شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
کاوش
تصویری دیده نشده از سطح سیاره زهره
۱۳ ساعت قبل
تصویری دیده نشده از سطح سیاره زهره
تنها عکس رنگی و واضح گرفته شده از سطح سیاره زهره که توسط کاوشگر ونرا ۱۳ (Venera 13) در ۱ مارس ۱۹۸۲ ثبت شده است. سیاره زهره به خاطر داشتن اتمسفر غلیظ و دمای زیاد یکی از بدترین سیارات است؛ به طوری که حتی کاوشگر ونرا هم قبل تاریک شدن هوا تنها توانست دو ساعت در آن دوام بیاورد! / منبع: شبکه راوی
اتمام کاوش‌های باستان‌شناسی در
۲ روز قبل / مطالعه و کاوش باستان‌شناسی / سرپل ذهاب / بنای تاریخی / کرمانشاه / استانی-فرهنگی و هنری
اتمام کاوش‌های باستان‌شناسی در "زیج انزل" سرپل‌ذهاب
مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه از اتمام کاوش‌های باستان شناسی در زیج منیژه انزل شهرستان سرپل ذهاب خبر داد.
چین می‌گوید وضعیت ماموریت مریخی "تیان‌ون-۱" پایدار است
۳ روز قبل / ماموریت تیان‌ون-1 / کاوشگر تیان‌ون-1 / چین / مریخ
چین می‌گوید وضعیت ماموریت مریخی "تیان‌ون-۱" پایدار است
سازمان ملی فضایی چین(CNSA) اعلام کرد که وضعیت ماموریت "تیان‌ون-۱" که شامل یک مدارگرد، یک سطح نشین و یک مریخ نورد است و در حال سفر برای رسیدن به سیاره سرخ است، پایدار است.
کاوش در محوطه آرامگاه شیخ دانیال خنج
۴ روز قبل / استان فارس / باستان شناسی / گردشگری / مرگ / معماری
کاوش در محوطه آرامگاه شیخ دانیال خنج
گمانه زنی به منظور کاوش و پیگرد بقایای معماری آرامگاه شیخ دانیال خنج استان فارس با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است. سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت:
چاووش اوغلو: کشتی کاوشگر اوروچ برای تعمیرات از مدیترانه بازگشته
۴ روز قبل / ترکیه
چاووش اوغلو: کشتی کاوشگر اوروچ برای تعمیرات از مدیترانه بازگشته
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به بازگشت کشتی کاوشگر اوروچ رئیس از مدیترانه گفت: این گام به عقب نبوده بلکه این کشتی برای نگهداری و تعمیرات بازگشته است.
۴ روز قبل / خبرگزاری شین‌ هوا / چین / اکتشافات فضایی
کاوشگر چینی فعالیت خود را برای بیست و دومین روز قمری آغاز کرد
تهران- ایرنا- کاوشگر چینی «چانگ‌ای- ۴» (Chang'e-۴) فعالیت خود را برای بیست و دومین روز قمری در نیمه تاریک ماه آغاز کرد.
کاوشگر چین همچنان رکورددار حضور در ماه
۴ روز قبل
کاوشگر چین همچنان رکورددار حضور در ماه
«کاوشگر چانگ‌ای ۴»، فعالیت خود را برای بیست و دومین روز قمری در حاشیه ماه از سرگرفت و به این ترتیب رکورددار حضور در ماه شد.
کاوش مجدد ۱۰ محوطه تاریخی پیرانشهر آغاز شد
۵ روز قبل / آذربایجان غربی / باستان شناسی / باستانی / صنایع دستی و گردشگری / گردشگری
کاوش مجدد ۱۰ محوطه تاریخی پیرانشهر آغاز شد
پژوهش‌های مجدد باستان‌شناسی در ۱۰ محوطه تاریخی پیرانشهر آغاز شده که هدف از اجرای آن، شناسایی و صیانت از آثار و تپه‌های باستانی و تاریخی است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اعلام این خبر گفت:
آغاز دور جدید کاوش نجات‌بخشی گورستان مرسین
۵ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی سمنان
آغاز دور جدید کاوش نجات‌بخشی گورستان مرسین
سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین گفت: مرحله جدید کاوش باستان‌شناسی در این گورستان باستانی آغاز شد.
