جمعه, ۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 14 August, 2020
آثار باستانی
دستگیری باند حفاران غیرمجاز میراث فرهنگی در آبیک
۳۰ ساعت قبل / میراث فرهنگی / آثار باستانی / استانی-شهرستانها
دستگیری باند حفاران غیرمجاز میراث فرهنگی در آبیک
مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین از دستگیری تعداد ۱۲ تن حفار غیرمجاز در شهرستان آبیک خبر داد.
سهراب محمدی تاریخ دوتار منطقه بجنورد بود
۳۰ ساعت قبل / استانداری خراسان شمالی / موسیقی
سهراب محمدی تاریخ دوتار منطقه بجنورد بود
فریدون غلامی معتقد است که زنده‌یاد سهراب محمدی از آثار باستانی عرصه موسیقی و تاریخ دوتار منطقه بجنورد بود.
ببینید | معبد آناهیتا به روایت تصویر
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / استان کرمانشاه / ایران باستان / باستانی
ببینید | معبد آناهیتا به روایت تصویر
خبرگزاری تسنیم منتشر کرد: معبد آناهیتا، دومین بنای سنگی ایران است که از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به شمار می‌آید. طبق نوشته‌های تاریخی، این معبد به عنوان آتشکده‌ای برای احترام و پاسداشت مقام الهه‌ی آب (آناهیتا) مورد استفاده قرار می‌گرفت. قدمت این بنای تاریخی عظیم به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان باز می‌گردد. این بنا در شهر کنگاور از توابع استان کرمانشاه قرار گرفته است.
مشکلات کارگران هفت تپه از کجا آغاز شد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / هفت تپه / کارگران / اعتصاب / خوزستان
مشکلات کارگران هفت تپه از کجا آغاز شد؟
شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در محدوده باستانی هفت‌تپه و بر روی آثار به جامانده از تمدن عیلام بنا شده‌است. این شرکت در نزدیکی شهر تاریخی شوش دانیال است.
واکنش مدیر کاخ گلستان به خبر مفقودی آلبوم ناصری
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / آثار باستانی / کاخ گلستان
واکنش مدیر کاخ گلستان به خبر مفقودی آلبوم ناصری
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در واکنش به خبر مفقود شدن آلبوم ناصری در این موزه گفت: نظر قطعی درباره مفقود شدن آلبوم ناصری بعد از پایان انبارگردانی رسمی اعلام می‌شود.
کشف بقایای سالم یک ماموت در سیبری
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / آثار باستانی
کشف بقایای سالم یک ماموت در سیبری
مورخان روس به دنبال گزارشات مردمی توانستند بقایای یک ماموت را که بسیار سالم مانده است در سیبری کشف کنند.
معرفی کاخ مظفری دارآباد تهران + تصاویر
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / کاخ مظفری / دارآباد تهران / گردشگری / آثار باستانی / سبک زندگی / پارسی خبر
معرفی کاخ مظفری دارآباد تهران + تصاویر
کاخ مظفری دارآباد مربوط به دوره قاجار است و در تهران، انتهای خیابان دارآباد، محوطه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری واقع شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
خانه «لاله و لادن» مرکز گردشگری می‌شود
خانه لاله و لادن، دوقلوهای به‌هم چسبیده در ‌شهرستان ملارد با هدف معرفی صبر و شکیبایی آن‌ها، به مرکز گردشگری و اقامتگاه سنتی تبدیل می‌شود.به گزارش ایسنا، حمید کریمی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملارد گفت: هدف از این رویکرد، زنده نگه داشتن یاد این خواهران است، خواهرانی که توانستند تا آخرین لحظه عمرشان حس مقامت و صبر را برای مردم زنده نگه دارند.او افزود: درصدد هستیم با ایجاد این مرکز گردشگری، عکس‌ها و آثار به‌جامانده از این دو خواهر در معرض دید عموم قرار گیرد.لاله و لادن بیژنی، متولد ۱۰ دی ۱۳۵۲ دوقلوهای به‌هم چسبیده ایرانی بودند که پس از عمل جراحی به قصد جداسازی، به فاصله چند ساعت از یکدیگر در سنگاپور و در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۲ از دنیا رفتند.مَلارد یکی از شهرهای استان تهران …
(تصاویر) چرا مصر در حال تخریب آثار اسلامی است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / مصر / تخریب / آثار باستانی / اسلام / مسلمانان
(تصاویر) چرا مصر در حال تخریب آثار اسلامی است؟
 وزارت آثار باستانی مصر تخریب آثار باستانی اسلامی را تکذیب و تاکید کرد آنچه تخریب شده قبرهای جدید است که این اقدام برای ساخت جاده جدید برای تسهیل در تردد عبور و مرور صورت گرفته است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
از غیزانیه تا هفت تپه، از آب آشامیدنی تا مطالبات کارگری؛ آفتاب یزد سفر نمایندگان به شوش را بررسی می‌کند
نتیجه سفر به کانون معضلات چیست؟آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: تا لحظه تنظیم گزارش، ارتباط‌گیری با احمدنادری، علی خضریان و سیدنظام الدین موسوی؛ سه نماینده‌ای که بر اساس خبر ارسالی ایسنا برای بررسی مشکلات کارگران «نیشکر هفت تپه» به شوش سفر کرده بودند میسر نشد اما پرداختن به این موضوع از این جهت اهمیت دارد که وظیفه ی خود می‌دانیم رفتارهای نمایندگان را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کرده و نتایج آن را اطلاع‌رسانی کنیم.>سفر هیئتی از مجلس به شوش برای بررسی مشکلات کارگران هفت تپهنماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از سفر تعدادی از نمایندگان به شوش برای بررسی مشکلات کارگران هفت تپه خبر داد.به گزارش ایسنا احمد نادری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:« به همراه آقایان سیدنظام الدین موسوی و علی خضریان برای بررسی …
آثار اشکانی، سلوکی و هخامنشی تپه اشرف زیر آسفالت است/از اسکلت یک اسب اشکانی تا کارگاه فلزگری زیر خیابان مدفون‌اند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آثار اشکانی، سلوکی و هخامنشی تپه اشرف زیر آسفالت است/از اسکلت یک اسب اشکانی تا کارگاه فلزگری زیر خیابان مدفون‌اند
سرپرست هیئت باستانی شناسی تپه اشرف که طی هفته‌های گذشته موفق به کشف آثاری از دوره اشکانی و سلوکی شده معتقد است: بسیاری از آثار اشکانی، سلوکی و هخامنشی تپه اشرف زیر آسفالت خیابان قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
ایران زیباست؛ ترکمن صحرا
