شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا


امام‌زاده اهل بن علی ، همدان


این امام‌زاده در دامنه شمال غربی تپه مصلی همدان واقع شده و بنای آن در دوره‌ شاه تهماسب اول صفوی (984-930 هجری قمری) ساخته شده است.
بقعه آن كم ارتفاع و كوچك و چهارطاقی است و مدخل ورودی‌اش راهرویی كوچك است كه در دو سوی آن دو اتاقك كوچك هشتی مانند ساخته شده كه محل خادم و كفشدار مقبره است. طرف راست داخل حرم, هشت ضلعی است كه طول قسمت وسط آن هشت متر است و به همین اندازه نیز عرض دارد. در این هشت ضلعی، طاق‌نماهای جناغی معمولی ساخته شده‌اند.
داخل حرم،‌ فاقد هرگونه تزئینات گچبری و كتیبه است و یك سره از آجر ساده است كه اندودی از گچ ساده روی آن را فرا گرفته و به رنگ سبز تزئین شده است.
یك ضریح چوبی ساده روی قبر قرار دارد كه فاقد تزئینات و كتیبه است. طول ضریح 250 سانتی‌متر، عرض آن 150 و ارتفاعش كم‌تر از 150 سانتی‌‌متر است و به سبكِ ضریح‌های دوران شاه تهماسب اول ساخته شده است. درون ضریح، گوری ساده وجود دارد كه با گچ پوشانده شده است.
براساس شجره‌نامه موجود در امام‌زاده، ‌اهل بن علی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه‌السلام است. در قسمت جنوبی ضریح، سنگ مرمر بزرگی قرار دارد كه بر روی آن آیه‌الكرسی و صلوات بر چهارده معصوم و آیاتی از قرآن مجید و تاریخ 1032 هجری قمری نوشته شده است.
مصالح به كار رفته در این بنا سنگ و آجر چهارگوش آن، ملات گچ و خاك و اندود ساده گچ است.