دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

ویژگی‌های حماسه ۲۲ بهمن


ویژگی‌های حماسه ۲۲ بهمن
دیروز بیست‌وهشتمین حماسه بیست ودوم بهمن برگزار شد. گو اینکه بیست‌وهشت سال حضور مداوم، هرگز مردم را خسته و مایوس نکرده است. انرژی حاصل از انقلاب اسلامی سال ۵۷، پس از گذشت سال‌ها از آن حادثه بزرگ تاریخی، هنوز هم ملت ایران را با گذشت دو یا سه نسل از انقلاب اسلامی سال ۵۷، به خیابان‌ها می‌کشد و هر سال پرشکوه‌تر از سال قبل.
● اما این حماسه حضور دارای چند ویژگی قابل توجه است:
۱) روز بیست‌ودوم بهمن، تمامی سلیقه‌ها و جریان‌های سیاسی و روش‌های مختلف و سلایق گوناگون را در خود هضم می‌کند. روز بیست‌ودوم، روزی است که تمامی مردمی که اعتقاد بر اساس حکومت دینی دارند، در آن شرکت می‌کنند.
صرف‌نظر از اینکه دیدگاه آنان نسبت به اداره حکومت چگونه باشد و یا تا چه درجه‌ای از اداره حکومت انتقاد داشته باشند. این روز، تنها روزی است که تمامی معتقدین به ماهیت انقلاب و نظام اسلامی برخاسته از آن را به خیابان‌ها می‌کشاند و این فرصت مغتنمی است تا تمامی افراد و جریان‌هایی که بعضا دارای اختلافات زیادی هستند، در یک روز خاص با یکدیگر تجدید میثاق در خصوص صیانت از اساس حکومت و نظام اسلامی بنمایند.
۲) بیست‌ودوم بهمن ماه، بسیاری از یاس‌ها، دلمردگی‌ها، اضطراب‌ها و حتی هراس‌های عمومی ناشی از کید دشمنان را در خود ذوب می‌کند. مردم بار دیگر قدرت خود را باور می‌کنند. همان قدرتی که یک رژیم مستظهر به پشتیبانی تمامی قدرت‌های جهانی را در مدت بسیار کوتاهی واژگون کرد.
سلاحی که این انقلاب را به‌وجود آورد و آن را تاکنون حفظ کرده است، سلاح مبارزات مسلحانه و یا استفاده از قدرت بیگانگان نبود. بلکه همین وحدت عمومی و حضور یکپارچه مردم توانست یک رژیم قدرتمند و پشتیبانان آن را ساقط کند و بیست‌وهشت سال نیز آن را حفظ کند. لذا بیست‌ودوم بهمن ماه هر سال، یادآور سلاحی است که این مردم را پیروز کرد و ملت ایران همه‌ساله همانند طوطی بازرگان، این پیام را به ملل دیگر متذکر می‌شود که راه رهایی از سلطه اجانب کدام است و چگونه می‌توان به خودباوری ملی و دینی رسید.
۳) اما بیست‌ودوم بهمن هر سال، می‌تواند موجب «لوس» شدن برخی مسئولان هم باشد! مسئولان نباید حضور مردم در صحنه را تائیدی بر اقدامات و عملکرد خود تلقی کرده و یا خیال آنان را از مردم راحت نماید.
این انقلاب متعلق به مردم بوده و مردم همه ساله برای پاسداشت انقلاب خود به خیابان‌ها می‌آیند و این هرگز به معنای تائید تمامی اقدامات و عملکرد مسئولان نیست. بیست‌ودوم بهمن ماه نباید خیال برخی را راحت نماید که هیچ خبری نیست. مردم از انقلاب خود صیانت می‌کنند و هر خطری که انقلابشان را تهدید نماید حتی اگر ناشی از اشتباهات دوستان انقلاب باشد، دفع می‌نمایند.
‌ناصر ایمانی
منبع : روزنامه رسالت