شمال استان گلستان و بخشی از خراسان شمالی را دشت وسیعی به مساحت تقریبی ۴۰۰ کیلومتر در بر گرفته است. این دشت که از سواحل دریای خزر در بندر ترکمن و از غرب به شرق گسترده شده، از شمال به کشور ترکمنستان و از شرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره‌گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدود است. وجود عوارض زمین شناسی فوق العاده، گل فشانها، شوره زارها، پستی ها و بلندی ها، دره های خاکی، آب بندانها و سدهای طبیعی، تپه های کوچک و بزرگ، رودخانه باستانی و کهن اترک همچنین مراتع سبز در مقابل زمین های خشک و بی علف باعث شده اکوسیستم عجیب منطقه در گوشه و کنار خود در این وسعت عظیم جلوه ای خاص از قدرت لایتناهی خداوند را به تصویر بکشد. وجود آثار تاریخی مختلف که در راس آن میتوان از بلندترین برج آجری …
باستان شناسان رژه کاروان گنج یاب را محکوم کردند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / میراث فرهنگی / باستان شناسی / آثار باستانی
باستان شناسان رژه کاروان گنج یاب را محکوم کردند
جامعه باستان شناسان کشور اقدام رژه کاروان‌های حفاران غیرمجاز و گنج یاب را با انتشار بیانیه ای محکوم کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
جای خالی کلیدداران سفر به گذشته
گروه فرهنگ و هنر – روز گذشته بدرالزمان قریب، یکی از اساتید زبان‌‌های باستانی از دنیا رفت. کسی که کلید گذشته را در دست داشت. می‌گویند زبان‌ها هم مثل انسان‌ها و گیاه‌ها زاده می‌شوند و می‌رویند، می‌بالند و می‌شکفند، بزرگ و سترگ می‌شوند، پیر و کم زور می‌شوند و می‌میرند. در این میان برخی عمر بیشتر دارند، برخی جوان مرگ می‌شوند، عده‌ای هم تغییر شکل می‌دهند و عمر دوباره می‌بینند. دستیابی به این زبان‌ها کلید سفر به تاریخ است و این کلید تنها در دست زبان‌شناسانی است که با عشق و علاقه عمر خود را در این مسیر وقف می‌کنند.جهان کهن به واسطه مطالعات باستان و از طریق زبان‌های کهن قابل درک است. امروزه اسناد و متون همه زبان‌های باستانی موجود نیستند. در ایران هم برخی از زبان‌های ایرانی باستان را از دست داده‌ایم. …
جزئیات کشف تونل زیرزمینی دوران باستان در لرستان
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / اخبار حوادث / آثار باستانی / باستان شناسان / تونل / وزارت میراث فرهنگی / تپه / دوران باستان / ایران
جزئیات کشف تونل زیرزمینی دوران باستان در لرستان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان جزئیات کشف تونل زیرزمینی دوران باستان در شهر رومشکان را تشریح کرد.
(ویدئو) نمایش نسخه کمیاب قرآن در موزه «غردقه» مصر
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / قرآن کریم / موزه / مصر
(ویدئو) نمایش نسخه کمیاب قرآن در موزه «غردقه» مصر
از میان آثار باستانی مهمی که در موزه «غردقه» وجود دارد یک نسخه کمیاب از قرآن کریم دیده می‌شود که برای نخستین‌بار در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این مصحف قدیمی یکی از آثار بسیار کمیاب دوره اسلامی محسوب می‌شود که تاریخ آن به دوران عثمانی بازمی‌گردد و به همت «سید علی النوری» از خوشنویسان دوران عثمانی و در سال ۱۲۵۹ هجری (۱۸۴۳ میلادی) کتابت شده است.
ابلاغ مراتب ثبت 10 اثر منقول فرهنگی‌تاریخی اردبیل
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / استانداری اردبیل / آثار باستانی
ابلاغ مراتب ثبت 10 اثر منقول فرهنگی‌تاریخی اردبیل
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مراتب ثبت 10 اثر منقول فرهنگی‌تاریخی اردبیل را به استاندار این استان ابلاغ کرد.
آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی به اسپانیا بازگشت
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / آثار باستانی
آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی به اسپانیا بازگشت
آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا، گزیده‌ای از موزه باستان‌شناسی الیکانته پس از یک دوره ده ماهه نمایش با رعایت تمام استانداردهای موزه‌ای ظهر چهارشنبه یکم مرداد 1399 به سلامت به موزه باستان‌شناسی الیکانته بازگردانده شد.
وزیر فرهنگ سابق عراق: دبی ایستگاه اصلی قاچاق آثار باستانی عراقی است
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
وزیر فرهنگ سابق عراق: دبی ایستگاه اصلی قاچاق آثار باستانی عراقی است
وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی سابق عراق گفت که امارات، ایستگاه اصلی آثار باستانی و هنری به سرقت رفته از کشورش است و این آثار از دبی به سایر مناطق جهان قاچاق می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
سازمان ملل موعد دور سوم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام کرد
فرستاده سازمان ملل به سوریه موعد برگزاری جلسه سوم نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه را ۲۴ ماه اوت اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری آناتولی، گی‌یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه در جلسه شورای امنیت که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری جلسه سوم نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو در ۲۴ اوت ادامه دارد. موعد برگزاری جلسه با حضور شرکت‌کنندگان اصلی از مخالفان و نظام سوریه تایید شده است.پدرسن همچنین خواهان لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه شد و گفت این تحریم‌ها قدرت دولت سوریه برای تامین مواد غذایی و ملزومات بهداشتی و نیازهای ساسی و پزشکی در مبارزه با کرونا را می‌کاهد.بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز در جلسه شورای امنیت این سازمان گفت: حفظ صلح و امنیت …
نیاز اعتباری موزه منطقه‌ای غرب کشور 5 برابر شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
نیاز اعتباری موزه منطقه‌ای غرب کشور 5 برابر شد
فاطمه کاظمی-  همدان - خبرنگار ساخت پروژه موزه منطقه‌ای غرب کشور به عنوان یک مخزن امن برای آثار تاریخی و با هدف ایجاد مرکز نمایش آثار تاریخی دارای ارزش در سال 85-84 در محوطه مجموعه باستانی هگمتانه با مساحت 2/1 هکتار در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. همان زمان فعالان میراث فرهنگی به مکان‌یابی این پروژه در محدوده تپه تاریخی هگمتانه، اجرای بدون مطالعه و تعداد طبقه‌ها که ارتفاع موزه را بیش از تپه می‌کرد، اعتراض کردند. این اعتراض به جایی نرسید و خاک‌برداری و صخره‌برداری در محدوده مورد نظر …
مرز  پرگهر
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / باستانی / معماری / zwnj / مرز / عمارت
مرز پرگهر
عمارت شاپوری شیراز به دوره اول پهلوی می‌رسد. این بنا متعلق به یکی از تجار بزرگ شیرازی بود که در دهه 70 به ثبت آثار باستانی رسید.
