جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

بی‌مصرف‌ترین پزشک سینمای ایران


بی‌مصرف‌ترین پزشک سینمای ایران
به اعتقاد بسیاری از منتقدین، بدترین فیلم جشنواره فجر امسال «می‌زاک» ساخته لیالستانی بود. فیلمی که با شعار معناگرایی به هجو معنا رسیده بود و ملال‌آور شده بود...
مجبورم ماجرا را توضیح دهم. در یک روستا در شمال کشور، یک پسر شیرین‌عقل، عاشق یک دختر به نام ئی‌تی‌است و سرانجام با او ازدواج می‌کند و کمی بعد، او باردار می‌شود.
ئی‌تی دچار بارداری طول‌کشیده می‌شود و بچه به دنیا نمی‌آید. خانم دکتری هم آن جا هست و جز ازدواج با معلم ساده‌دل کاری نمی‌کند. یک قابله هم هست که جز «چه کنم؟! چه کنم؟!» چیزی به ذهنش نمی‌رسد. همه هاج و واج مانده‌اند و احیانا به فکر خانم دکتر نمی‌رسد که درمان بارداری طول‌کشیده می‌تواند سزارین باشد؛تا اینکه جمشید مشایخی با لباس سرتاپا سپید پیدایش می‌شود و از جانب جناب جنین پیغام می‌آورد که چون در دنیا ظلم و فساد و بدی زیاد است، ایشان مایل به ورود نیستند! بعد از این است که مضحکه بالا می‌گیرد و همه اهل ده شروع به فرش شستن و رنگ کردن دیوار و کتک زدن یک شیرین عقل دیگر می‌کنند که مرغ می‌دزد. چرا؟ که دنیا خوب باشد و جنین راضی شود که بیاید. خانم دکتر هم گاهی در حد سیاهی‌لشگر در کادر است و احیانا با آقا معلم دوچرخه‌سوار، دوچرخه‌بازی می‌کند. حال ئی‌تی هم مدام بدتر می‌شود تا اینکه پهلوان ده می‌آید و همه سوار کامیون می‌شوند و بالاخره قبول می‌کنند که ئی‌تی را به بیمارستان برسانند.
خانم دکتر هم همراه می‌شود و در راه به مراسم تشییع جنازه‌ در روستایی دیگر می‌رسند. همه پیاده می‌شوند و در تشییع شرکت می‌کند و بیمار رو به مرگ را هم در ماشین می‌گذارند تا اقدامات نمادین و معناگرای کارگردان انجام شود. بالاخره آنها باز می‌گردند و به حرکت خود ادامه می‌دهند. اما ظاهرا کار از کار گذشته و حال ئی‌تی وخیم می‌شود. تنها کاری که به ذهن‌شان می‌رسد، توقف کامیون و انتقال زن باردار به کنار یک درخت است. همه (از جمله خانم دکتر) تنها تماشاگرند و مویه‌کنان که ئی‌تی جان داره می‌میره اما جناب پهلوان رو به دوربین می‌گوید که «چون خدا مهربونه، ئی‌تی نمی‌میره!» و لختی بعد در حالی که مردان و زنان همراه، به زن بیچاره زل زده‌اند، صدای نوزاد را می‌شنویم و همه یکی یکی جلو می‌آیند و تبریک می‌گویند. از جمله بی‌مصرف‌ترین دکترهایی که تا به حال در فیلمی دیده‌اید... و تاسف از اینکه شاهد چنین تصویر نالایق و توهین‌آمیزی از یک پزشک در سینما هستیم.


دکتر مصطفی جلالی‌فخر
منبع : روزنامه سلامت