكتیك های مدیریت بر تیم و تكنیك های خیره كننده اش تا چه اندازه در ارتقای سطح این رشته ورزشی می تواند موثر باشد. به نحوی كه ایران، تیم غیرجدی و غیرمدعی وزنه برداری آسیا با جهشی حیرت انگیز به فهرست برترین تیم های دنیا راه پیدا كرد. بعد از آن طبق معمول، موفقیت كسب شده پدر و مادرهای فراوانی پیدا كرد و ایوانف چند سالی از صحنه وزنه برداری كشور گریخت. تا این كه با افت فاحش وزنه برداری ایران باز هم چاره ای جز درخواست عاجزانه از این دانشمند بلغاری برای بازگشت مجدد به ایران باقی نماند.
او می گوید شرایط بدنی تك تك ملی پوشان حاضر در اردو در وضعیت مناسبی است و خوشبختانه وزنه برداران هر روز به حد نصاب های تعیین شده نزدیك تر می شوند.
یوردان گئورگی ایوانف پس از بازدید مسئولین كمیته ملی المپیك و ستاد بازی های آسیایی قطر از تمرینات ملی پوشان حاضر در اردو گفت: خوشبختانه وزنه برداران كشورمان در شرایط ایده آلی به سر می برند و با انجام تمرینات فشرده و برنامه ریزی شده هر روز به مرز آمادگی كامل و ركوردهای جهانی نزدیك تر می شوند، اما توقع من از شاگردانم بیشتر از اینها است و به عقیده من ملی پوشان باید طی دو هفته آتی تمام توانایی های خود را به اثبات برسانند تا بتوانند پیراهن تیم ملی را در رقابت های جهانی دومنیكن به تن كنند.
سرمربی تیم ملی با اشاره به شرایط اردوی آماده سازی وزنه برداران گفت: اردوی تهران در وضعیت مناسبی در حال برگزاری است و وزنه برداران با مسئله ای از این نظر مواجه نیستند، اما در نظر داریم برای ایجاد تنوع این اردو را به یك منطقه خوش آب و هوا منتقل كنیم، ضمن اینكه با هماهنگی فدراسیون و كمیته ملی المپیك درصدد برگزاری اردوی كلمبیا هستیم، اما متاسفانه تا این لحظه ویزای وزنه برداران مهیا نشده است.
سرمربی بلغار وزنه برداری كشورمان در خصوص لزوم تشكیل اردو در كلمبیا اضافه كرد: با توجه به شرایط جوی كلمبیا و نزدیك بودن وضعیت این خطه به دومنیكن محل برگزاری مسابقات جهانی وزنه برداری، برگزاری اردو در این كشور واقعا ضروری است و از آنجایی كه نمی توان تمرینات یك هفته ای را در كشور میزبان برنامه ریزی كرد، مسئولین امر باید تمام تلاش خود را برای اخذ روادید به كار گیرند تا با تشكیل چنین اردویی با شرایط مناسب تری راهی رقابت های جهانی شویم.
او با اشاره به اهمیت مسابقات جهانی ادامه داد: با توجه به اینكه رقابت های جهانی دومنیكن میدان مناسبی برای كسب سهمیه جهت شركت در پیكارهای المپیك پكن به شمار می رود، وزنه برداران باید تمام تلاش خود را برای حضور پرقدرت به كار گیرند، از این رو در نظر گرفته ایم كه از بهترین و آماده ترین وزنه برداران حاضر در اردو برای مصاف با حریفان جهانی دعوت كنیم.
گئورگی ایوانف در ادامه در خصوص شرایط تك تك ملی پوشان ابراز داشت: حسین رضازاده در حال حاضر آماده ترین وزنه بردار حاضر در اردو است.
او موفق به مهار وزنه ۲۵۰ كیلوگرم در حركت دوضرب شده و به نظر من با توجه به فاصله زمانی تا رقابت های جهانی و حتی بازی های آسیایی قطر این وزنه بردار سرشناس عنوان قوی ترین مرد جهان را حفظ خواهد كرد.
سعیدعلی حسینی نیز كه دیگر وزنه بردار دسته ۱۰۵ كیلوگرم به شمار می رود با توجه به افزایش وزنی كه داشته هر لحظه به آمادگی كامل نزدیك تر می شود. این وزنه بردار در تمرینات خود چندین بار به ركوردهای آسیایی حمله كرده و حتی روز گذشته توانست ۲ كیلوگرم ركورد آسیایی را ارتقا دهد. حسینی وزنه بردار خوش آتیه ای است و در المپیك های آتی قدرت و توانایی دسته سنگین وزن ایران را به حریفان جهانی ثابت خواهد كرد.
سرمربی بلغار وزنه برداری كشورمان ادامه داد: اصغر ابراهیمی متاسفانه در ركوردگیری روز چهارشنبه مصدوم شده و باید تمام تلاش خود را طی فرصت باقی مانده به نمایش بگذارد. علی دهقانیان نیز وزنه بردار آماده ای است كه به حد نصاب های تعیین شده دست یافته. این ورزشكار نیز توانایی تصاحب عنوان را دارد، نصیری نیا با توجه به آسیب دیدگی نه چندان جدی آرنج مشغول انجام تمرینات است و با وجودی كه وی مدتی از میادین بین المللی دور بوده، باز هم باید شانس خود را برای رسیدن به ركوردهای جهانی امتحان كند. در هر صورت وزنه برداران در وضعیت خوبی به سر می برند اما انتظار من بیشتر از اینها است و به هیچ عنوان به ركوردهایی كه تاكنون موفق به ثبت آنها شده اند اكتفا نخواهم كرد.
ایوانف از اردوی اردبیل به عنوان بهترین اردوی داخلی یاد كرد و در پایان گفت: اردوی سطح ارتفاع اردبیل در وضعیت بسیار ایده آل و با تجهیزات و امكانات مناسبی پیگیری شد. ضمن اینكه از شرایط جوی بسیار مناسبی برخوردار بود، این اردو بعد از تمرینات در سطح دریا برای وزنه برداران لازم و ضروری بود و ملی پوشان با تمرینات در ارتفاعات به شرایط خوبی دست یافتند.
با توجه به اینكه از مدت ها قبل اردوی كلمبیا در برنامه های مدون ایوانف گنجانده شده بود، لغو شدن این سفر ضروری واقعا جای سئوال دارد. ایوانف از مسئولان ورزش كشور استمداد طلبیده تا شرایط اعزام به كلمبیا را فراهم كنند. همان عزیزانی كه توانستند تیم ملی فوتبال را به اردوی هزینه ساز و بی تاثیر و چه بسا مخرب سوئیس اعزام كنند، حالا باید همت كنند تا وزنه برداران از اردوی مهم، موثر و ضروری كلمبیا جا نمانند. تیم ملی وزنه برداری كشورمان مسابقات دشواری را در دومنیكن پیش رو دارد. این تیم همچنین باید در بازی های آسیایی دوحه نیز بر جمع مدال های طلای كاروان اعزامی بیفزاید. آن روز حتما یادمان می ماند كه كدام قسمت از برنامه های ایوانف اجرا نشدند.
منبع : روزنامه شرق


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروروزنامه ایرانروزنامه دنیای اقتصادروزنامه تعادلروزنامه شرقسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آفتاب یزدخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه شهروند