سرقت آثار باستانی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / فلسطین / اسراییل / بیت‌لحم
سرقت آثار باستانی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی
سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) با انتشار فیلمی از سرقت آثار باستانی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی، این اقدام را جنایت جنگی خوانده و محکوم کرد.
تعیین جنسیت انسانهای ماقبل تاریخ از روی مینای دندان!
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / آثار باستانی
تعیین جنسیت انسانهای ماقبل تاریخ از روی مینای دندان!
یکی از دغدغه‌های اصلی مورخان برای بررسی اسکلت انسانهای تاریخی، تشخیص جنسیت آنها بوده است؛ به‌تازگی نوعی روش بررسی با استفاده از مینای دندان این انسانها کشف شده که دقیقتر از روشهای قبلی است.
اشغالگران صهیونیست آثار باستانی فلسطین را غارت می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / فلسطین / اسرائیل
اشغالگران صهیونیست آثار باستانی فلسطین را غارت می‌کنند
نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی یک سنگ تاریخی از میراث باستانی فلسطینیان در مرکز کرانه باختری را غارت کردند.
فصل سوم تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت آغاز شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / باستان شناسی / آثار باستانی / باستان شناسان / نقشه باستان شناسی / تخت جمشید
فصل سوم تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت آغاز شد
ایلنا: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: سومین فصل بررسی و تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور توسط…
تخریب بزرگترین بنای خشتی ایران بعد از ارگ بم
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / آثار باستانی / تخریب آثار باستانی / دامغان
تخریب بزرگترین بنای خشتی ایران بعد از ارگ بم
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان با بیان اینکه متجاوزان دو برج باروی قدیمی دامغان را به صورت ۱۰۰ درصد و قسمت اندکی از دیوار بارو را تخریب کردند، گفت: برای دیوار بارو ۱۲ متر حریم در نظر گرفته شده است از این رو برابر ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی برای لطمه به آثار تاریخی ثبت شده علاوه بر جبران خسارت، یک تا ۱۰ سال حبس در نظر گرفته شده و طبق ماده ۵۶۲ اگر شخص یا اشخاص به جهت یافتن اشیای تاریخی اقدام به کاوش و یا تخریب آثار کنند به سه ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.
باگان شهر هزار معبد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
باگان شهر هزار معبد
شهر باگان از مشهورترین شهر‌های باستانی دنیاست که قدمت آن به سال‌ها پیش برمی گردد. شهر باگان که خیلی‌ها آن را به اسم پاگان هم می‌شناسند، به خاطر وجود بیش از ۲۰۰۰ معبد و آثار باستانی به عنوان یکی از عجایب معماری دنیای باستان ساخته می‌شود؛ نکته جالب اینجاست که هنوز چگونگی ساخت این معبد‌ها در هزاران سال پیش بدون جواب مانده و باستان شناسان زیادی برای رسیدن به جواب این معما در این شهر مشغول کاوش هستند.  شهر باستانی باگان، در میانمار یا همان برمه و در شرق آسیا قرار گرفته است. این شهر تاریخی در افسانه‌های محلی با اسامی دیگری هم شناخته می‌شود از تامبادیپا به معنی شهر مس گرفته تا تاسادسا به معنی شهر سوخته، چرا که در گذشته معادن مس زیادی در این شهر و اطراف آن وجود داشت و بیشتر مردم با کار در همین معادن …
کشف یک کاخ باستانی مربوط به
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / آثار باستانی
کشف یک کاخ باستانی مربوط به "آزتکها" در مکزیک
هنگام بازسازی یک خانه در مکزیکوسیتی بقایای یک کاخ باستانی در این خانه پیدا شد که باستان‌شناسان را برای تحقیقات بیشتر به آنجا کشاند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
چهارسوق بازاربزرگ
  چهارسوق بازار بزرگ تهران که در دوره زندیه- قاجاریه تاسیس و در آبان‌ماه سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، یکی از راسته بازارهای بزرگ این کلانشهر است.   اگر قصد خرید انواع پوشاک و محصولات صنعتی یا اقلام خوراکی و... را داشته و خواستار آن هستید که از گشت وگذار در آثار باستانی کلانشهر تهران نیز لذت ببرید، بورس چهارسوق بازار بزرگ تهران یکی از این مراکز سیاحتی و خرید است.   به‌دلیل تعدد مغازه‌ها، کالاهای عرضه شده در این راسته بازار از تنوع قیمت و کیفیت بیشتری نسبت به فروشگاه‌های سطح شهر …
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
پویایی و تغییر در سایه اکوسوفی
آرنه نیس در کتاب فلسفه زندگی به دیدگاه‌ها و فلسفه شخصی خود در رابطه با زندگی می‌پردازد. به نظر او هر کسی باید باتوجه به باورهایش، فلسفه شخصی خود را شکل دهد و همواره سعی کند در چارچوب آن رفتار کند. او این فلسفه شخصی را اکوسوفی می‌نامد و معتقد است که پویایی و تغییر ویژگی بارز آن است(نیس در کتاب بوم‌شناسی، اجتماع و سبک زندگی به این مفهوم می‌پردازد. این کتاب ترجمه شده و نشر بان به زودی آن را منتشر خواهد کرد).  نیس به عنوان یک استاد دانشگاه، آثار منتشر شده بسیاری در زمینه‌های فلسفی تخصصی خود داشت اما ترجیح داد کار در دانشگاه را رها کند و در نقش یک کنشگر،تفکرات فلسفی خود را به بوته عمل بگذارد. او به عنوان یک کوهنورد حرفه‌ای، فردی کاملا عمل‌گرا بود. واریکس …
استرداد آثار باستانی ایران از اتریش
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
استرداد آثار باستانی ایران از اتریش
رئیس پلیس بین الملل ناجا از تحویل تعدادی از اشیای باستانی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور اتریش خبر داد.
