جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
شاهنامه
اگر سراغ رستم نرویم اسپایدرمن می‌آید
روزنامه همشهری / ۳۱ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
اگر سراغ رستم نرویم اسپایدرمن می‌آید
سامره مفتون، یکی از زنان روایتگر شاهنامه از اهمیت پرداختن به این کتاب حماسی می‌گوید
هر روز زادروز فردوسی است
ایسنا / ۲ روز قبل / ...
هر روز زادروز فردوسی است
«سعی در یافتن تاریخ خاصی برای زادروز کسی که در این ملک هر روز از آن اوست، شاید درست یا نادرست در دفتری ثبت شود ولی آن چه از او در دل‌هاست نقش دیگری دارد. او نه‌تنها هویت ایرانی را به منظر و عالمیان را به نظاره نشاند، بلکه حیاتی تازه به زبان پارسی داد و راه و رسم چگونه ایرانی بودن را تعلیم کرد، از همین رو ایرانیان واقعی برای شاهنامه حرمتی قداست‌آمیز قائلند.»
  حکیم ابوالقاسم فردوسی
برپایی نمایشگاه‌های دهه فجر در راستای اهداف انقلاب باشد
مهر / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
برپایی نمایشگاه‌های دهه فجر در راستای اهداف انقلاب باشد
گلپایگان- امام جمعه گلپایگان گفت: برپایی نمایشگاه‌ها و آیین شعرخوانی و شاهنامه خوانی در دهه فجر با جریان سازی انقلاب، دفاع مقدس و جبهه مقاومت در نظر گرفته شود.
  انقلاب اسلامی ایران  دهه فجر  نمایشگاه کتاب ۲۹  سردار سلیمانی
شاهنامه؛ هزار واندی سال بعد؛ کدام تصحیح شاهنامه را می‌پسندید؟ شاهنامه‌‌پژوهان به این پرسش پاسخ می‌دهند
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
شاهنامه؛ هزار واندی سال بعد؛ کدام تصحیح شاهنامه را می‌پسندید؟ شاهنامه‌‌پژوهان به این پرسش پاسخ می‌دهند
متون کلاسیک ادبیات فارسی به سبب پایداری آنها در دوره‌ای از تاریخ ادبیات قدمایی، طبعا با مساله «تصحیح» به عنوان وجهی اجتناب‌ناپذیر مواجه است. در این میان طبعا اثری مانند شاهنامه یکی از مناقشه‌برانگیزترین متون ادبی تاریخ ماست.
خویشکاری فردوسی
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
خویشکاری فردوسی
من به فردگرایی در تحلیل یک اثر عقیده‌ای ندارم، بنابراین آنچه در مورد شاهنامه برای من اهمیت دارد، اندیشه‌های فردوسی‌ساز است. البته فردوسی نهایت منت را بر سر ما دارد و من در این اصلا شکی ندارم و فکر نکنید که ذره‌ای قصد کاهش مقام او را دارم.
موبدان در شاهنامه چهره مثبت و موجه دارند
مهر / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
موبدان در شاهنامه چهره مثبت و موجه دارند
زهرا دلپذیر گفت: موبدان در شاهنامه چهره­ مثبت دارند؛ آنها آینده­‌نگر، کاردان، رازدار و مورد اعتماد شاهان و پهلوانان هستند و فردوسی برای توصیف آنها همیشه از یک صفت شایسته استفاده کرده است.
  شاهنامه  ادبیات فارسی  دانشگاه فردوسی مشهد  فردوسی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
گرمای هنر در زمستان
فاطمه امین‌الرعایاروزهای پایانی هفته زمان مناسبی برای تازه‏کردن دیدارها است. می‌توان این فرصت را غنیمت شمرد تا به صورت گروهی و همراه با دوستان از نمایشگاه‌های هنری دیدن کنند.در هفته پیش‏رو، بیش از 40 نمایشگاه هنری در تهران کار خود را ادامه می‌دهند. در گالری‌گردی این هفته برخی از این نمایشگاه‌ها را مرور می‌کنیم. گالری «خانه هنرمندان ایران» از جمعه 20 دی‏ماه میزبان یک نمایشگاه گروهی با عنوان «اسطوره‏‌نگاری» است که شیما خشخاسی، گردآودری آن را بر عهده داشته. او درباره این نمایشگاه گفته است: «اسطوره موجب دگردیسی اثر هنری می‌شود و به واسطه ویژگی‌های خود، یک اثر معمولی را گسترده، عمیق و ماندگار می‌کند. این نمایشگاه یک مطالعه بر روی اساطیر ایران و جهان و بازتاب آن در آثار نقاشان معاصر ایران است. پرداختن …
نقد و بررسی «موبدان در شاهنامه فردوسی»
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فرهنگی و هنری
نقد و بررسی «موبدان در شاهنامه فردوسی»
مهر نوشت: نشست نقد و بررسی کتاب «موبدان در شاهنامه فردوسی» نوشته زهرا دلپذیر عصر امروز در بنیاد فردوسی در مشهد برگزار می‌شود.