فرسایش تاسیسات محوطه باستانی گوهرتپه /توقف اعتبار کاوش از سال ۹۱
۵ روز قبل / آثار تاریخی / باستان شناسی / آثار باستانی
فرسایش تاسیسات محوطه باستانی گوهرتپه /توقف اعتبار کاوش از سال ۹۱
مدیر سایت موزه گوهرتپه با بیان اینکه تاسیسات این محوطه باستانی رو به فرسایش است گفت: اعتبارات تملک اراضی و پژوهشی از سال ۹۱ قطع شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد
یک تیم در دانشگاه «واشنگتن» نشان داده‌اند که با فناوری واقعیت افزوده(AR) چگونه می‌توان اجسام را در سطح مولکولی کاوش کرد و در عین حال به سیاره‌های دیگر سفر کرد و درواقع انقلابی در حوزه زمین شناسی ایجاد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شاید انیمیشن سفرهای علمی را که در آن یک معلم، دانش آموزان خود را سوار بر یک اتوبوس جادویی می‌کرد و به کاوش در دنیای علم می‌پرداختند، به خاطر داشته باشید. آنها با استفاده از آن اتوبوس جادویی به سفرهای باورنکردنی می‫رفتند و به عنوان مثال برای کشف رازهای بدن انسان در مقیاس مولکولی به داخل بدن یک فرد می‌رفتند یا با موشک‌های در حال پرتاب به فضا همراه می شدند و به منظومه شمسی سفر می‌کردند.اکنون در حالی که دانشجویان زمین شناسی برای اکتشاف ساختارهای سنگی قرار نیست …
اکتشاف باستان‌شناسی به روایت تصویر
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / باستان‌شناسی / ماموت / مکزیک
اکتشاف باستان‌شناسی به روایت تصویر
چندی پیش خبر کشف استخوان‌های بیش از ۲۰۰ ماموت در مکزیک خبرساز شد؛ به همین مناسبت به تصاویر منتشرشده از کاوش در این محوطه باستان‌شناسی نگاهی داریم.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
مهم‌ترین رقابت‌های سیاسی، از شرق فرات تا شرق مدیترانه
 [عصام نعمان- القدس العربی] از شرق فرات تا شرق مدیترانه درگیری‌هایی با انگیزه‌های مختلف بین دولت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد که بازیگران اصلی آن ترکیه، ایران، سوریه و عراق به اضافه آمریکا، روسیه، فرانسه، اسرائیل، یونان و قبرس هستند. محور درگیری نفت و گاز است که اختلافات سیاسی و اقتصادی نیز در آن وارد می‌شود. فعال‌ترین این بازیگران در میدان درگیری‌ها بدون‌ شک ترکیه است؛ زیرا اردوغان با خواسته‌های بلندپروازانه خود در مورد احیای امپراتوری عثمانی امیدوار است که بتواند ترکیه را به یکی از بزرگ‌ترین و ثروتمندترین دولت‌های منطقه تبدیل کند و برای تحقق این رویا قصد سیطره بر منابع گازی و نفت در گستره جغرافیایی ممتد از شرق فرات و صحرای …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تبارشناسی سوژه مدرن اثر دومینیک لاپورت
محمدامین عسکری| دومینیک لاپورت (1984–1949) از روانکاوان مطرح کشور فرانسه محسوب می‌شود. کتاب مهم و تاثیرگذار او، با عنوان زبان ملی فرانسه تحت نظارت لوئی آلتوسر منتشر شد و کتاب تبارشناسی سوژه مدرن ادامه‌ای بر این کتاب محسوب می‌شود. لاپورت در کتاب اخیر با نظر به میراث ژرژ باتای در کاوش پیشاتاریخ مدرنیته سراغ موضوعی مغفول مانده، اما بسیار پراهمیت و اساسی در تاریخ زندگی بشر متمدن یعنی فضولات انسانی می‌رود.هدف او در این مسیر، بررسی چگونگی تکوین «آگاهی» (من) در پیوستگی با ظهور مدرنیته است. با نظر به این مساله روش‌شناسی لاپورت نیز مشخص می‌شود. لاپورت در بررسی مسائل گوناگون و پیچیده‌ای که مدنظر دارد به سیاقی نیچه‌ای- فوکویی از شیوه‌ای «تبارشناسانه» …
کشف جمجمه یک معلول از هزاره‌های گذشته در تپه اشرف اصفهان
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / گور / تپه اشرف اصفهان / اسکلت اشکانی / کشف جمجمه
کشف جمجمه یک معلول از هزاره‌های گذشته در تپه اشرف اصفهان
ایلنا: درحالی که هفتمین فصل کاوش در تپه اشرف به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، به تازگی اسکلت یک بانوی جوان دیگر و البته جمجمه‌ای نامتعارف که احتمال داده می‌شود،…
لزوم توجه جشنواره مستند سیما به آثار کاوشگر/ «پخش» انتخابی نباشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / محمد حمیدی مقدم / شبکه مستند سیما / مستندساز / جشنواره تلویزیونی مستند
لزوم توجه جشنواره مستند سیما به آثار کاوشگر/ «پخش» انتخابی نباشد
محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به رویکرد مثبت تلویزیون در برگزاری جشنواره فیلم‌های مستند تاکید کرد که این جشنواره باید در پخش آثار کاوشگر هم فعال شود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
100ثانیه خبر
مریخ‌نورد فقط 250یورو! آژانس فضایی اروپا قصد دارد مریخ‌نوردهای کوچکی بسازد و با قیمتی ارزان در اختیار مردم قرار دهد. به گزارش اسلش‌گیر، چندین سازمان فضایی در جهان اقدام به ساخت کاوشگرانی برای فرود روی مریخ کرده‌اند. هم‌اکنون 3نمونه از آنها در راه رسیدن به این سیاره هستند. یکی هم روی آن در حال حرکت است. کاوشگر اگزومای (ExoMy) با قیمت پایه 250یورو به‌وسیله چاپگر سه‌بعدی ساخته می‌شود و البته قرار هم نیست به مریخ اعزام شود! ماسکی که حالت حرف زدن را نشان می‌دهد یک طراح بازی خوش‌ذوق ماسکی را طراحی …
کشف سومین اسکلت اشکانی در تپه اشرف
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / اسکلت تاریخی / باستان شناسی / دوره اشکانیان
کشف سومین اسکلت اشکانی در تپه اشرف
سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف (استان اصفهان) در حالی از کشف سومین اسکلت اشکانی در این محدوده خبر داد که مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان، همچنان برای تزریق بودجه و گسترش محدوده کاوش اقدام عملی نکرده و تنها به سخنرانی درباره اهمیت تپه اشرف بسنده کرده‌اند.