حفاری‌های مخفیانه کارشناسان فرانسوی برای یافتن آثار باستانی سوریه
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
حفاری‌های مخفیانه کارشناسان فرانسوی برای یافتن آثار باستانی سوریه
کارشناسان فرانسوی به صورت محرمانه در حال حفاری برای پیدا کردن آثار باستانی در استان دیر الزور در شرق سوریه هستند که طبق گفته منابع محلی، این اقدام با حمایت نیروهای مدافع خلق کرد انجام می‌شود.
استرداد آثار باستانی ایران از اتریش/ اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / اتریش / صنایع دستی / پلیس بین الملل ناجا / سردار هادی شیرزاد
استرداد آثار باستانی ایران از اتریش/ اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است
رئیس پلیس بین الملل ناجا از تحویل تعدادی از اشیای باستانی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور اتریش خبر داد.
پلیس بین الملل ناجا: استرداد تعدادی از آثار باستانی ایران از اتریش / بازداشت متهم اصلی پرونده
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
پلیس بین الملل ناجا: استرداد تعدادی از آثار باستانی ایران از اتریش / بازداشت متهم اصلی پرونده
رئیس پلیس بین الملل ناجا اعلام کرد: براساس پیگیری‌های ما و همکاری اینترپل "وین"، تعدادی از اشیای باستانی متعلق به جمهوری اسلامی ایران که توسط افراد سودجو به طور غیرقانونی به کشور اتریش قاچاق شده بود، برابر توافق قضائی پلیسی میان دو کشور طی تشریفات قانونی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد.
اثبات نام ایران در کهن‌ترین نوشتار پس از اسلام/ خوانش کتیبه انجام شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / باستان شناسی / آثار تاریخی / آثار باستانی
اثبات نام ایران در کهن‌ترین نوشتار پس از اسلام/ خوانش کتیبه انجام شد
در متون پس از اسلام قدیمی‌ترین جایی که نام ایران دیده می‌شود، کتیبه کشف شده‌ای در قلعه سمیرم است. این کتیبه سندی برای رد اظهارات کسانی است که ایران پس از اسلام را متاخرتر می‌دانند.
تصاویر: مجموعه تاریخی بیستون
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
تصاویر: مجموعه تاریخی بیستون
بیستون یکی از مهم ترین محوطه های باستانی در کشور است.این محوطه در شرق استان کرمانشاه قرار گرفته است.بیستون در سال ۱۳۸۵ در لیست آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.
کشف اشیاء تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد از یک خودرو
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / آثار باستانی
کشف اشیاء تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد از یک خودرو
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از کشف اشیا تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوران اسلامی در استان کرمانشاه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / مسجد / آثار باستانی / ترکیه
"ایاصوفیه" در ترکیه پس از 86 سال دوباره مسجد می‌شود
86 سال بود که مسجد "ایاصوفیه" به موزه تبدیل شده بود که پس از این مدت دادگاه عالی ترکیه حکم داد که این موزه دوباره به مسجد تبدیل شود.
وقتی تاریخ در دل فلات مرکزی ایران جا خوش کرده
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / مرکز فلات ایران / باستان‌شناسی / مطالعه و بررسی باستان‌شناسی / روستای صدرآباد / استان مرکزی / مجتبی باقرشاهی
وقتی تاریخ در دل فلات مرکزی ایران جا خوش کرده
تپه باستانی‌اش را سال ۱۳۳۶ در فهرست آثار ملی ثبت کردند، حتی همین چند سال قبل هم دانشجوی باستان‌شناسی "گزنک" را عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد خود کرد، اما بعد و قبل از آن، محوطه‌ی باستانی "خان‌آباد" در مسیر جاده ساوه؛ چشمش به راهِ بیابانِ سیاه شده از آتشِ خاموش، خشک شد تا کمتر از دو ماه قبل که بالاخره پای باستان‌شناسان هم به این محوطه باز شد.
تپه
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / میراث فرهنگی / لرستان / سلسله
تپه "گریران" سند هویت قوم لک
خرم آباد - ایرنا - تپه باستانی "گریران" یکی از آثار تاریخی شاخص و ارزشمند شهرستان سلسله است که کاوش درخصوص وضعیت گاه‌نگاری این اثر ، شواهدی ارزشمند از عصر مفرغ در منطقه زاگرس مرکزی سکونتگاه قدیمی قوم لک را نشان می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
آتش‌سوزی‌های خرداد و تیر 99
گروه اجتماعی |  وقوع آتش‌سوزی‌های پرسش‌برانگیز فقط مربوط به جنگل‌ها یا مراکز مهم کشور نبوده است. مثلا در روزهای نخست تیر امسال حریق‌هایی در خوزستان روی داد که پرسش‌برانگیز شد. در تاریخ جمعه 6 تیر99 در خانه مرعشی از آثار باستانی ایران در شهر شوشتر طعمه حریق شد و این کار تعمدی صورت گرفته بود. همان روز یک «مُضیف» نیز تعمدا طعمه حریق شد. هر دو ماجرا در خوزستان روی داده بود. پس از آن نیز نخل‌های درون یک خانه قدیمی و بزرگ طعمه حریق شد. در مقایسه حریق‌ها می‌توان فرض کرد که درختان یک خانه قدیمی برای آن سوزانده می‌شوند که مالک بتواند آنجا ساخت و ساز بیشتری انجام دهد ولی وقتی اماکن تاریخی و گردشگری سوزانده می‌شوند پرسش این است که چه …
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
میکروب‌ها، سلاحی جدید برای تشخیص آثار هنری تقلبی
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد با بررسی میکروب‌هایی که روی سطح گنجینه‌های هنری باستانی وجود دارند، می‌توان اصل یا تقلبی بودن آنها را تشخیص داد.به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه خبرگزاری فرانسه، نتایج مطالعات جدید پژوهشگران موسسه تحقیقاتی جی کریگ ونتر آمریکا حاکی از آن است که می‌توان از میکروب‌هایی که به سطح تابلوهای نقاشی و مجسمه‌ها چسبیده‌اند، برای شناسایی آثار جعلی و تقلبی استفاده کرد. شناخت رفتار این میکروب‌ها همچنین می‌تواند نقش مهمی در توقف فرآیند پوسیدگی برخی از باارزشترین گنجینه‌های فرهنگی جهان ایفا ‌کند.به گفته مانولیتو تورالبا میکروب‌شناس، ارگانیسم‌های ریزی که روی آثار هنری زندگی می‌کنند می‌توانند خاستگاه اثر و در برخی موارد محل نگهداری آن را در طول تاریخ نشان دهند.این مطالعه که با …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / آثار باستانی / غار هومیان
کهن‌ترین اثر هنری بشر در ایران کجاست؟
به گزارش تسنیم، مستند «رازهای سرسورن» به کارگردانی بهمن ابراهیمی و تهیه‌کنندگی کامبیز اخوان صفا ساخته شده است. بهمن ابراهیمی کارگردان این اثر در مورد سوژه این فیلم گفت: مجموعه مستند «مرز پرگهر» مستندی است که برای پخش از شبکه یک سیما ساخته شده و آثار هنری در سرتاسر کشورمان را به نمایش درمی‌آورد. مستند «رازهای سرسورن» یکی از قسمت‌های این مجوعه است که بنده کارگردانی آن را برعهده دارم. این مستند در مورد تاریخ هنر در لرستان است و به رنگین‌نگاره‌های باستانی در این استان می‌پردازد. 