  شاهنامه  مشهد  بازار کتاب
رژه اساطیر در سیستان؛ بررسی ویژگی های فرهنگی دیار رستم دستان و یعقوب لیث، در گفت و گو با استاد مهدی سیدی
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
رژه اساطیر در سیستان؛ بررسی ویژگی های فرهنگی دیار رستم دستان و یعقوب لیث، در گفت و گو با استاد مهدی سیدی
«سیستان»، خانه رستم را آب بُرد! همان رستم دستانی که یک تنه حریف هر مشکلی بود، حالا خانه و سرزمینش گرفتار سیل شده است و در غربتِ توجه به سر می‌برد؛ همان سیستانی که منشأ خیلی از وقایع و اتفاقات مهم شاهنامه است و مرکز امید فرمانروایانِ ایرانی. انگار مقابله با سیل سیستان تنها از یلی مانند رستم برمی‌آید.
رد کمرنگ ادبیات ایرانی در کتابفروشی‌های جهان
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ / فرهنگی و هنری
رد کمرنگ ادبیات ایرانی در کتابفروشی‌های جهان
ادبیات ایران تنها غزلیات حافظ و شاهنامه و رباعیات خیام نیست. ادبیات معاصر ایران هم در این سال‌ها شاهکارهای ادبی گوناگونی به خود دیده است، از کلیدر بگیریم تا آثار بزرگ علوی و دیگر نویسندگان نامدار سرزمین‌مان، اما چرا این آثار کمتر به زبان‌های غیرفارسی ترجمه شده‌اند؟ آیا ادبیات معاصر ایران طرفیت جهانی شدن ندارد یا عوامل دیگری در این اتفاق دخیل‌اند؟
نشست‌های شاهنامه خوانی برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
نشست‌های شاهنامه خوانی برگزار می‌شود
سلسله نشست‌های شاهنامه خوانی با عنوان «چهل گام بر فردوسی» چهارشنبه هر هفته زمستان در فرهنگسرای سرو برگزار می‌شود.
  فرهنگسرای سرو  فردوسی  خبرگزاری مهر
آریایی اصیل انتقام می‌گیرد؛ بررسی سابقه رجز، انتقام و کین‌خواهی در شاهنامه فردوسی
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ / فرهنگی و هنری
آریایی اصیل انتقام می‌گیرد؛ بررسی سابقه رجز، انتقام و کین‌خواهی در شاهنامه فردوسی
«انتقام سخت»، «خونخواهی» و «کین‌خواهی»؛ این واژگانی است که این روزها زیاد شنیده می‌شود؛ موافقان و مخالفانی هم دارد. البته تعداد گروه اول به مراتب بیشتر است. یک ‌بار دیگر واقعه بامداد جمعه را با هم مرور کنیم؛ یکی از سرداران بزرگ ایرانی توسط دشمن ترور و شهید می‌شود.
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
همدلی: بهرام صادقی ملقب به صهبا مقداری و ب.موزول، داستان‌نویس، شاعر و نمایشنامه‌نویس ایرانی است که با داستان‌های کوتاه مجموعه «سنگر» و «قمقمه‌های خالی» و داستان نیمه‌بلند «ملکوت» به‌شهرت رسید. صادقی که از کودکی تحت تاثیر شعرخوانی‌های هرروزه مادرش، مهاجرت به اصفهان و تحصیل در دبیرستان ادب، گرایش و کشش خاصی به شعر و داستان پیدا کرده بود، گام‌های محکمی در مسیر ادبیات برداشت که همکاری با هفته‌نامه‌های «امید ایران» و «روشنفکر» در سال‌های نوجوانی نمونه‌هایی از آن است. امروز 15دی‌ماه، هشتاد و سومین سالگرد این بزرگمرد ادبیات معاصر است.بهرام 15 دی 1315 در خانواده‌ای نجف‌آبادی بعد از دو خواهر و یک برادر چشم گشود. پدر پارچه‌فروش بود و مادر خانه‌دار. جهان‌سلطان صدای خوب و حافظه‌ای قوی در شعرخوانی داشت و …
رستمی دیگر به شاهنامه شد/ سپاه سلحشوران بدون سردار نمی‌ماند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
رستمی دیگر به شاهنامه شد/ سپاه سلحشوران بدون سردار نمی‌ماند
علی اکبر عبدالعلی‌زاده روزنامه‌نگار و منتقد سینما همزمان با آیین تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی و جمعی دیگر از همرزمان شهیدش، دلنوشته‌ای را منتشر کرد.
  قاسم سلیمانی  ابو مهدی المهندس  علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ...