ساخت کاوشگر فضایی در خانه با هزینه‌ای کم
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
ساخت کاوشگر فضایی در خانه با هزینه‌ای کم
آژانس فضایی اروپا امکانی را برای علاقه‌مندان به فضا فراهم کرده که بتوانند در خانه یک کاوشگر رباتیک بسازند.
دریچه حیاط شرقی کاخ آپادانای تخت جمشید کشف شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
دریچه حیاط شرقی کاخ آپادانای تخت جمشید کشف شد
سرپرست تیم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید اعلام کرد: یکی از دریچه‌های حیاط شرقی کاخ آپادانا مربوط به دوره هخامنشی در واپسین روزهای فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید کشف شد. این دریچه در دوران هخامنشی برای دفع آب‌های سطحی این حیاط ایجاد شده و پس از این دوره، با توجه به ویرانی مجموعه پنهان شده بود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
«محمدرضا فروتن» شایعات مطرح شده را تکذیب کرد
پس از مطرح‌ شدن شایعات متعددی طی چند روز گذشته در فضای مجازی درباره «محمدرضا فروتن»، این بازیگر سینما و تلویزیون در صفحه رسمی اینستاگرام خود به این موضوع واکنش نشان داد و شایعات مطرح شده را تکذیب کرد.به گزارش ایرنا، این بازیگر سینما در یادداشت کوتاهی نوشت: «خبری که درمورد من در شبکه‫های اجتماعی و رسانه‌های جمعی منتشر شده است، دروغ و به دور از حقیقت است از این رو خبر منتشر شده را تکذیب می‌کنم.»این بازیگر سینما و تئاتر کشور در عین حال در ادامه این یادداشت تصریح کرد: «حق پیگیری و شکایت از رسانه‌ها و اشخاصی که چنین اطلاعات نادرستی را بدون هرگونه تحقیق و کاوش در سطح جامعه منتشر می‌کنند برای خویش محفوظ می‌دانم».
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تاریخ چندهزار ساله در دل تپه اشرف اصفهان
تپه اشرف، تپه ای باستانی در دل شرقی ترین نقطه شهر اصفهان، تاریخ چندهزارساله را در دل خویش نهفته است و اکنون عده ای کاوشگر سعی دارند با تلاش خود برگی از شناسنامه نصف جهان را زنده کنند.
ببینید |حمله کارشناس روسی به آمریکا به خاطر برجام
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / روسیه / ایالات متحده آمریکا / ایران
ببینید |حمله کارشناس روسی به آمریکا به خاطر برجام
آلکسی نااوموف، کارشناس شورای روسیه در امور بین‌الملل گفت:آمریکا خودش از توافق با ایران خارج شد، اما الان طلبکار شده...!مثل این که از یک توافق تجاری خارج شویم و بعد از دوسال برگردیم و بگیم ما عضو این قراردادیم، لطفا حقوق ما رو برای این دو سال پرداخت کنید...! منبع: کاوش مدیا
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
ژنویو دولفوس درگذشت
ایلنا: ژنویو دولفوس، باستان‌شناس فرانسوی و کاوشگر تپه‌های جعفرآباد، جوی و بندبال (خوزستان) روز شنبه هشت شهریور ماه در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
نمایشگاه کاملاً مجازی ال‌جی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ال جی / نمایشگاه / مجازی / کرونا / کووید 19
نمایشگاه کاملاً مجازی ال‌جی
با ورود به نمایشگاه آنلاین ال‌جی، بازدیدکنندگان می‌توانند روی کاناپه لم‌داده و از تور مجازی همراه باراهنمای مجازی متبحر لذت ببرند یا اینکه با مشاهده آموزش شیوه جستجو در غرفه و استفاده از Mini Map، خودشان دست به کاوش بزنند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
شمشیری عجیب، پس از سال‌ها از دل زمین بیرون زد!
گنجینه‌های عصر برنز به‌تازگی در اسکاتلند کشف شده‌اند. اسکاتلند از بسیاری از جهات شهرت دارد، مانند نواختن نی‌انبان، پودینگی که با دل و جگر درست می‌شود و برخی نوشیدنی‌های مخصوص. اما تابه‌حال اشیاء آنتیک 3000 ساله در این کشور دیده نشده بود. به گزارش خبرآنلاین، مردی 44 ساله بنام ماریوز استپین با یک دستگاه فلزیاب به دنبال برخی سکه‌های قدیمی یا شاید هم جواهرات قرن بیستم بود که در کمال تعجب با لرزش دستگاه خود متوجه چیزی شد که خیلی هم در عمق زمین قرار نداشت. وقتی استپین شروع به کندن کرد، به گنجینه‌ای قدیمی برخورد که متعلق به عصر برنز بود. او به جای آنکه گنجینه را برای خود حفظ کند، با اداره حفظ آثار باستانی اسکاتلند تماس گرفت. به گفته امیلی فریمن، رئیس بخش باستان‌شناسی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که این یافته …
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / کاوشگر باستانی خوزستان
کاوشگر فرانسوی تپه‌های خوزستان درگذشت
به گزارش ایسنا، دولفوس در اوایل دهه ۴۰ خورشیدی پس از پیوستن به مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه، پژوهش‌های میدانی باستان‌شناسی را در سوریه و فلسطین آغاز کرد و در اواخر این دهه به‌عنوان معاون ژان پرو به هیات کاوش‌های شوش در ایران پیوست.