بازداشت دلال فرانسوی به جرم فروش آثار باستانی قاچاق
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / فرانسه / قاچاق اشیاء عتیقه / خاورمیانه
بازداشت دلال فرانسوی به جرم فروش آثار باستانی قاچاق
تهران- ایرنا- دلال فرانسوی که در سال ۲۰۱۷ با فروش یک تابوت طلایی قاچاق از موزه متروپولیتن کلاهبرداری کرده بود، توسط پلیس فرانسه بازداشت شد.   
جابجایی یک ساختمان ۱۰۰ ساله در شهر «جینان» چین
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / چین / آثار باستانی / میراث فرهنگی
جابجایی یک ساختمان ۱۰۰ ساله در شهر «جینان» چین
این خانه‌ صد ساله ۲۶۰۰ تن وزن داشت که توسط نیروی انسانی جابجا شد!
محوطه شادیاخ
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / نیشابور / مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها و بافت‌های تاریخی
محوطه شادیاخ
ایرنا - نیشابور - شادیاخ یکی از مشهورترین محله‌های شهر کهن نیشابور بوده‌ است که از اوایل سده سوم هجری قمری مسکونی شده و تا سال ۶۶۹ هجری قمری که زمین‌لرزه آن را در هم درنوردیده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. این محله به سبب کاخی که عبدالله بن طاهر (سومین حاکم سلسله طاهریان) به نام شادیاخ در آن بنا نهاد به این نام شهرت یافت. شادیاخ در گذشته یکی از محله‌های اشراف نشین نیشابور و محل سکونت پادشاهان، امیران ، درباریان و هنرمندان بوده است. بخشی از این محوطه اکنون به صورت سایت موزه درآمده و مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. محوطه باستانی شادیاخ با شماره ۱۰۹۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
تخریب آثار ملی به سوزاندن در خانه مرعشی رسید
گروه اجتماعی| مدت‌هاست که خوردن نام «اثر ثبت ملی» بر بناهای تاریخی ضامن نجات و بقای آنها نیست، با این حال تخریب هر گوشه‌ای از این آثار، بار دیگر یادآوری می‌کند که چقدر با آثار فرهنگی و تاریخی کشورمان بیگانه‌ایم و به اسم توسعه، چگونه ثروت‌های غیرقابل بازگشت کشور را نابود می‌کنیم. پس از تخریب گنبد امام‌زاده حمزه ماهشهر، خانه تاریخی در شوشتر نو، حالا فرصت تخریب آثار باستانی به اشخاص نامعلومی رسیده است که اقدام به آتش‌زدن در خانه مرعشی در محله عباس شوشتر کرده‌اند.  قاسم منصور آل‌کثیر، فعال میراث‌فرهنگی با اشاره به این خبر، قدمت در خانه مرعشی‌ها را نزدیک به 300 سال ارزیابی کرد و خبر داد که صبح روز جمعه، 6 تیر، این در توسط …
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
تاثیر شرق ‌شناسی بر جهان موزه‌ها
شرق‌شناسی یا اورینتالیسم اصطلاحی است که از اواخر قرن 18 به حوزه مطالعات کشورهای شرقی اطلاق می‌شد. در این رویکرد سوژه‌های جهان شرق توسط محققین و موسسات غربی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گرفت.  کشورهای حوزه شرق عمدتا به ‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مستعمره بودند، شرق‌شناسی در طول سالیان، رویکرد غالب در مطالعه تاریخی، فرهنگی و هنری به شمار می‌رفت و بی‌شمار تالیف در تدوین و شناخت تاریخ و فرهنگ شرق صورت گرفته است. در واقع آنچه به عنوان تاریخ مدون در دسترس قرار گرفته است، حاصل پژوهش‌های همین رویکرد شرق‌شناسانه است. تاسیس موزه‌های عمومی مانند لوور و موزه بریتانیا را نیز می‌توان مولود همین جریان شرق‌شناسی دانست. کاشفان سرزمین‌های …
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
زحمتی که در قبال میراث ‌فرهنگی باید متقبل شویم
 بخش مهمی از میراث فرهنگی، شامل ساختمان‌ها و ابنیه و اماکن تاریخی است. گذشتگان ما، با صرف عمر و ثروت، بناهایی را در نهایت حسن سلیقه ساخته‌اند. نسل ما برای به دست آوردن این گنجینه و سرمایه عظیم هیچ زحمتی متحمل نشده، در واقع ما صاحب ثروتی باد آورده‌ایم. نیاکان ما این آثار را از خود به جا گذاشته‌اند، آن را به مثابه سرمایه‌ای که پدر برای امرار معاش و زندگی - به لطف - در اختیار فرزندش می‌گذارد، به ما داده‌اند. در بسیاری از کشورهای جهان چنین است. هر کشوری که قدمت و پیشینه‌ای دارد، لابد آثاری را هم از مردم گذشته در گوشه و کنار دارد. در اکثر این کشورها، این میراث به جا مانده را به چشم سرمایه‌ای عظیم و گرانقدر می‌نگرند. گنجینه‌ای که هم نشان و …
خرید و فروش عتیقه‌ در فیس‌بوک و اینستاگرام ممنوع
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / قاچاق اشیاء عتیقه / فیس بوک / میراث فرهنگی / اینستاگرام
خرید و فروش عتیقه‌ در فیس‌بوک و اینستاگرام ممنوع
تهران- ایرنا- شرکت فیس‌بوک برای مقابله با تجارت غیرقانونی آثار باستانی در فضای آنلاین، فروش هرگونه عتیقه‌جات را در پلتفرم‌های اجتماعی زیرمجموعه خود ممنوع کرد. 
از ۱۴۵ محوطه شناسایی‌شده در قلعه گنج تا قدمت ۶۳هزارساله یک غار
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / باستان‌شناسی / قلعه گنج / کرمان / غار کلدر خرم‌آباد
از ۱۴۵ محوطه شناسایی‌شده در قلعه گنج تا قدمت ۶۳هزارساله یک غار
«در حالی ۱۴۵ اثر باستانی در شهرستان قلعه گنجِ کرمان شناسایی شده و به ثبت رسیده‌اند که بسیاری از این آثار در اثر شخم‌زدن زمین‌های کشاورزی و پیشِ روی مردم محلی برای کشاورزی و ساخت و ساز از بین رفته یا تخریب شده‌اند.»
کشف و ضبط آثار باستانی ۲۵۰۰ ساله در بوکان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / استانی-فرهنگی و هنری / آثار باستانی
کشف و ضبط آثار باستانی ۲۵۰۰ ساله در بوکان
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوکان از کشف و ضبط آثار باستانی متعلق به دوره مانا در بوکان خبر داد.
کاسه و کوزه ایرانی، به قیمت‌های چهار و یک میلیارد تومان فروخته شدند/ عکس
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / میراث فرهنگی / هنرهای تجسمی / حافظ شیرازی / صفویه
کاسه و کوزه ایرانی، به قیمت‌های چهار و یک میلیارد تومان فروخته شدند/ عکس
ایرنا نوشت: آثار باستانی برخاسته از تمدن ایران، در جدیدترین حراجی ساتبیز در لندن مورد توجه مجموعه‌داران قرار گرفت و به بهایی بالا چکش خورد. جدا از یک نسخه عتیقه و زرکوب غزلیات حافظ و قرآنی تذهیب شده، یک کاسه برنجیِ نقره کوب و کوزه برنزی به قیمتی بالا فروخته شدند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
منهای سینما
 مراسم تشییع و تدفین استاد فقید محمدعلی کشاورز ساعت ۹ صبح امروز سه‌شنبه بیست‌وهفتم خردادماه در محل قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا(س) برگزار خواهد شد. به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بنا به تصمیم خانواده این هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون مراسم تشییع و تدفین فقط در قطعه هنرمندان برگزار خواهد شد.  کتاب تصویری «به کرگدن بگو بره!» نوشته اعظم مهدوی با تصویرگری پدرام کازرونی به تازگی در انتشارات فاطمی (کتاب طوطی) برای خردسالان منتشر شده است. در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «اگر دوستی بهترین چیز دنیا نباشد، حتما یکی از بهترین چیزهاست.»  بازی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» با همکاری استودیو استرالیایی «بلو فیش» به شکل …
چرا خانه پدری استاد مشکاتیان را تخریب کردند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / آثار باستانی / پرویز مشکاتیان / حوزه هنری / نیم گپ
چرا خانه پدری استاد مشکاتیان را تخریب کردند؟
بهداد بابایی خواهرزاده استاد پرویز مشکاتیان به نمایندگی از خانواده استاد درباره چگونگی تخریب منزل پدری مشکاتیان در نیشابور توضیح داد و گفت: ما اصرار داشتیم این بنا ثبت ملی و حوزه شود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وبینار دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی
وبینار مشترک یک‌روزه گروه فرهنگ و زبان‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی برگزار می‌شود. این برنامه سه‌شنبه 27 خرداد (16 ژوئن 2020) برگزار می‌شود. دانشگاه ساپینزای رم بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا و در ایتالیا جایگاه نخست است و از دانشگاه‌های مهم برای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌رود.  بخش اول برنامه به ریاست کارلو جوانی چرتی از ساعت 12 آغاز شده و شامل سخنرانی‌های مارکو مانچینی (استاد زبان‌شناسی تاریخی و زبان‌شناسی دانشگاه ساپینزای رم) درباره آثار دسته‌‏بندی ملکیت لایتجزی در هزوارش‏های زبان فارسی میانه، محمود جعفری دهقی (استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران، دانشگاه تهران) …
احیای قلعه باستانی بندبن قاسم‌آباد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / استانی-اجتماعی / میراث فرهنگی
احیای قلعه باستانی بندبن قاسم‌آباد
فرماندار رودسر با بیان اینکه قلعه بندبُن قاسم‌آباد به عنوان آثار باستانی قابلیت احیا دارد، گفت: این اثر باستانی می‌تواند مانند قلعه رودخان یک قطب گردشگری برای استان و شهرستان باشد.
افشاگری مغز متفکر داعش از منابع مالی این گروه
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
افشاگری مغز متفکر داعش از منابع مالی این گروه
یکی از مغزهای متفکر داعش اذعان کرد که این گروه تروریستی برای گسترش فعالیت‌های خود اقدام به غارت نفت و اشیا و آثار باستانی و عتیقه‌جات کرده است.
اعلام جزئیات منابع مالی داعش از زبان مغز متفکر این گروه
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / داعش
اعلام جزئیات منابع مالی داعش از زبان مغز متفکر این گروه
یکی از مغزهای متفکر داعش اذعان کرد که این گروه تروریستی برای گسترش فعالیت‌های خود اقدام به غارت نفت و اشیا و آثار باستانی و عتیقه‌جات کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / آثار باستانی ایران / تپه هگمتانه
تپه هگمتانه بازهم آتش گرفت / آثار تاریخی آسیب ندید
به گزارش ایلنا، علی مالمیر (مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان همدان) با اشاره به آن که بر اثر آتش سوزی که صبح امروز در تپه هگمتانه اتفاق افتاد هیچ آسیبی به آثار تاریخی وارد نشد، گفت: بخش محدودی از علف‌های خشک نزدیک موزه منطقه‌ای که در بخش صخره‌ای تپه هگمتانه قرار دارد دچار حریق شد که با حضور آتش نشان‌ها مهار شد. از آنجایی که علف‌های این بخش از منطقه بیش از حد خشک شده‌اند و محل عبور و مرور رهگذران است، این احتمال وجود دارد سهوا یا عمدا این آتش سوزی اتفاق افتاده باشد. البته گرمای هوا به اندازه‌ای نیست که این علف‌ها بر اثر گرما آتش گرفته باشند و این احتمال وجود دارد به علت افتادن ته سیگار یا کبریت روشن، این آتش رخ داده باشد.
تاریخانه دامغان
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / مسجد / تخریب بنای تاریخی / دامغان / معماری / تاریخ ایران / بنای تاریخی
تاریخانه دامغان
ایرنا- سمنان- تاریخانه قدیمی‌ترین مسجد ایران از آثار باستانی دامغان در استان سمنان است. بر پایه پژوهش‌های اداره کل باستان‌شناسی، پیش از تسلط اعراب بر ایران، آتشکده بوده و بعداً به مسجد تبدیل شده‌است. ساختمان بنای دوباره آن مربوط به سده دوم هجری است و شیوه ساختمان آن نیز به شیوه بناهای دوره ساسانیان است. تاریخانه در ترکی به معنای خانهٔ خداست. این اثر در ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
بررسی محوطه‌های پارینه سنگی فیروزکوه انجام می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / محوطه پارینه سنگی / آثار باستانی / میراث فرهنگی
بررسی محوطه‌های پارینه سنگی فیروزکوه انجام می‌شود
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فیروزکوه گفت: طرح بررسی و شناسایی محوطه‌های پارینه سنگی شهرستان فیرزوکوه با اعتبار ۶۰۰ میلیون ریال انجام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
گنج‌های پنهان آمریکای شمالی
[شهروند] زیرورو کردن خاک به هوای یافتن گنج فقط مختص جهان سوم نیست، چه آنکه افسون طلا جهان اول و دهم نمی‌شناسد. 1- گنج کوه‌های راکی: از یک دهه پیش، شایعه‌ای دهان‌به‌دهان چرخید که افرادی 5‌میلیون دلار طلا، جواهر و عتیقه‌جات را در صندوقچه‌ای برنزی، در دل جنگلی هشتادوپنج ساله‌ دفن و مخفی کرده‌اند. نقشه‌ این گنج در شعری رمزنگاری شده است و تاکنون هزاران نفر در سودایش سر به کوه‌های راکی گذاشته‌اند تا حدی که بعضی از جست‌وجوگران در راه این دفینه جان‌شان را از دست داده‌اند! 2- دفینه‌ای در نوادا: تد بینیون سال 1998 به دست شریک زندگی‌اش به قتل رسید. خیلی‌ها می‌گویند میراثش که یک کلکسیون نقره‌جات است …
با وجود شهرت تپه سیلک فقط یک درصد آن کاوش شده/ درصدد آزادسازی عرصه سیلک هستیم/ مرمت‌های ضروری بخصوص در راه آب‌های تپه انجام می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / خاورمیانه / موزه / میراث فرهنگی / تاریخ / عرصه / نمایشگاه / تکنولوژی / سیلک / کاوش / ویترین
با وجود شهرت تپه سیلک فقط یک درصد آن کاوش شده/ درصدد آزادسازی عرصه سیلک هستیم/ مرمت‌های ضروری بخصوص در راه آب‌های تپه انجام می‌شود
ایلنا: سرپرست پایگاه میراث فرهنگی سیلک کاشان با اشاره به اهمیت این محوطه باستانی در خاورمیانه گفت: تنها یک درصد این محوطه کاوش شده و برای انجام فصل‌های جدید کاوش…
کشف بقایای ماموتها ساخت‌ یک فرودگاه را متوقف کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / آثار باستانی
کشف بقایای ماموتها ساخت‌ یک فرودگاه را متوقف کرد
باستان‌شناسان مکزیکی به تازگی بقایای 60 ماموت را در محوطه یک فرودگاه که در حال ساخت و ساز بود، کشف کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی
اگر بدانیم میدان حسن‌آباد، بازار تهران، برج طغرل و... دچار حریق یا تخریب شده‌اند بی‌شک افسوس می‌خوریم برای تاریخ از دست رفته و برای روزهایی که سرپا بودند. تاریخ به نوعی شناسنامه هر یک از ماست. میدان حسن‌آباد، بازار تهران بخشی از وجود هر یک از ما را شکل داده و به خاطرات‌مان رنگ بخشیده است. این آثار میراثی از گذشتگان برای ما و میراثی از ما برای آیندگان است، پس باید در حفظ و نگهداری از آنها کوشا باشیم اما متاسفانه به فکر آنها نیستیم تا زمانی که حادثه‌ای رخ دهد. سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قطعنامه شماره 5 دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها که در مسکو برپا شد، گفت: …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / آثار باستانی
"حفاری غیرمجاز" بیشترین عناوین مجرمانه در حوزه میراث فرهنگی/ جرائم میراث فرهنگی به مثابه "جرائم امنیتی"
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با ارائه گزارشی از عملکرد این یگان در سال گذشته، جرائم میراث فرهنگی را مثابه جرم علیه امنیت کشور معرفی کرد.