رستم شکوهمندانه از شاهنامه رفت
حبیب احمدزاده
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
کافه‌گردی، زندگی در لحظه
کافه گردی در شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت از مهم ترین تفریح جوانان شده است هرچند که این سبک گذران فراغت در دهه های پیشین نیز وجود داشته است و اقشار مختلف در قهوه خانه ها و چایخانه ها زمانی را برای استراحت یا تفریح و سرگرمی سپری می کردند. در گذشته قهوه خانه ها و چایخانه های قدیمی و سنتی، ظاهری ساده داشت، اما امروزه همان مکان های ساده و بی آلایش، جای خود را به کافه های شیک و مدرن داده است؛ کافه هایی که در آنها نه فقط چای در استکان کمر باریک یا قهوه در فنجان کوچک که نوشیدنی ها و خوراکی هایی با اسامی عجیب و غریب و تزئین های فانتزی میهمانان خود را پذیرا می شود و مامنی برای گذران فراغت در آرامش فراهم می آورد. فضای تعاملی که به گفته تحلیلگران اجتماعی مبتنی بر نیاز روز و با توجه به ویژگی های روابط اجتماعی …
دومین جلد شرح شاهنامه کزازی با عنوان «خردنامه خرّمی» چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فرهنگی و هنری
دومین جلد شرح شاهنامه کزازی با عنوان «خردنامه خرّمی» چاپ شد
کتاب «خردنامه خرّمی» نوشته میرجلال‌الدین کزازی شامل شرح شاهنامه فردوسی توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شد.
  شاهنامه  میرجلال‌الدین کزازی  نشر گویا  دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
«خردنامه خرمی»
تازه‌ترین اثر دکتر میر جلال‌الدین کزازی با عنوان«خردنامه خرمی» منتشر شد.اگر میراثی نباشد، گذشته‌ای هم نیست. میراث اما فقط پاسداشت گذشته نیست، بلکه میراث، عرصه‌ای است که ما در پرتو آن می‌توانیم جهانی را بر خود مکشوف نماییم که در روشنای آن جهان، خود را یافته‌ایم. آیا شاهنامه در چنین وضعیتی قرار ندارد؟ میرجلال‌الدین کزازی در تازه‌ترین اثر خود سراغ تامل بر مبانی نظری شاهنامه رفته است. کزازی در این اثر، فردوسی را تا سر حد کسی که مبنایی برای وحدت ملی ایرانیان است برمی‌کشد و می‌نویسد: «در هر هزاره‌ای، بلندبالایی می‌‌آید برمی‌‌آید؛ پدیدار می‌شود. فردوسی از گونه این رهان‌شگران ایران است. او را خوار می‌داریم، اگر او را تنها سخنور بدانیم و رزمنانه سرای».کتاب «خردنامه خرمی» در 207 صفحه با قیمت40 هزار تومان …
جشنواره «نقالی و روایتگری فرزندان ایران زمین» تمدید شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
جشنواره «نقالی و روایتگری فرزندان ایران زمین» تمدید شد
«جشنواره نقالی و روایتگری فرزندان ایران زمین» که به مناسبت دهمین سالگرد ثبت هزاره سرایش شاهنامه و ثبت جهانی هنر نقالی در یونسکو در حال برگزاری است تا ۳۰ دی‌ماه تمدید شد.
  فرهنگسرای ابن سینا  یونسکو  فردوسی  شاهنامه  نقالی  دانشگاه مذاهب اسلامی
پای «نوستراداموس» روی گلوی «ضحاک»! درباره 5 پیشگویی مهم در شاهنامه که درست از آب در آمد
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فرهنگی و هنری
پای «نوستراداموس» روی گلوی «ضحاک»! درباره 5 پیشگویی مهم در شاهنامه که درست از آب در آمد
همه ما دوست داریم از آینده خبر داشته باشیم و بدانیم چه به سرمان می‌آید. این میل به دانستن و خبر داشتن از آینده همیشه در بشر وجود داشته است. آدم‌ها همیشه می‌خواسته‌اند از سرگذشت و آینده‌شان سر دربیاورند، برای همین دست به دامان پیشگوها و طالع‌بین ها می‌شدند تا برایشان از آینده خبر بیاورند.
داستانهای کهن منبع غنی آشتی نسل جدید با زبان فارسی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / فرهنگی و هنری
داستانهای کهن منبع غنی آشتی نسل جدید با زبان فارسی است
مشهد-ایرنا- یک شاهنامه پژوه گفت: ادبیات فارسی و کتابهای کهنی مانند شاهنامه منبع سرشار و غنی برای ساختن داستان‌ها و فیلمهای امروزی به شمار می‌روند که می‌توانند کودکان و نوجوانان را از گرایش به ادبیات اروپایی دور کرده و آنان را با فرهنگ و ادبیات ایرانی آشتی دهند.
  مشهد  شاهنامه  تاجیکستان  حافظ  کتاب  ابوالقاسم فردوسی  رستم
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / ...
«آخرین داستان» در رقابت اسکار «بهترین فیلم» هم پذیرفته شد
انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» به عنوان یکی از ۳۴۴ فیلم واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۰ پذیرفته شد.به گزارش مهر به نقل از روابط‏عمومی استودیو هورخش، انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر به عنوان یکی از ۳۴۴ فیلم واجد شرایط به بخش رقابتی بهترین فیلم نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار راه یافت.حضور «آخرین داستان» در رقابت اسکار بهترین فیلم در حالی اتفاق افتاده است که این انیمیشن ایرانی پیش از این به لیست آثار رقابت‌کننده در بخش بهترین انیمیشن مراسم اسکار ۲۰۲۰ نیز راه یافته بود. تاکنون نمایندگان سینمای ایران در رقابت آکادمی اسکار تنها در بخش فیلم خارجی زبان حضور داشته‌اند. این نخستین‏بار است که فیلمی از سینمای ایران در بخش اصلی شاخه بهترین فیلم اسکار …
قصه شنیدیم و قصه گفتیم
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / فرهنگی و هنری
قصه شنیدیم و قصه گفتیم
داستان‌هایی که ما در دوران کودکی شنیدیم، آنقدر داستان‌های خوبی بود که تأثیر فرهنگی ناخودآگاهی روی ذهن ما می‌گذاشت. در آن دوران قصه‌هایی از شاهنامه و ادبیات ملی ایران برای ما تعریف می‌کردند که بخشی از آنها در ذهن ما حک می‌شد. این داستان‌ها را مادرم برایمان تعریف می‌کرد و گاهی هم همسایه‌مان که عاشق قصه‌گویی بود.
دادبه: کیوانی مانند فروغی اول بوستان و گلستان خوانده بعد کتاب ترجمه کرده است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / فرهنگی و هنری
دادبه: کیوانی مانند فروغی اول بوستان و گلستان خوانده بعد کتاب ترجمه کرده است
اصغر دادبه گفت: کیوانی از معدود مجدالدین‌هایی است که عاشق کارش بوده است. به باور من وی اول گلستان و بوستان را خوانده و حافظ و شاهنامه را یاد گرفته است. مانند فروغی که وقتی می‌خواهد بنویسد اول گلستان سعدی را می‌خواند که غنای ذهنی به نویسنده بدهد.
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فرهنگی و هنری
«بسته‌های حمایتی» به روایت فردوسی در شاهنامه
خراسان نوشت: این روزها ترکیب‌هایی مانند «بسته حمایتی دولت» و «یارانه معیشتی اقشار کم‌درآمد» زیاد به گوشتان خورده است؛ ترکیب‌هایی که هر کدام از پرداخت مبالغی به عنوان کمک به دهک‌های کم‌برخوردار حکایت می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید شبیه این نوع حمایت‌ها را در جوامع و حکومت‌هایی که فردوسی از آن‌ها در شاهنامه یاد کرده است هم می‌بینیم.
  طرح حمایتی دولت  شاهنامه  ادبیات ایران  ابوالقاسم فردوسی
«نمایش زال سپیدموی‎»
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / عکس
«نمایش زال سپیدموی‎»
ایرنا-بیرجند- نمایش «زال سپید موی» که روایتی معروف از شاهنامه فردوسی است به نویسندگی و کارگردانی حسین عباس زاده و تهیه کنندگی موسسه کودکان برتر بیرجند تا 25 آذرماه هر شب در سالن آمفی تئاتر بیرجند به روی صحنه می رود.
  بیرجند  تئاتر
همیشه «احتمال اشتباه» وجود دارد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / فرهنگی و هنری
همیشه «احتمال اشتباه» وجود دارد
«احتمال اشتباه» همان داستان رستم و سهراب شاهنامه است که با موقعیت‌های نمایشی امروزین درهم آمیخته شده و به‌هم خوردن زندگی و آرامش موجود را در قالبی امروزی شده از داستان شاهنامه روایت می‌کند.
یک شاهنامه‌پژوه: تاریخ‌نویسان به شاهنامه کمتر توجه کرده‌اند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / فرهنگی و هنری
یک شاهنامه‌پژوه: تاریخ‌نویسان به شاهنامه کمتر توجه کرده‌اند
بجنورد-ایرنا- یک استاد شاهنامه‌پژوه دانشگاه گفت: تاریخ‌نویسان به منابع تاریخی شاهنامه فردوسی کمتر توجه کرده‌اند، برخی این اثر را به دلیل منظوم و حماسی بودن و یا وجود بخش‌های اسطوره‌ای، متنی تاریخی ندانسته و یا دست‌کم ارزش تاریخی‌اش را کم‌رنگ انگاشته‌اند.
  بجنورد  دانشگاه  شاهنامه  خراسان شمالی  تاریخ ایران
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
بهار، منادی آزادی
همدلی| علی نامجو: 18آذر ۱۲۶۵خورشیدی در مشهد به دنیا آمد. پدرش اولین معلم ادبیاتش بود. محمدتقی از هفت‌سالگی سرودن شعر را آغاز کرد. پدرش پایش را به مجالس آزادی‌خواهانه باز کرد. اندیشه‌های جدیدی در دل و جانش رسوخ کرد و همین گرایش باعث شد به مشروطه دل ببندد. سال 1285خورشیدی، یعنی دو سال بعد از مرگ پدرش انقلاب مشروطه در ایران پیروز شد و محمدتقی بیست‌ساله به جمع مشروطه‌خواهان خراسان پیوست. میرزا محمدکاظم صبوری پدر بهار، ملک‌الشعرای آستان قدس رضوی در زمان ناصری بود. این مقام با درگذشت میرزا محمدکاظم با دستور مستقیم مظفرالدین شاه به محمدتقی رسید. خاندان پدری‌اش خود را از نسل میرزا احمد کاشانی قصیده‌سرای بنام زمان فتحعلی‌شاه می‌دانستند و پدرش به همین دلیل خود را متخلص به صبوری کرد. محمدتقی چهارساله بود …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
رضا یزدانی موزیک ویدیوی «داستان آخر» را خواند
موزیک ویدیوی «داستان آخر» با صدای رضا یزدانی برای انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» منتشر شد. رضا یزدانی ترانه «داستان آخر» با شعری از میثم یوسفی و آهنگ‌سازی بهنام جلیلیان را برای انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر خواند. این موزیک ویدیو بر اساس فضای این انیمیشن سینمایی ساخته شده و در آن از تصاویر «آخرین داستان» استفاده شده است.انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر که پیش از این در ۳۲ کشور به نمایش در آمده است، حائز رقابت در بخش انیمیشن اسکار ۲۰۲۰ و برنده سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن از جشنواره فیلم فجر بوده است، اکنون در سینماهای سراسر کشور در حال اکران است.این انیمیشن که با برداشتی آزاد از قصه ضحاک شاهنامه فردوسی ساخته شده و تاکنون موفق …
دلایل انتخاب شهرام ناظری برای تیتراژخوانی
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / فرهنگی و هنری
دلایل انتخاب شهرام ناظری برای تیتراژخوانی
موسیقی می‌تواند حماسه‌ها بسازد. همان طور که موسیقی در پویانمایی سینمایی «آخرین داستان» عمل کرده و از حماسه، حماسه دیگری ساخته است. این پویانمایی که اقتباسی آزاد از داستان فریدون و ضحاک در شاهنامه فردوسی به کارگردانی اشکان رهگذر است، این روزها در سینماهای مختلف کشور در حال اکران است.
مجموعه ۳ جلدی نثر شاهنامه رونمایی می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / فرهنگی و هنری
مجموعه ۳ جلدی نثر شاهنامه رونمایی می‌شود
مجموعه ۳ جلدی «شاهنامه فردوسی به زبان ساده برای جوانان» اثر مصطفی جمشیدی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر در خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی می‌شود.
  شاهنامه  رونمایی کتاب  میرجلال‌الدین کزازی  خانه اندیشمندان علوم انسانی  ادبیات فارسی
یاحقی به سراغ «رستم» در میان مردم رفت
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / فرهنگی و هنری
یاحقی به سراغ «رستم» در میان مردم رفت
تازه‌ترین اثر محمدجعفر یاحقی با نگاهی به روند مردمی شدن شاهنامه و چرایی توجه به رستم، پهلوان این اثر سترگ فردوسی، در دوره‌های مختلف تاریخی منتشر شد.
حمید علیدوستی‌شهرکی: جومونگ در شاهنامه وجود دارد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / فرهنگی و هنری
حمید علیدوستی‌شهرکی: جومونگ در شاهنامه وجود دارد
حمید علیدوستی‌شهرکی می‌گوید: سینمای ما به سمت خیلی مسخره‌ای رفته و پر است قصه عشق دختر و پسری که از دست پدر و مادرشان قهر و فرار می‌کنند و نهایتا هم به نتیجه‌ای می‌رسند؛ که چقدر هم برایشان سوت و هورا می‌کشیم.
  شاهنامه  سینمای ایران  سینمای جهان  سریال خارجی
فیلم | درشتی و تندی به روایت نابغه ۱۰۵ ساله ایرانی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فیلم
فیلم | درشتی و تندی به روایت نابغه ۱۰۵ ساله ایرانی
این بخش‌هایی کمتر دیده شده از یک سخنرانی شنیدنی از پروفسور فضل الله رضا است. نابغه ای که پنجشنبه گذشته در ۱۰۵ سالگی درگذشت. رئیس پیشین دانشگاه تهران که در علوم ریاضی و مهندسی در آمریکا تحول بزرگی در فلسفه علوم پایه ایجاد کرده بود اما بعد ادبی او به قدری بود که بزرگانی چون باستانی پاریزی و زرین کوب و سایرین برایش احترامی ویژه قائل باشند. او در بخش‌هایی از سخنرانی ۲۰۱۵ خود در اوتاوا که در این ویدئو می‌بینید در وصف ادب فارسی، شاهنامه و سرآغاز شاهنامه سخن می‌گوید.
  ریاضی  علم
چهارمین حراج باران | پنج برگ شاهنامه دوره تیموری گران‌ترین اثر هنری ایران
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / فرهنگی و هنری
چهارمین حراج باران | پنج برگ شاهنامه دوره تیموری گران‌ترین اثر هنری ایران
چهارمین حراج هنرهای ایرانی اسلامی باران با ثبت رکورد گران‌ترین اثر هنری ایران به قیمت ۹ میلیارد و فروش کلی ۲۶ میلیاردی به کار خود پایان داد.
چهارمین حراج باران به ایستگاه پایانی رسید
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / فرهنگی و هنری
چهارمین حراج باران به ایستگاه پایانی رسید
چهارمین حراج هنرهای ایرانی-اسلامی باران با محور خوشنویسی در حالی به کار خود پایان داد که پنج برگ شاهنامه دوره تیموری موفق به ثبت رکوردی تازه شد.
شاهنامه دوره تیموری شگفتی ساز حراج باران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / فرهنگی و هنری
شاهنامه دوره تیموری شگفتی ساز حراج باران
تهران-ایرنا- چهارمین «حراج باران» با مجموع فروش ۲۶ میلیارد و ۲۶ میلیون تومان درحالی به پایان رسید که ۵ برگ از شاهنامه دوره تیموری که با بیشینه ۶۰۰ میلیون تومان معرفی شد در نهایت با قیمت ۹ میلیارد و صد میلیون تومان شگفتی آفرید.
  هنرهای تجسمی  حراج آثار هنری  هنر اسلامی  خوشنویسی
اسطوره‌های شاهنامه در نمایشگاه «من و اسطوره» نقش می‌بندد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
اسطوره‌های شاهنامه در نمایشگاه «من و اسطوره» نقش می‌بندد
نمایشگاه «من و اسطوره» روز جمعه ۲۴ آبان همراه با رونمایی کتاب آثار هنرجویان در گالری رسول مهر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش می‌یابد.
  اسطوره  شاهنامه  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  نمایشگاه هنری
برگزاری حلقه شاهنامه در دانشگاه تهران
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
برگزاری حلقه شاهنامه در دانشگاه تهران
انجمن علمی دانشجویی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران در راستای برگزاری کارگروه ادبیات کهن، حلقه شاهنامه با عنوان "داستان فرود"  برگزار می‌کند.
  دانشگاه
«شب‌نشینی» چطور به خاطره‌ها پیوست؟
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
«شب‌نشینی» چطور به خاطره‌ها پیوست؟
در فرهنگ عامه و در شب‌های طولانی پاییز، جای یک سنت کاملاً ایرانی خالی است؛ سنتی که ما را یاد بزرگترها و در کنار آن، گرمای کرسی و تنقلات خاص آن روزها می‌اندازد و ابیات شاهنامه و قصه‌ها و مثل‌ها را برایمان تداعی می‌کند؛ سنتی به نام شب‌نشینی!
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / ...
مراسم یادبود مظاهر مصفا برگزار شد
به گزارش ایسنا، مراسم یادبود این شاعر، استاد ادبیات فارسی و مصحح فقید با حضور امیربانو کریمی - همسر مظاهر مصفا - و فرزندان و خانواده او از جمله علی مصفا و لیلا حاتمی، مسئولانی همچون محسن جوادی (معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمدجواد حق‌شناس (رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر تهران) و نیکنام حسینی‌پور (مدیرعامل خانه کتاب)، چهره‌های فرهنگی و هنری همچون محمدرضا شفیعی کدکنی، علی نصیریان، بهمن فرمان‌آرا، میرجلال‌الدین کزازی، مهدی محقق، نوش‌آفرین انصاری، محمدرضا شریفی‌نیا، بهروز شعیبی، مصطفی زمانی، اسماعیل آذر و جمعی دیگر از هنرمندان و شاگردان مصفا در هتل لاله برگزار شد. در این مراسم مریم حسینی، میلاد عظیمی، پسر مظاهر مصفا و امیربانو کریمی سخنرانی کرد و کلیپی از شعرخوانی این چهره …
متاسفم که ترجمه کامل از شاهنامه به آلمانی وجود ندارد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / فرهنگی و هنری
متاسفم که ترجمه کامل از شاهنامه به آلمانی وجود ندارد
اشتفان وایدنر، شرق‌شناس و اسلام‌شناس مشهور آلمانی گسترش گستره ادبیات جهانی را نیازمند وجود مترجمانی بزرگ دانست و از نبود ترجمه‌ای کامل از شاهنامه فردوسی به زبان آلمانی اظهار تأسف کرد.
تازه‌ترین اثر کزازی درباره شاهنامه فردوسی منتشر شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / فرهنگی و هنری
تازه‌ترین اثر کزازی درباره شاهنامه فردوسی منتشر شد
«نهادنامه داد»، تازه‌ترین اثر میرجلال‌الدین کزازی درباره شاهنامه است. او تلاش دارد تا در این گفتار موجز، به این دو پرسش پاسخ دهد: شاهنامه چیست؟ و حماسه چه ویژگی‌هایی دارد؟
رد پای «مارگارت تاچر»  در شاهنامه!
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / فرهنگی و هنری
رد پای «مارگارت تاچر» در شاهنامه!
یکی از بیت‌هایی که به فردوسی نسبت داده و از آن تعبیر به زن ستیز بودنِ این شاعر بزرگ شده، این بیت است: «زن و اژدها هر دو در خاک به/ جهان پاک از این هر دو ناپاک به». در حالی که این بیت هیچ ربطی به شاهنامه فردوسی ندارد و کاملاً الحاقی است. اثر جاودانه حکیم فردوسی از صحنه‌های پهلوانی و جنگاوری بانوان، درایت، تدبیر، سیاست‌ورزی و حتی حکومت و پادشاهیِ آنان خالی نیست. فقط کافی است آن را بخوانیم و هر چه بیشتر بشناسیم. در ادامه از چند بانوی سیاستمدار و پهلوان در شاهنامه می‌خوانید.
برای نوشتن کتابم، 6 بار شاهنامه را خواندم
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
برای نوشتن کتابم، 6 بار شاهنامه را خواندم
گفت و گوی خراسان با دکتر سرامی، استاد ادب فارسی درباره چگونگی تألیف «از رنگ گل تا رنج خار»
موجودات قهرمان‌پرور در شاهنامه
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
موجودات قهرمان‌پرور در شاهنامه
در هفته‌ای که گذشت، خبر قرار گرفتنِ پویانماییِ سینمایی «آخرین داستان»، در فهرست 32 اثر رقابت‌کننده در شاخه بهترین پویانمایی اسکار 2020، یکی از مهم‌ترین خبرهای حوزه ادبیات و فرهنگ بود. این اثر که برداشتی آزاد از داستان ضحاک در شاهنامه است، هر چند در متن خیلی به اثر فردوسی وفادار نمانده ولی در روزگارِ بی‌توجهی به ظرفیت‌های نمایشی متون ادبیات فارسی، باز هم غنیمت است.
کیهان: چرا زنان در انیمیشن ایرانی حجاب ندارند؟
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / سیاسی
کیهان: چرا زنان در انیمیشن ایرانی حجاب ندارند؟
کیهان: در تیزری که از این فیلم نمایش داده شده، وفاداری چندانی به شاهنامه فردوسی حتی در سر و شکل شخصیت‌ها هم به چشم نمی‌خورد و کاراکترهای زن کاملا بی‌حجاب بوده و روابط آزادی در میان آنها و مردان نشان داده می‌شود.
  انیمیشن آخرین داستان  کیهان  حجاب
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / ...
واکنش کیهان به انیمیشن ایرانی راه‌یافته به اسکار: چرا زنان داستان شاهنامه بی‌حجابند
بنا به گزارش نشریه هالیوود ریپورتر، انیمیشن «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر به فهرست مقدماتی 32 فیلم انیمیشن آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) راه یافت و در صورت راهیابی به مرحله نهایی، امسال برای دریافت جایزه اسکار رقابت خواهد کرد.
چهره‌های شاخص نقالی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای چه کسانی‌اند
روزنامه ایران / ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ / فرهنگی و هنری
چهره‌های شاخص نقالی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای چه کسانی‌اند
روغن کاری بر دیوار را از 9 سالگی نزد پدرش استاد علی رضا قوللرآموخت. نخستین کار نقاشی از داستان‌های شاهنامه و واقعه کربلا را به سفارش مشهدی صفر اسکندریان، قهوه چی قهوه خانه معروف به مش صفر در میدان سید اسماعیل، بالای آب انبار سید اسماعیل آغاز کرد.هفته‌ها، شبانه روز در این قهوه خانه می‌ماند و داستان‌هایی را که از زبان شاهنامه خوان و نقال قهوه‌خانه می‌شنید، روی پرده و بوم می‌آورد.او یکی از دو بنیانگذار شیوه خیالی نقاشی سنتی معروف به نقاشی
یک هنرخیال‌پرداز و چندبعدی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸-۰۷-۳۰ / فرهنگی و هنری
یک هنرخیال‌پرداز و چندبعدی
نقاشی یک نقاش مشهور قهوه‌خانه که با بیتی از شاهنامه مزین شده است. چنگ‌نوازی هم گوشه تابلوی نقاشی چنگ میزند و گوشه دیگر تابلو دستان رستم بلند است تا خنجرش را بر سینه سهراب فرو کند. گوشه گوشه این تابلو حکایات زیبای شاهنامه مصور است.
اثری از خالقی مطلق از آلمان به ایران رسید
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / فرهنگی و هنری
اثری از خالقی مطلق از آلمان به ایران رسید
«زنان شاهنامه»، نوشته جلال خالقی مطلق، با کندوکاوی در فردیت زنان در شاهنامه و مقام اجتماعی آنها در اثر سترگ فردوسی منتشر شد.
انیمیشن ایرانی در میان 32 رقابت کننده اسکار 2020
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۷/۲۶ / فرهنگی و هنری
انیمیشن ایرانی در میان 32 رقابت کننده اسکار 2020
داستان این انیمیشن برداشتی آزاد از داستان «ضحاک» شاهنامه فردوسی است، فرایند ساخت و پیش تولید این انیمیشن نزدیک به ۱۰ سال به طول کشیده است.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / ...
پیش‌بینی ورود بیش از ۱۰ هزار زائر از ورودی محور قوچان
شفقنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقه ۱۲ مشهد گفت: به دلیل جانمایی ایستگاه استقبال از زائران پیاده  که در ورودی محور قوچان و در بلوار شاهنامه قرار دارد، پیش‌بینی ما برای ورود زائران بیش از ۱۰ هزار نفر است.  رضا قلندرآبادی با اشاره به این‌که «ایستگاه استقبال از زائران پیاده منطقه ۱۲ در ورودی بلوار شاهنامه جانمایی شده و […]
مروری بر صفحات حوادث شاهنامه فردوسی!/وقتی مایع درون جام را به مرغ دادند و درجا مرد!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / اجتماعی
مروری بر صفحات حوادث شاهنامه فردوسی!/وقتی مایع درون جام را به مرغ دادند و درجا مرد!
خراسان نوشت:شاهنامه فردوسی مانند یک کتابخانه است که در آن همه نوع کتابی می‌شود پیدا کرد؛ از داستان‌ عاشقانه و ترسناک و تخیلی گرفته تا داستان‌های تاریخی، معمایی و جنایی!
  شاهنامه  جنایت  قتل
گردش یک روز دیرین
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / اجتماعی
گردش یک روز دیرین
موزه کودکی ایرانک حاصل کار موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دو ماه است که در ساختمان آرشیو ملی کتابخانه ملی ایران برپاست. این موزه با چیدمانی تاریخی از دوره باستان تا روزگار نو میراث و فرهنگ کودکی ایرانیان را جمع‌آوری کرده است. فضای تعاملی آن باعث می‌شود کودکان هم درکی از حرکت تاریخ پیدا کنند و هم با موزه‌ها و میراث فرهنگی ارتباط بهتری برقرار کنند. اسباب‌بازی‌ها، مدارس، کتاب‌های درسی، لباس‌ها و اشیایی که در زندگی کودکان دیروز نقش داشته‌اند بخشی از این موزه را تشکیل می‌دهند
  موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان  تهران  شوش  شاهنامه  عروسک های ایرانی  کودکی کودکان  موزه  ایران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / اقتصادی
مفهوم‌زایی از روزنامه
نمایشگاه نقاشی «تهران تایمز» سال گذشته با نمایش ۱۸ اثر به نمایش درآمد. هدف طرح این بود که نگاهی دوباره به نگارگری و قصه‌های شاهنامه داشته باشد. حالا قرار است نمایشگاه «روزنامه ایران» هم تقریبا به همان سبک و سیاق از فردا جمعه ۱۹ مهر ماه در گالری سیحون برگزار شود.
فرهاد حسن‌زاده یکی از داستان‌های شاهنامه را بازآفرینی کرد
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / فرهنگی و هنری
فرهاد حسن‌زاده یکی از داستان‌های شاهنامه را بازآفرینی کرد
رمان «برف و آفتاب» که بازآفرینی یک داستان از شاهنامه است به قلم فرهاد حسن‌زاده منتشر و روانه کتابفروشی‌ها شد.
کنگره هزاره فردوسی؛ نماد همبستگی ملی و هویت سازی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / فرهنگی و هنری
کنگره هزاره فردوسی؛ نماد همبستگی ملی و هویت سازی
تهران- ایرنا- کنگره هزاره فردوسی نخستین و مهمترین اجتماع بزرگ علمی و فرهنگی در ایران بود که کانون توجه روشنفکران، نخبگان سیاسی و ادیبان به فردوسی و شاهنامه قرار گرفت. بررسی خاطرات و یادداشت‌های بازمانده از ادبا و فضلای معاصر نه تنها نمایانگر پیوندی عمیق میان ملت و شاهنامه است بلکه دلبستگیِ به این متون ادبی را نیز به ذهن متبادر می سازد.
  روزنامه اطلاعات  ملک الشعرای بهار  دانشگاه تهران  چهره ماندگار ادبیات  شاهنامه
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / عکس
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی
ایرنا - مشهد - ابوالقاسم فردوسی طوسی شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایرانیان است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است.