انتقال بانوی اشکانی پیدا شده در پیاده‌رو به موزه/ باستان‌شناسان آماده پژوهش شدند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / گورستان / کاوش / تدفین / اشکانیان / باستان شناس / مهرپرستی / تپه اشرف اصفهان / اسکلت بانوی اشکانی / هنرهای تزیینی اصفهان / موزه هنرهای تزیینی اصفهان
انتقال بانوی اشکانی پیدا شده در پیاده‌رو به موزه/ باستان‌شناسان آماده پژوهش شدند
ایلنا: به گفته سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان به زودی شاهد انتقال اسکلت بانوی اشکانی از محل کاوش به موزه هنرهای تزیینی اصفهان خواهیم بود.
ساخت زیردریایی برای کاوش قمر تیتان
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
ساخت زیردریایی برای کاوش قمر تیتان
ناسا قصد دارد با ساخت یک زیردریایی ویژه دریاهای سطح قمر تیتان سیاره زحل را کاوش کند. به گزارش بی‌بی‌سی، این زیردریایی باید بتواند اطلاعات دریاهای هیدروکربونی را به مدارگرد ناسا در نزدیکی تیتان بفرستد. بنا بر بررسی‌های اولیه، این زیردریایی باید دست‌کم 6متر طول و بیش از هزار کیلوگرم وزن داشته باشد. این وسیله باید وسایل تجزیه‌ و تحلیل شیمیایی نمونه‌های مایع، تجهیزات عمق‌سنج و ایستگاه هواشناسی را در خود داشته باشد. ابزارهای دیگر باید ‌بتوانند نمونه‌های کف دریا را آزمایش و از اعماق اقیانوس تصویربرداری …
ترکیه همزمان با ادامه کاوش در شرق مدیترانه: برای گفتگو با یونان آماده‌ایم
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
ترکیه همزمان با ادامه کاوش در شرق مدیترانه: برای گفتگو با یونان آماده‌ایم
ترکیه همزمان با تمدید زمان عملیات کاوش نفت و گاز در شرق مدیترانه اعلام کرد در صورت قبول دولت آتن، آماده گفتگو با یونان و حل اختلاف بر سر حق مالکیت منابع این منطقه است.
ثبت تصویر گرد و غبار شیطانی در مریخ
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / مریخ نورد کنجکاوی / ناسا / مریخ
ثبت تصویر گرد و غبار شیطانی در مریخ
کاوشگر مریخی ناسا حین حرکت روی سطح سیاره سرخ، تصویر یک توده غبار شیطانی را ثبت کرد.
ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / باتری نانویی / نانو لوله های کربنی / ایستگاه بین المللی فضایی / ناسا
ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی
تهران- ایرنا - محققان باتری جدیدی طراحی کرده‌اند که سبک‌تر از نمونه‌های فعلی است و با سرعت بیشتری شارژ می‌شود و برای تامین توان مورد نیاز لباس‌ها و کاوشگرهای فضایی مناسب است.
"لونارکروزر" رقیب "تویوتا لندکروزر" در ماه
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / ماهنورد / جاکسا
"لونارکروزر" رقیب "تویوتا لندکروزر" در ماه
آژانس فضایی ژاپن و شرکت تویوتا، نام رسمی کاوشگر قمری خود را با الهام از یکی از خودروهای تویوتا انتخاب کردند.
۱۵۰ اثر تاریخی در دشت مرودشت کشف شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / تخت جمشید / مرودشت / باستان شناسی / فارس
۱۵۰ اثر تاریخی در دشت مرودشت کشف شد
شیراز- ایرنا- کارشناس گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت اعلام کرد: از فصل سوم کاوش‌های محوطه تخت‌جمشید (اواخر تیرماه گذشته) تاکنون ۱۵۰ اثر باستانی در دشت مرودشت شناسایی شده است که آثاری از دوران پارینه سنگی تا دوران اسلامی را دربر می‌گیرد.
ارائه طرح بلندپروازانه کاوش در دریاهای قمر زحل با زیر دریایی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / ناسا / سیاره زحل / تحقیقات علمی / زیردریایی
ارائه طرح بلندپروازانه کاوش در دریاهای قمر زحل با زیر دریایی
محققان طرح اولیه ماموریتی برای ارسال زیردریایی به قمر تایتان ارائه کرده اند. این زیردریایی در صورت تایید در دهه ۲۰۳۰ میلادی به فضا ارسال می شود.
ماهنورد تویوتا نامگذاری شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / تویوتا / سفر به ماه / ژاپن / کاوشگر
ماهنورد تویوتا نامگذاری شد
تویوتا با همکاری سازمان فضایی ژاپن مشغول توسعه یک ماهنورد است و اکنون نام «لونار کروزر» را برای آن انتخاب کرده است.
کشف ابزار باستانی عصر آهن
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
کشف ابزار باستانی عصر آهن
باستان‌شناسان با کاوش در یک گورستان چندصدساله به مجموعه‌ای از ابزار و سلاح‌های باستانی لهستانی از جمله یک شمشیر نسبتا سالم دست یافتند.
کاوشگری برای تصویربرداری از روده بزرگ
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / روده بزرگ / تصویربرداری
کاوشگری برای تصویربرداری از روده بزرگ
محققان "دانشگاه کلرادو بولدر" (University of Colorado Boulder) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک کاوشگر روده بزرگ برای تصویربرداری خودکار و نمونه‌برداری از پولیپ‌ها شده‌اند.
زیردریایی فضایی؛ ایده جسورانه دانشمندان برای کاوش تیتان، قمر زحل
۱۳۹۹/۰۶/۰۸
زیردریایی فضایی؛ ایده جسورانه دانشمندان برای کاوش تیتان، قمر زحل
پژوهشگران ناسا برای کاوش دریاهای تیتان، قمر بزرگ زحل درصدد طراحی مأموریتی برای ارسال زیردریایی هستند که ممکن است در دهه‌ی ۲۰۳۰ پرتاب شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
ردپای مردمی از فراسوی تاریخ
حوزه تمدنی ایرانشهر رازهای سر به مهر کم ندارد. سراسر فلات ایران پذیرای تل‌هایی از خاک است که در دل خود قصه‌هایی باستانی را به یادگار نگه داشته‌اند. تمدن شهر سوخته در جنوب سیستان و بلوچستان یکی از قدیمی‌ترین رازهای این کهن دیار را در میان گرفته است. مستند شهر سوخته تلاشی است برای نزدیک شدن به این گذشته رازآلود و باز کردن گره ناگشوده نخستین شهر‌نشینی شناخته شده تا به امروز که در بخش‌های جنوب شرقی کشور جا خوش کرده است. فیلم در مقام یک مستند پژوهشی گشایش خوبی دارد. تصاویری از کاوش در تپه‌ای باستانی که به توضیحات کاوشگران ایرانی و خارجی قطع می‌شود در ابتدای فیلم ترکیب ایده آلی برای طرح سوال می‌سازد. بر مبنای توضیحات دکتر سجادی مسوول ایرانی تیم کاوش در می‌یابیم …
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
بیا به مجلس اقبال
اقبال‌ لاهوری را با شریعتی شناختم. در زمانی که شریعتی او را نه چونان شاعر که متفکری تمام‌عیار و معمار تجدید بنای فکر اسلامی به جامعه علمی ما معرفی کرد، مخالفان شریعتی بر آن شدند تا در کار اقبال نقصی بیابند و نه تنها سنی بودنش را که مخالفتش را با اهل بیت عیان کنند. زین رو در آثارش گشتند و یافتند و نقل کردند که اقبال در اشعارش به امام صادق (ع) «توهین» کرده است. شریعتی شگفت‌زده می‌گفت که اقبال شیفته اهل‌بیت (ع) بوده است، چگونه ممکن است به امام صادق (ع) توهین کرده باشد. به منبع مورد استناد مخالفانش مراجعه می‌کند و این بیت را پیدا می‌کند:  جعفر از بنگال و صادق از دکن ننگ آدم، ننگ دین، ننگ وطن  اقبال هنگام گزارش تهاجم نیروهای بیگانه به هندوستان …
قدیمی‌ترین تخت‌خواب جهان در غارهای آفریقا کشف شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
قدیمی‌ترین تخت‌خواب جهان در غارهای آفریقا کشف شد
باستان‌شناسان در کاوش‌های خود در غاری در آفریقای جنوبی تخت‌خواب‌هایی کشف کردند که متعلق به ۲۰۰ هزار سال قبل بوده و می‌توان گفت قدیمی‌ترین تخت‌خواب‌های کشف‌شده در تاریخ بشریت محسوب می‌شوند.
اسکلت های کشف شده در هفت تپه مربوط به ۵۰ سال قبل است
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / شهرستان شوش / هفت تپه / کشف جسد / میراث فرهنگی خوزستان
اسکلت های کشف شده در هفت تپه مربوط به ۵۰ سال قبل است
شوش- مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: برداشت اشتباه، باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت در یک کاوش در هفت‌تپه شد اما این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است.
ماجرای ۲۳ اسکلت کشف شده در هفت‌تپه چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
ماجرای ۲۳ اسکلت کشف شده در هفت‌تپه چیست؟
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: برداشت اشتباه یکی از رسانه‌های کشور از یک مصاحبه منتشرشده باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت طی یک کاوش در هفت‌تپه شد در حالی که این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است!
کشف اسکلت‌ ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه خوزستان | گلوی همه دخترها بریده شده بود
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
کشف اسکلت‌ ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه خوزستان | گلوی همه دخترها بریده شده بود
اسماعیل یغمایی، باستان‌شناس می‌گوید در یکی از کاوش‌های باستان‌شناسانه خود در ایران، به گوری دسته‌جمعی برخورد کرده که اسکلت 23 دختر جوان در آن کشف شده است.
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه/ شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند/ گورستان‌ها در هزاره دوم پیش از میلاد از شهرها خارج شدند/ 
دلایلِ کاوش‌های بدِ گریشمن در شوش
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / باستان شناسی / خوزستان / طلا / شوش / آیین / عتیقه / دشتستان / معبد / گور / قربانی
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان در هفت‌تپه/ شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند/ گورستان‌ها در هزاره دوم پیش از میلاد از شهرها خارج شدند/ دلایلِ کاوش‌های بدِ گریشمن در شوش
ایلنا: به اعتقاد یغمایی؛ هرچند هر محوطه باستانی ویژگی‌های خاص خود را دارد اما شوش و خوزستان از خاص‌ترین محوطه‌های ایران هستند. در هفت تپه باستان‌شناسان با گوری که…
صوراسرافیل در آبراهه‌های تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
صوراسرافیل در آبراهه‌های تخت جمشید
گزارشی در رابطه با کشف و پیدایش اسکلت‌های تخت جمشید در دوره‌ چهارم کاوش
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
بهره برداری از 4 طرح بزرگ ملی تا پایان سال در هرمزگان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: تا پایان سال جاری بر اساس برنامه های زمانبندی شده وزارت متبوع 4 طرح بزرگ و ملی در استان هرمزگان به بهره برداری می رسد. به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن و تجارت هرمزگان خلیل قاسمی گفت: این چهارطرح صنعتی و معدنی جزو طرح‌های مهم و ملی استانی است که با بهره‌برداری از این طرح‌ها، زمینه اشتغال 1269 نفر در استان فراهم خواهد شد.وی پیشرفت فیزیکی واحدهای قابل افتتاح را بین 65 تا 100 درصد عنوان کرد و افزود: حجم سرمایه گذاری این واحدها سه هزارو 582 میلیارد تومان است. قاسمی افزود: شرکت گندله سازی مادکوش یکی از طرح‌های پیشران و ملی استان است که با سرمایه‌گذاری دو هزار و 300 میلیارد تومان، ظرفیت تولید 2500 هزار تن گندله آهن را دارد که با راه‌اندازی این طرح زمینه …
کاوش‌های جدید آبراه‌ها برای شناخت دوره‌های پیش از هخامنشی
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
کاوش‌های جدید آبراه‌ها برای شناخت دوره‌های پیش از هخامنشی
تهران - ایرنا- سرپرست گروه کاوش آبراهه‌های تخت جمشید با بیان این که ویژگی معماری آبراه دروازه خاوری در شناخت بیشتر ساخت و سازهای تختگاه تخت جمشید دارای اهمیت فراوانی است، گفت: انجام فصل‌های آتی کاوش و همچنین آنالیز داده‌های استخوانی و دیگر یافته ها، شناخت ما را از معماری شبکه آبراهه‌ها و تغییر و تحولات آن‌ها در دوره‌های پس از هخامنشی افزایش خواهد داد.
کشف مجسمه‌های چندهزارساله در لهستان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
کشف مجسمه‌های چندهزارساله در لهستان
باستان‌شناسانی که در یک محوطه ماقبل تاریخ واقع در لهستان مشغول کاوش بودند به دو مجسمه خوک کوچک ۳۵۰۰ساله دست یافتند.
معرفی موزه گالری سالوادور دالی به روایت تصاویر
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
معرفی موزه گالری سالوادور دالی به روایت تصاویر
موزه گالری «دالی» که به نگهداری آثار این نقاش نامدار اسپانیایی تعلق دارد، به عنوان مهم‌ترین مجموعه انحصاری آثار یک هنرمند در جهان شناخته می‌شود. مجموعه ای هنری که به واسطه معماری منحصر به فردش مورد تحسین قرار گرفته و برگرفته از کاوش در ذهن «سالوادور دالی» است.
تصاویر منحصربفرد ۱۳ اسکلت‌ انسانی تازه کشف شده در تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
تصاویر منحصربفرد ۱۳ اسکلت‌ انسانی تازه کشف شده در تخت جمشید
بقایای ۱۳ اسکلت انسانی و حیوانی توسط کاوشگران در آبراهه‌های مجموعه میراث جهانی تخت جمشید کشف شد. مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید اعلام کرد که این اولین اسکلت‌هایی است که تاکنون در تخت جمشید حین انجام فصل چهارم کاوش در آبراهه‌های تخت جمشید پیدا شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
زیبایی و شکوه مسجد جامع اصفهان (عکس)
یکی از بزرگترین، زیباترین و باشکوهترین مساجد جهان، مسجد جامع اصفهان است که در آن مجموعه ای از معماری و هنر های زیبای ایران را در دوره های مختلف، سلسله ها، پادشاهان و حکام ایران بعد از اسلام می توان مشاهده کرد. اگرچه این مسجد مجموعه ای از سبک های مختلف معماری و تزئیناتی چهارده قرن تاریخ دوره اسلامی ایران را دربر دارد، اما مهمترین و زیباترین بخش این مجموعه منحصر بفرد متعلق به دوره سلجوقیان است. طرح نخستین مسجد به گونه بومسلمی (شبستان ستوندار) بوده که در سال ۱۵۶ هجری ساخته شده و کاوش ها، موقعیت آن را روشن ساخته اند. محراب و بخش بزرگی از دیوار سوی قبله مسجد کهن با گچبری ناب و بی همتا در زیر کف شبستان جنوبی مسجد کنونی یافت شده است. سوی قبله مسجد کهن با سوی قبله کنونی ۲۰ تا ۳۰ درجه اختلاف دارد. مسجد …
با یک معماری خارق العاده آشنا شوید + ویدئو
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
با یک معماری خارق العاده آشنا شوید + ویدئو
موزه گالری «دالی» که به نگهداری آثار این نقاش نامدار اسپانیایی تعلق دارد، به عنوان مهم‌ترین مجموعه انحصاری آثار یک هنرمند در جهان شناخته می‌شود. مجموعه ای هنری که به واسطه معماری منحصر به فردش مورد تحسین قرار گرفته و برگرفته از کاوش در ذهن «سالوادور دالی» است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / تخت جمشید / کشف اسکلت در تخت جمشید
کشف اسکلت‌ در تخت جمشید/ احتمال ارتباط اسکلت‌ها با حمله اسکندر
 به گزارش مهر، گروه استان‌ها: فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و دانشگاه هنر شیراز از ۵ مرداد ماه آغاز شده است و تا ۱۸ شهریور ماه سال جاری به مدت ۴۵ روز، ادامه خواهد داشت.
مستند «شهر سوخته» به دنبال معرفی یافته‌های جدید است
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / سیستان و بلوچستان / موزه سینما / بهرام بیضایی / شهر سوخته زابل / بابک بهداد
مستند «شهر سوخته» به دنبال معرفی یافته‌های جدید است
تهران- ایرنا- کارگردان مستند «شهر سوخته»، گفت: کاوش‌هایی که در چندین دهه اخیر در «شهر سوخته» صورت گرفته بسیاری از یافته‌های باستان‌شناسان و تاریخ‌نویسان را دگرگون کرده است و این فیلم تلاش دارد تا بخشی از این یافته‌ها را به تصویر بکشد.
کاوشی برای نجات یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های معماری
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / محوطه تاریخی زیج منیژه / باستان‌شناسی
کاوشی برای نجات یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های معماری
«عملیات میدانی پروژه پژوهشی "گمانه‌زنی و آواربرداری به منظور خواناسازی و مرمت بنای تاریخی زیج منیژه انزل شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه" به عنوان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های معماری در بازه زمانی احتمالی اواخر ساسانی و قرون اولیه اسلامی آغاز شد.»
آبروی تاریخ اصفهان؛ معطلِ بودجه
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / استانی-فرهنگی و هنری / تپه اشرف / باستان‌شناسی / بودجه / تاریخ
آبروی تاریخ اصفهان؛ معطلِ بودجه
تازه‌ترین یافتۀ هیئت کاوش در تپه اشرف، اسکلت یک دختر ۱۳ ساله مربوط به دورۀ اشکانیان است که در کنار یافته‌های پیشین، ظنِ وجود یک گورستان اشکانی در این محدوده را به یقین نزدیک‌تر می‌کند؛ برای رسیدن به اطمینان کامل دربارۀ یافته‌های این محوطه، البته باستان‌شناسان باید بخشی از پارک و همچنین زیر خیابان مشتاق را کاوش کنند که این مهم تا امروز به دلیل آنچه «کمبود بودجه» عنوان می‌شود، میسر نشده است.
جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان/ تدفین‌های یافت شده از طبقه متوسط دوره اشکانیان هستند+عکس
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / باستان‌شناسان / کاوش / دوره اشکانی / دوره اشکانیان / تپه اشرف اصفهان / اسکلت بانوی اشکانی / اسکلت اسب
جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان/ تدفین‌های یافت شده از طبقه متوسط دوره اشکانیان هستند+عکس
ایلنا: در ادامه کاوش‌های تپه اشرف اصفهان باستان‌شناسان به بقایایی از یک اسب و اسکلت یک بانوی دیگر دوره اشکانی دست یافتند. گفته می‌شود تدفین‌های یافت شده از طبقه…
خودکاوی مسیری برای بازگشت به خویشتن هنرمند
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / هنرهای تجسمی / نمایشگاه سفال / دوسالانه سرامیک
خودکاوی مسیری برای بازگشت به خویشتن هنرمند
تهران - ایرنا - عضو شورای سیاستگذاری یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران معتقد است که مفهوم خودکاوی مندرج در فراخوان یازدهمین دوسالانه سرامیک ایران، مسیری برای کاوش و بازگشت به خویشتن هنرمند است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
دورترین جرم در منظومه خورشیدی
[شهروند] سیاره نپتون سال 1846 کشف شد و همان زمان لقب دورترین سیاره منظومه خورشیدی را از آنِ خود کرد. 84سال بعد از این واقعه پلوتون کشف شد و عنوان دورترین سیاره را از نپتون تحویل گرفت. مدار چرخش پلوتون به دور خورشید بیضوی و تخم‌مرغی‌شکل است، آن هم درحالی که تمام سیارات دیگر منظومه در مدارهایی دایره‌ای به دور خورشید می‌چرخند. در سال 2006 میلادی تصمیم گرفته شد پلوتون دیگر عضو منظومه‌ خورشیدی به حساب نیاید و به این ترتیب نپتون مجدداً عنوان «دورترین سیاره منظومه» را از آنِ خود کرد. 1- نپتون یا «لو وریه»: اخترشناسی فرانسوی به نام «اوربن لو وریه»، نپتون را کشف کرد. ایده‌های بسیاری برای نام‌گذاری سیاره جدید وجود داشت و حتی برخی پیشنهاد …
نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری / معبد لائودیسه / تاریخ / کاوش / میراث فرهنگی
نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ
سرپرست تیم پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه نهاوند با اشاره به پایان کاوش اعلام کرد: نتایج این فصل کاوش نشان داد که شهر نهاوند استقرار دوره پیش از تاریخ داشته است.
افزایش تنش در مدیترانه؛ اسکورت کشتی کاوشگر ترکیه و تهدید آنکارا علیه «ائتلافهای شرورانه»
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / ترکیه
افزایش تنش در مدیترانه؛ اسکورت کشتی کاوشگر ترکیه و تهدید آنکارا علیه «ائتلافهای شرورانه»
وزارت دفاع ترکیه از اسکورت کشتی کاوشگر این کشور در دریای مدیترانه با کشتی های جنگی خبر داد.
پایان پروژه اطلاعاتی بقایای پارچه‌های کربونیزه تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری / تخت جمشید / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
پایان پروژه اطلاعاتی بقایای پارچه‌های کربونیزه تخت جمشید
تهران- ایرنا- عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی گفت: مرحله نخست فعالیت‌های میدانی پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه‌های کربونیزه به دست آمده از اولین کاوش‌های علمی باستان شناسی انجام گرفته در تخت جمشید با جداسازی ۲۱۹ قطعه از بقایای این پارچه‌ها به پایان رسید.
گویی موریانه میراث باستانی ما را از داخل خورده و جویده
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
گویی موریانه میراث باستانی ما را از داخل خورده و جویده
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: حدود یک قرن از آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی در ایران می‌گذرد. کاوش‌هایی که با آمدن دیالافوآ باستان‌شناس فرانسوی و همسرش به ایران شروع شد. و برای آغاز کار شوش را برگزیدند. «اما ای کاش شوش را که منطقه‌ای با اهمیت در علم باستان‌شناسی ایران است، انتخاب نمی‌کردند». این را «مصطفی ده‌پهلوان»، سرپرست موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید.
اخذ مجوز آغاز کاوش ها در محوطه گلول و استقلال شیروان
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / استانی-فرهنگی و هنری / کاوش / خراسان شمالی
اخذ مجوز آغاز کاوش ها در محوطه گلول و استقلال شیروان
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: با صدور مجوز کاوش ها در محوطه گلول و استقلال شهرستان شیروان، کاوش این محوطه تاریخی با هدف تعیین عرصه و حریم آغاز می شود.
روایت خبرنگاران البرزی از تلخی‌ها، شیرینی‌ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / استانی-فرهنگی و هنری / روز خبرنگار
روایت خبرنگاران البرزی از تلخی‌ها، شیرینی‌ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده
خبرنگاری شبیه پا گذاشتن در میدان مین است. حرفه‌ای که باعث می‌شود خبرنگار با تعهد و مسئولانه به مسائل اطرافش نگاه کند، با دقت و عمق بیشتری به کاوش زندگی بپردازد. وقتی خبرنگار باشید به پسرفت و پیشرفت‌های جامعه‌ توجه نشان می‌دهید و با قلم تان سعی در رفع مشکلات دارید، آن وقت است این کار برایتان دوست داشتنی و جذاب می‌شود.
هزینه کرد 37 میلیارد تومانی در مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / ربع رشیدی تبریز / آثار تاریخی / مرمت آثار تاریخی / آذربایجان شرقی
هزینه کرد 37 میلیارد تومانی در مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از هزینه کرد ۳۷ میلیارد تومانی در زمینه تملک، کاوش‌های باستان‌شناسی و مرمت مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز خبر داد.
۹۵ درصد از محوطه باستانی سیلک کاوش نشده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / سیلک / کاشان / استانی-شهرستانها
۹۵ درصد از محوطه باستانی سیلک کاوش نشده است
سرپرست پایگاه پژوهشی تپه‌های سیلک کاشان گفت: محوطه باستانی سیلک به عنوان سی و هشتمین اثر تاریخی کشور در سال ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست اثرهای ملی ثبت شد، اما هنوز ۹۵ درصد از این محوطه باستانی کاوش نشده است.
دست‌آوردهای جهاددانشگاهی مسئولیت این نهاد را سنگین‌تر کرده است
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / استانی-فرهنگی و هنری-کاوش
دست‌آوردهای جهاددانشگاهی مسئولیت این نهاد را سنگین‌تر کرده است
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان فارس اعتقاد دارد که دست‌آوردهای علمی، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی جهاددانشگاهی، انتظارات را بالا برده و مسئولیت‌های این نهاد انقلابی را سنگین‌تر کرده است.
یافتن گنج با مجوز کاوش
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
یافتن گنج با مجوز کاوش
دودوما: مردی در تانزانیا پس از اینکه مجوز کاوش در یک معدن را گرفت، توانست سنگ‌هایی با ارزش درمجموع 5میلیون‌و400هزار دلار بیابد. به گزارش یورونیوز، این مزرعه‌دار که پدر 30فرزند است، 2سنگ تانزانیت را که فقط در معادن این کشور یافت می‌شود، استخراج کرد. او می‌گوید قصد دارد با وجود این ثروت به شیوه قدیم گاوداری کند و با بخشی از این پول برای اهالی محل سکونتش مدرسه بسازد.  
تنها آزمایشگاه معتمد محیط زیست در چهارمحال و بختیاری مشغول به فعالیت شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-علمی و آموزشی / منطقه چهارمحال و بختیاری / آزمایشگاه
تنها آزمایشگاه معتمد محیط زیست در چهارمحال و بختیاری مشغول به فعالیت شد
مدیر بخش داخلی مجموعه رویان‌پژوه کاوش پویا گفت: در حال حاضر این مجموعه به‌عنوان تنها آزمایشگاه معتمد بخش خصوصی در چهارمحال و بختیاری مشغول به فعالیت است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
چالش‌های یک پیشنهاد مبهم
  [ مهتاب جودکی ] حرف‌وحدیث‌های انتقال 2 تا 3‌هزار شیء مخزن موزه ملی ایران به زیرزمین مرقد امام خمینی(ره) جنجال‌هایی به پا کرده  است . در حالی که مدیرکل ‏موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی در گفت‌وگو با «شهروند» این موضوع را تکذیب می‌کند و ‏می‌گوید: «ما فقط بهره‌برداری از یک فضای 25‌هزار متری را در شهر آفتاب پیشنهاد کرده‌ایم که ممکن است ‏موزه یا نمایشگاه شود و هنوز موافقت نکرده‌اند.» پیشنهاد استفاده از این فضا در جلسه‌‌ای که 11روز پیش ‏بدون حضور خبرنگاران برگزار شد از سوی علی‌اصغر مونسان اعلام شده و از دو روز پیش شایعاتی درباره ‏بودجه‌ 250 میلیاردتومانی …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •