دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

حاکمیت حاشیه‌ها بر تیم پروین


حاکمیت حاشیه‌ها بر تیم پروین
همان طور که پیش بینی آن آسان بود، آب علی پروین قائم مقام و همه کاره باشگاه استیل آذین و فرهاد کاظمی سرمربی جدید این تیم خیلی زود در یک جوی نرفت و با این که کاظمی هنوز حائز همین سمت است اما با بساط فعلی هر روز امکان دارد روز آخر حضور سرمربی سابق مس کرمان، سپاهان اصفهان، پاس تهران و بهمن در پر سر و صداترین تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور باشد.
می گویند مورد اصلی عدم توافق بین کاظمی و استخدام کننده وی ( پروین) پسر قائم مقام این باشگاه و بهتر بگوییم محمد پروین است. این جوان در فصلی که استیل آذین رو در رو با مشکلات خود ساخته و خودخواسته ای همچون انباشتن ترکیب خود از نفرات نامدار فاقد انگیزه و تشنگی لازم بوده، گل های حساسی را به ثمر رسانده و در حضور افرادی که باید قاعدتا بهتر از او عمل می کردند، چند بار به نجات تیمش آمده و به نظر می رسد که به مرحله بلوغ ورزشی نزدیک تر شده باشد و بدیهی است که سلطان علاوه بر تعلق خاطر و علاقه گریز ناپذیر خانوادگی دلایل بیشتری برای استفاده از پسرش در تیم یافته و حاضر به نیمکت نشینی وی نباشد. اما کاظمی که در بدو ورود به استیل آذین با پروین اتمام حجت کرده و برعدم مشارکت و دخالت وی در امور فنی و ارنج تیم پای فشرده و تهدید کرده بود در صورت دخالت سلطان از تیم می رود، در دو سه هفته اخیر چند بار محمد پروین را روی نیمکت نشانده و حتی داماد پروین
( آرش فرزین) را از لب خط دور کرده و بدیهی است که اینها به مذاق پروین خوش نیامده و بین او و کاظمی تقابل روی داده باشد.
همین مساله نیز می تواند برای رفتن هر مربی ای از استیل آذین کفایت کند، اما کاظمی موارد دیگری را هم در کارش شکل داده و بهتر بگوییم بعضی مسایل را در کارش رعایت نکرده و ترکیب هایی را در زمین چیده که پروین نمی پسندیده است.
● اگر قرار باشد …
مساله ای که این اقدام را ریسک آمیز و امکان توفیق آن در درازمدت را کمتر کرده، نتیجه نگرفتن تیم در اکثر موارد است. یک برد نه چندان قاطع در لیگ و سه تساوی در همین میدان چیزهایی است که استیل آذین با هدایت کاظمی به دست آورده و این در حالی است که اگرنخواهیم حذف تیم در جام حذفی کشور به دست راه آهن را به حساب کاظمی بنویسیم زیرا آن واقعه فقط ۴۸ ساعت بعد از آغاز به کار وی در آن تیم روی داد، اگر استیل آذین مسابقات مورد بحث را می برد، باز پروین باید اوضاع را تحمل می کرد و مسایل خلاف میلش را می پذیرفت، اما اگر قرار باشد تیم مثل گذشته نتیجه نگیرد و اتفاقات آن و بازیکنان مورد استفاده سرمربی نیز مورد توافق مرد همه کاره باشگاه نباشند، بدیهی است که کاسه صبرش لبریز شود و رودرروی سرمربی بایستد و اگر هم چیزی نگوید در دل مخالف چیزهایی باشد که توسط کاظمی در تیم پیاده شده است.
یک خوشبختی پروین و استیل آ ذین در این نکته بوده که به رغم تمام لغزش های تیم، فاصله آن با صدرنشین گروه اول لیگ دسته یک یعنی تیم داماش ایرانیان بیشتر از ۳ امتیاز نیست و این وضعیتی است که در پایان هفته نهم لیگ بر جدول حکم می راند و بنابراین یکی دو برد تیم پروین و یکی دو شکست سایر بالانشینان جدول کافی است تا تیم پرمشکل و سرشار از حاشیه پروین را ناگهان عاری از مشکلات کند و در صدر بنشاند.
اما این احتمال و نوید هم برای محکم کردن جای کاظمی در این تیم کفایت نمی کند و او باید از همان آغاز و لحظه پذیرش پیشنهاد پروین درمی یافت که خودش را وارد دردسرهای بزرگی کرده که پرهیز از آنها عقلایی تر می بود و ارجح آن بود که اصلا به سمت آن نرود. به موفقیت نرساندن تیم پروین در صحنه مسابقات و عدم به کارگیری وسیع و همیشگی پسر محبوب او ( که از قضا بازیکن خوبی هم شده است) و انجام هر دوی این خطاها(!) به طور همزمان چیزی نیست که سلطان سابق سرخ ها برتابد و باز اگر تیم نتیجه می گرفت و صدرنشین می شد، ممکن بود پروین برای منافع درازمدت تیم چشم بر آن بربندد و چیزی نگوید، اما وضعیت کنونی چیزی نیست که برای او قابل فهم و عقل باشد.
● تا مرحله انفجار
رفتن دی یونگ هلندی و سپس یانگ، مربی دیگری که معلوم نبود از کجا آمده است، نشانگر این بود که در استیل آذین چه روی داده است و چه چیزهایی در پیش است و آدمی پرتجربه چون فرهاد کاظمی باید می فهمید که این مسایل برای او نیز صدق می کند و وی نیز از آن رهایی ندارد. اما او نخواست حقیقت را ببیند و این حرف پروین را که کاظمی همه کاره مسایل فنی تیم است پذیرفت و جدی گرفت، حال آن که سرمربی بودن کاظمی فقط تا زمانی موثر و جاری است که پسر سلطان به نیمکت ارجاع نشود و تیم نتیجه بگیرد و اگر قرار باشد این امور برآورده نشود، بدیهی است که دردسرهای جدی کاظمی شروع خواهد شد و هم اینک نیز آغاز شده و تا مرحله انفجار و نتیجه دهی آن چیزی نمانده است.
مشکل اصلی تر و مهم تر این است که این نیز پایانی بر حاشیه ها در استیل آذین نیست و این قصه ها تا پایان فصل در این تیم ادامه خواهد یافت و حاکمیت خواهد داشت، زیرا بعید است استیل آذین به رغم تمام لغزش هایش تا پایان راه در مسیر صعود از گروهش باقی نماند و در آن صورت هر هفته حرف و حدیثی در تیم شکل خواهد گرفت و مربی ای خواهد بود تا پروین را مقصر و بانی مشکلات تیم بیانگارد و بر سر او خراب شود. یعنی کاظمی فقط سومین مربی این فصل است که در تیررس پروین قرار گرفته و جا برای پذیرش و اخراج رسمی و غیررسمی سایر مربیان و نفرات بعدی از این تیم فراوان است!
وصال روحانی
منبع : روزنامه جوان