سارال کردستان تلفیقی از بهار و زمستان در یک قاب+عکس
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / گردشگری / گردشگری مجازی / استانی-فرهنگی و هنری
سارال کردستان تلفیقی از بهار و زمستان در یک قاب+عکس
اگر از آن دسته افرادی هستید که هم به طبیعت و طبیعت گردی و هم به دیدن آثار باستانی و تاریخی رغبت دارید، منطقه سارال کردستان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
روز جهانی موزه و میراث فرهنگی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / عکس روز / تصاویر روز / روز موزه
روز جهانی موزه و میراث فرهنگی
روز جهانی موزه - گسترش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد .   بر اساس همین عقیده،در قطعنامه ی شماره ی پنج ِ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته ی بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) که در 28 مه 1977 میلادی درمسکو برپا شد ، روز 18 مه برابر با 28 اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شد  و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه ی کشورهای عضو ، مراسمی به مورد اجرا گذاشته می شود.   بر مبنای تعریفی که" ایکوم "از موزه می دهد ، موزه عبارت است  از مکان گردآوری ، نگهداری ، مطالعه ، بررسی کردن و به نمایش گذاشتن …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
راوی هزاره‌های گمشده
اگر بخواهم به حافظه شخصی‌ام رجوع کنم نخستین بار نامش را روی جلد کتاب از زبان داریوش، نوشته هاید ماری کخ دیدم. دکتر رجبی مترجم آن کتاب بود. گویا هر دو نفرشان، هم دکتر پرویز رجبی و هم خانم کخ زمانی دانشجوی پروفسور والتر هینتس، ایران‌شناس مشهور آلمانی بودند. هم استاد و هم دانشجویانی که روش و مبانی پژوهش درباره گذشته را از او می‌آموختند، یاد گرفته بودند تاریخ ایران را از گذشته باستانی تا همین عصر حاضر یک کلیت ببینند و بعد از دستیابی به احاطه نسبی بر این کلیت درباره مقاطع مختلف یا تغییر و تحولی خاص مطالعه و پژوهش کنند. اینها به کنار، خود دکتر پرویز رجبی بهار 1318 در چنین روزی در ده امامقلی از توابع قوچان متولد شد اما بیشتر کودکی‌اش در آذربایجان گذشت. سال‌های نخست جوانی مدتی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / قاچاق آثار باستانی و تاریخی / کشف آثار باستانی
کشف حدود ۲۰هزار اثر تاریخی قاچاق
به گزارش ایسنا، در یک علمیات مشترک میان سازمان جهانی گمرگ، پلیس بین‌المللی (اینترپل) و پلیس اروپا (یوروپل)، ۳۰۰ عملیات جست‌وجو در ۱۰۳ کشور جهان انجام شد که منجر به کشف بیش از ۱۹ هزار اثر تاریخی باستانی قاچاق شد. 
زلزله هیچ آسیبی به بناهای تاریخی تهران وارد نکرده است
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / آثار باستانی / زلزله
زلزله هیچ آسیبی به بناهای تاریخی تهران وارد نکرده است
بعد از وقوع زلزله 5 و یک دهم ریشتری در تهران و پس‌لرزه‌های متعدد آن بیم آسیب به بناهای تاریخی تهران بیشتر شد؛ خوشبختانه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تخریب یا آسیب جدی به بناهای تاریخی تهران ارائه نشده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
موزه، میان هنر و مردم
میل به هنر از دیرباز در وجود بشر وجود داشته است و در ادوار گوناگون صورتی نو به‌خود گرفته است، از نخستین نمونه‌های آثار به‌جای مانده از انسان که خطوطی را روی دیوار غارها نقش می‌انداختند تا آثار مفهومی معاصر، امروزه در قالب تاریخ هنر تدوین یافته است. در طول هزاره‌ها کاربرد هنر میان جوامع بارها بازتعریف و تحول یافته است و مناسبات جهان هنر متاثر از همین جایگاه منتسب و شناخته می‌شدند، هنر در والاترین و قدسی‌ترین صورت خود حتی، تجسدی از عوالم عرفانی هنرمند است که به نوعی عامه مردم را به تماشا فرا می‌خواند، به هر روی هنرمند صرف تولید و نمایش عمومی اثرش زبانی برای گفت‌وگو با مردم گشوده است. می‌توان گفت که اواخر قرن نوزدهم و با آغاز قرن بیستم مبانی آموزشی …
کرونا و رونق بازار خرید و فروش آنلاین آثار باستانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ویروس کرونا / قاچاق اشیاء عتیقه / فیس بوک / میراث فرهنگی
کرونا و رونق بازار خرید و فروش آنلاین آثار باستانی
تهران- ایرنا- نتایج یک گزارش یک جدید نشان می‌دهد در بحبوحه بحران کرونا، خرید و فروش عتیقه‌جات و آثار باستانی قاچاق در فضای آنلاین رونق گرفته است.
مسجدی به دیرینگی نهضت جنگل در تنکابن
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / استانی-فرهنگی و هنری / تنکابن / مسجد تاریخی / میراث فرهنگی / استان مازندران / تخریب بنای تاریخی
مسجدی به دیرینگی نهضت جنگل در تنکابن
آثار باستانی و میراث فرهنگی، شناسنامه و هویت هر کشور است که قدمت، تاریخچه و تمدن آن سرزمینی را مشخص می‌کند، بر این اساس حفاظت و حراست از آثار فرهنگی و تاریخی و حیات بخشیدن به آن‌ها امری ضروری بوده و کشور ما نیز با شمار فراوانی از آثار باستانی و ابنیه‌های تاریخی و فرهنگی در ردیف برترین‌های دنیا قرار گرفته و دارای کهن‌ترین فرهنگ و تمدن جهانی است. 
کشف آثار تاریخی در صندوق امانات/پول مردم در هواپیماهای خارجی
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / میراث فرهنگی / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / لایحه بودجه
کشف آثار تاریخی در صندوق امانات/پول مردم در هواپیماهای خارجی
کشف آثار باستانی از صندوق امانات یک کشور اروپایی، گلایه از کمبود بودجه وزارت میراث فرهنگی و کشف کتیبه ساسانی در نقش رستم از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
کشف بقایای سرباز اشکانی در گور جانباخته کرونا
مراسم تدفین یکی از جانباختگان کرونا در ساری با حادثه‌ای عجیب همراه شد؛ چرا‌که گورکن هنگام حفر زمین با گوری باستانی مربوط به یک سرباز دوره اشکانی مواجه شد. علی رمضانی پاجی،  پژوهشگر مازندرانی در این‌باره به ایرنا گفت: هنگام دفن یکی از فوت‌شدگان ناشی از بیماری کرونا در روستای پاجی واقع در بخش دودانگه شهرستان ساری به آثار تاریخی دست یافتیم.  وی ادامه داد: طبق پروتکل بهداشتی قبر افرادی که به‌دلیل کرونا جان باخته‌اند، باید عمق بیشتری داشته باشد که هنگام حفر قبر با گوری باستانی مواجه شدیم.  این پژوهشگر …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / آثار باستانی ایران در اروپا / کشف آثار باستانی
کشف آثار باستانی ایرانی در یک بانک کشور اروپایی
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار هادی شیرزاد در تشریح این خبر اظهار کرد: بر اساس اعلام اینترپل یک کشور اروپایی، یکی از بانک‌های آن کشور قصد بازسازی بانک و بازگشایی صندوق امانات داخل بانک را دارد (به صاحبان صندوق‌های امانات نیز اطلاع می‌دهند که قصد بازگشایی صندوق‌ها را دارند) که در این جریان متوجه می‌شوند که صاحب یکی از صندوق‌ها تعدادی اشیا عتیقه از جنس طلا و نقره را در صندوقش نگهداری می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •