یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

تب یورو در قاره سبز


تب یورو در قاره سبز
انتظارات به پایان رسیده و فقط چند روز تا آغاز دومین تورنمنت معتبر جهان فوتبال باقی مانده است، رقابت‌های یورو که به نظر بسیاری و به دلیل حضور نخبگان و برگزیدگان قاره سبز حتی از جام جهانی هم جذاب‌تر و زیباتر است از شنبه آینده سیزدهمین دوره خود را آغاز می‌کندتا تب یورو در این قاره فراگیر شود، در ادامه قصد داریم به بررسی کاملا اجمالی این مسابقات بپردازیم.
● قهرمان یورو ۲۰۰۸ کیست؟
آیا یونان می‌تواند از عنوان قهرمانی خود دفاع کند؟ تیم تحت هدایت اتو رهاگل بیش از هر تیم دیگری در مسابقات مقدماتی گلزنی کرده و حتی قوی‌تر از تیمی است که در سال ۲۰۰۴ به عنوان قهرمانی دست یافت. اما آنها برای اینکه بتوانند به عنوان نخستین تیم اروپایی از قهرمانی خود دفاع کنند، کار بسیار سختی پیش رو دارند.
فرانسه هم آنقدر نیرو دارد که مربی تیم ریمون دومنش توانسته دیوید ترزگه، جبرئیل سیسه و متیو فلامینی را کنار بگذارد، اما آیا این تیم می‌تواند عنوان قهرمانی یورو ۲۰۰۰ را تکرار کند؟
ایتالیا مسن‌ترین تیم تورنمنت را دارد اما لوکا تونی در بهترین وضعیت است و الساندرو دل پیه رو به روزهای اوج بازگشته است تا آتزوری را در تکرار قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۶ یاری کند؟
فراموش نکنید ایتالیا و فرانسه که هلند و رومانی را در دور اول در کنار خود می‌بینند حتی برای صعود از گروه هم کار دشواری را باید انجام دهند.
اسپانیا از سال ۱۹۶۴ نتوانسته در هیچ تورنمنت معتبری به قهرمانی برسد اما با داشتن بازیکنانی نظیر ایکر کاسیاس، سرخیو راموس، سسک فابرگاس و فرناندو تورس، آیا تیم تحت هدایت لوئیس آراگونس می‌تواند به ده‌ها سال ناکامی پایان دهد؟آلمان که میشائیل بالاک را بار دیگر در بهترین وضعیت می‌بیند هم در میان مدعیان جای دارد و کریستیانو رونالدو به دنبال آن است که جایزه آنری دلانوی را به کلکسیون افتخارات خود اضافه کند، آیا پرتغال می‌تواند عنوانی بهتر از مقام نایب قهرمانی دوره قبل از آن خود کند؟همان طور که یونان نشان داد نباید تیم‌های کوچک و کم‌شانس را هیچگاه کنار گذاشت و به نظر می‌رسد کرواسی گربه سیاه این دوره باشد، آیا نیروهای اسلاون بیلیچ می‌توانند شگفتی خلق کنند؟
● رویاهای فری
الکساندر فری، کاپیتان تیم ملی سوئیس یکی از میزبانان مشترک یورو ۲۰۰۸ که با زدن ۳۵ گل ملی بهترین گلزن تاریخ این کشور محسوب می‌شود به دنبال شگفتی‌سازی و کسب عنوان قهرمانی یورو است. او در پیروزی ۳-صفر سوئیس در دیدار تدارکاتی با لیختن اشتاین ۲ گل زد تا رکورد کوبیلای ترکیلماز را از آن خود کند:«لحظه بزرگی بود و احساسی فوق‌العاده به من دست داد. خوشحالم که این رکوردشکنی قبل از یورو حادث شد و ما باید حالا به فکر بازی شنبه آینده برابر جمهوری چک باشیم.» این مهاجم شماره ۹ که در بروسیادورتموند توپ می‌زند، درباره شانس قهرمانی سوئیس می‌گوید: «من معتقدم این تیم توانایی، انگیزه و قابلیت لازم برای رسیدن به قهرمانی را دارد و ما می‌توانیم با قهرمانی در یورو در تاریخ فوتبال جاودانه شویم.»
● از همین حالا
ژرمی تولالان یکی از ۷ بازیکن لیون در ترکیب تیم ملی فرانسه است و از همین حالا خود را در یورو ۲۰۰۸ فرض می‌کند. این بازیکن ۲۴ ساله در ماه‌های اخیر یکی از بهترین‌های تیمش بوده و پس از کاپیتان آبی‌ها یعنی پاتریک ویه‌را و کلود ماکه له له هافبک کهنه کار چلسی نفر سوم در ترکیب فرانسه محسوب می‌شود. او که مانند ماکه له له از محصولات آکادمی فوتبال نانت است، حتی اگر دومنش به سیستم ۴-۳-۲-۱ روی بیاورد می‌تواند در ترکیب اصلی هم جای گیرد. اما خودش اما نظر دیگری دارد:«من همیشه و برای قرارگرفتن در ترکیب اصلی هر تیمی به زمان نیاز داشته‌ام. در لیون هم همین طور بود اما حالا وضعیت خوبی دارم و از آن راضی هستم.» گاهی اوقات او با دیگر بازیکن برخاسته از نانت یعنی دیدیه دشان مقایسه می‌شود از نظر دومنش بهتر از فلامینی بازیکن میلان و آلو دیارا هافبک بوردو است. او که ۱۱ بازی برای آبی‌ها انجام داده می‌گوید:«لحظات سختی بود که توانستم در لیست نهایی ۲۳ نفره جای گیرم اما معتقدم از همین حالا که در ترکیب تیم قرار گرفته‌ایم یورو آغاز می‌شود و باید خود را برای آن آماده کنیم.» فرانسه که با پیروزی ۲-صفر برابر اکوادور روحیه خوبی به دست آورده بود در تولوز با تساوی بدون گل برابر پاراگوئه متوقف شد، فرانسه از جام جهانی ۱۹۹۸ که با تک گل طلایی لورن بلان پاراگوئه را شکست داده بود دیگر با این تیم آمریکای جنوبی دیدار نکرده بود.
● تست دوپینگ
در فاصله کمتر از یک هفته مانده به شروع یورو ۲۰۰۸ و در اقدامی پیش بینی نشده، کمیته مبارزه با دوپینگ اتحادیه فوتبال اروپا از ۱۰ بازیکن تیم ملی آلمان به‌طور تصادفی تست دوپینگ گرفتند. این تست‌ها قبل از بازی تدارکاتی با صربستان که آخرین دیدار ژرمن‌ها قبل از یورو بود، گرفته شد و نتایج آن تا چند روز دیگر اعلام می‌شود. یوفا قصد دارد قبل و در جریان بازی‌های یورو از بازیکنان تست دوپینگ بگیرد.
سیدعلی بلندنظر
منبع:UEFA
منبع : روزنامه تهران امروز