دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا


مستند زیبای دفاع مقدس، گامی برای اصلاح نگرش ها


مستند زیبای دفاع مقدس، گامی برای اصلاح نگرش ها
نمی دانم واقعاً اسم این مطلب را چه می‌شود گذاشت، اما اسمش هر چه می خواهد باشد، حتماً تعریف و تمجید وصف ناشدنی از سازمان صداوسیما نیست که من نه اهلش هستم و نه می خواهم که در این نوشته این کار را بکنم و معتقدم اهل نقد و نظر هستند که به صلاحدید خودشان تمجید بکنند و یا...
اما از باب اینکه در کنار انتقاد و گوشه گله کردن، حداقل اگر وصف زیبایی را هم دیدیم دریغ نکنیم، از نقل و گفتن.
خیلی وقت‌ها شاهدیم که مثلاً فلان مجموعه تلویزیونی اصلاً در شأن نظام و کشور نیست، اما کمتر شنیدیم که تمجید توأم با واقعیت هم از فلان مجموعه فاخر ارائه گردد.
واقعاً زمانی که برای اولین بار، مجموعه مستند مربوط به فیلم‌های انقلاب و بعد هم مستند حضرت امام(ره) با تصاویر آرشیوی منحصر به فرد از رسانه ملی پخش شد، خیلی‌ها فکر کردند شاید از دست مسئولین در رفته و کسی که نباید دسترسی می‌داشته، یک دفعه به انبار آرشیو سازمان دست پیدا کرده و بالاخره کسی هم متوجه نشده واین تصاویر زیبا، جذاب و به یادماندنی و البته درس آموز انقلاب و امام بزرگ انقلاب پخش شده و حالا به رسم قدیم‌ترها که هیچ‌کدام از این تصاویر پخش نمی‌شد، چندتایی از آنها پخش شدند و دیگر هم جمع می‌شوند.
البته از طرف دیگر خیلی‌ها هم امیدوار بودند که چقدر خوب بود پخش این تصاویر و فیلم‌ها که برای نسل جوان مفید است، حرکت دائمی و ماندگار باشد و به جای پخش برخی مجموعه‌های تکراری به مناسبت ایام مقدس و مبارک انقلاب و نظام، لااقل این تصاویر ماندگار بارها عرضه می‌شد.
اما ظاهراً باید امروز تحلیل دیگری از این اتفاق مبارک ارائه کرد.
بله، خوشبختانه بعد از مدت‌ها، شاهد تحول و تغییر جدی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی به ویژه برای مخاطبان جوان جامعه بودیم که تلاش می کرد با ارائه تصاویری که بسیاری از این نسل حتی از آنان خبر نداشتند و خیلی‌ها هم شاید فراموش کردند، روزهای پرفراز و نشیب آن روزهای پرافتخار و زیبا را، با چهره جدید، کار زیبا و ساخت منحصربه فرد تصویری به مخاطب عرضه کند که این تصویرسازی و تحول در ارائه معانی را می‌توان در مجموعه مستند دفاع مقدس مشاهده کرد.
۳ خبرنگار واحد مرکزی خبر با تلاشی تحسین برانگیز در میان تعداد فراوانی از تصاویر و عکس‌های مختلف دوران انقلاب و جنگ، مجموعه‌ای زیبا را تهیه نمودند که تقریباً در این روزها کمتر می‌توان در کوچه و بازار، نقلی از آن را نشنید.
اما در این میان به نظر می‌رسد متولیان امور فرهنگی نظام هم باید بار دیگر همکاری و مساعدت با یکدیگر را به نمایش گذارند.
تقدیر و تشکر از رسانه ملی و دست اندکاران خوش ذوق و فهیم ساخت اینگونه مجموعه‌ها به جای خود، که امیدواریم در مسیر این حرکت، گام‌های بلندتری را بردارند اما پیشنهاد می‌کنیم که مسئولان دستگاه‌های دیگر هم برخوردی منطقی و البته مسئولانه در مقابل این مجموعه‌های آماده و ساخته شده داشته باشند.
چقدر خوب و مناسب بود اگر با کمک این تصاویر گویا، پرمحتوا، جذاب و دیدنی، علاوه بر نسل جوان ایرانی، تعداد فراوانی از ایرانیان خارج‌نشین و علاقمند به نظام و انقلاب را که می‌خواهند با این تصاویر اطلاعات روزهای انقلاب و دفاع مقدس شوند و آگاه باشند، با این مجموعه‌ها آشنا می‌کردیم و یا حتی برای غیرایرانیان نیز که علاقمندند در مورد انقلاب، امام و دفاع مقدس، اطلاعات داشته باشند، از این طریق آگاهی‌بخشی می‌نمودیم. شاید در این زمینه البته نقش وزارت امور خارجه وبه ویژه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور بیش از پیش نمایان باشد.
شاید نقش برگزاری چندین همایش بین‌المللی در تبیین زوایای مختلف نظام و ارائه مقالات وسخنرانی‌های مختلف بسیار کمتر از ارائه و نمایش این مجموعه‌های گویا باشد که صد البته هزینه‌های آن نیز به مراتب کمتر اما ماندگار و تأثیرگذاری آنان به مراتب بیشتر است.
لذا بر خود فرض می‌دانم علاوه بر تقدیر و تشکر از مسئولان و دست‌اندرکاران محترم صداوسیما ‌و خبرنگاران محترم به دلیل تهیه اینگونه مجموعه‌های زیبا، به مسئولان فرهنگی نیز پیشنهاد نمایم از این گونه فرصتها برای تغییر نگرش در فعالیت‌های فرهنگی بهره‌برداری نموده و ضمن فاصله گرفتن از فعالیت‌ها و اقدامات پر هزینه و کمتر تأثیرگذار فرهنگی، از ابزار رسانه و انتقال مفاهیم در اینگونه قالب‌ها برای انتقال مفاهیم به نسل جوان داخل کشور و همچنین علاقمند ایرانی و غیرایرانی خارج از کشور بهره‌برداری نمایند. انشاء الله.
حسین سجادی
منبع : رجا نیوز