یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

افزایش شیر مادر، 10راز گره‌گشا


کودکان: شیر مادر با داشتن همه مواد غذایی اصلی و حتی ریز مغذی‌ ها ، ترکیبات دفاعی و بسیاری مواد دیگر از قبیل آنزیم ‌ها ، هورمون‌ های مختلف و اسید های چرب غیر ‌اشباع ، از سوی سازمان جهانی بهداشت ، به عنوان کامل‌ ترین غذا برای شیرخواران معرفی شده است که مصرف آن ، کودکان را در مقابل بسیاری از بیماری‌های عفونی ، تنفسی و گوارشی ایمن می‌کند.

دفاع نوزاد در اوایل عمر در مقابل عوامل عفونی خارجی که به ویژه در محیط بیمارستان به عنوان آلوده ‌ترین محیط دنیا فراوانند ، بسیار ناچیز است . به همین علت نوزاد در مقابل میکروب ‌ها ، ویروس‌ها ، انگل‌ها و قارچ‌ های پراکنده در این محیط هیچ گونه قدرت دفاعی ندارد و به سرعت به بیماری ‌های گوناگون مبتلا می‌شود که آمار مرگ نوزادان در بیمارستان ‌ها با این عوامل بسیار بالاست.

به همین دلیل نوزادان در روزهای اول تولد نیاز مبرم به تغذیه شیر از آغوش مادران دارند زیرا از این طریق میکروب ‌های غیر بیماری ‌زای بدن مادر به سطح پوست و مخاط دستگاه گوارش و تنفس منتقل می‌شوند و بدن شیرخوار را در مقابل میکروب‌ های بیماری ‌زای محیط مقاوم می‌کنند.

حتی اگر مادر خود به یک بیماری مبتلا باشد ، مواد مقاومت‌ زا در بدن مادر تولید پادتن می‌کنند و این پادتن‌ ها از طریق شیر به بدن شیرخوار منتقل می‌شود.  بنابراین در آغوش گرفتن  و تغذیه نوزاد با شیر مادر از ساعت اول عمر نقش عظیمی را در افزایش قدرت دفاعی و پیشگیری از بسیاری بیماری ‌های عفونی در بدن کودک ایفا می‌کند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر ، خطر ابتلا به چاقی را تا یک سوم در دوران کودکی کاهش می‌دهد و اثرات مفیدی در زندگی آتی و دوران بزرگسالی او به همراه خواهد داشت . اگر مادران کودکان را با شیر خود تغذیه کنند میزان چاقی ‌های بزرگسالی در نسل ‌های آینده بین 10 تا 15 درصد کاهش خواهد یافت.

از این مساله گذشته مادرانی که شیر می‌دهند از لحاظ عاطفی رابطه عمیقی را با کودکان خود برقرار کرده و این امر موجب می‌شود که کودک‌آزاری از سوی این مادران کمتر اتفاق افتاده و در ابعاد وسیع تر بنیان خانواده ‌ها نیز مستحکم تر شود.

شیر دادن برای مادران نیز بسیار مفید است ، زیرا بسیاری از سرطان‌ ها از جمله سرطان دستگاه تناسلی در مادران شیرده کمتر اتفاق می‌افتد ، این مادران کمتر در معرض ابتلا به عفونت ‌های این دستگاه قرار دارند و از لحاظ ظاهری نیز از زیبایی اندام بیشتری برخوردارند زیرا تغذیه با شیر مادر از وزن مادر به صورت تدریجی می‌کاهد.

10 فرمان
1-  هنگام شیر دادن نوزاد را بغل کرده، سر او را بالاتر نگه دارید، توجه کنید که سینه شما روی بینی نوزاد را نپوشاند و مانع تنفس نوزاد نشود.
2- در اوایل تولد به نوزاد از هر دو پستان خود شیر دهید.
3- شیر مادر تا شش ماهگی برای رفع نیازهای شیرخوار کافی است و در این دوره به جز آب در مواقع نیاز یا استفاده از قطره‌ هایی که پزشک توصیه می‌کند ، هیچ چیز دیگر به کودک ندهید. 
4- از شیردهی در حالت خوابیده خودداری کنید و حتما نوزاد را در آغوش گرفته و به او شیر دهید.
5- خوردن مایعات زیاد توسط مادر و مک زدن پستان مادر بوسیله نوزاد شیر را زیاد می‌کند. 
6- بیماری‌ های رایج مادران و مصرف دارو توسط مادر مانع از شیردادن به نوزاد نمی‌ باشد ، به جز چند مورد استثنایی که بایستی توسط پزشک کودکان تجویز شود. 
7- استفاده از حوله گرم و مرطوب به مدت 10 تا 15‌ دقیقه روی پستان و نوک آن و یا حمام کردن یا ماساژ دادن به جاری شدن شیر کمک می‌کند.
8- تغذیه با شیر مادر در شب هم باید ادامه داشته باشد.
9- تغذیه با شیر مادر باید مطابق میل و درخواست کودک صورت گیرد.
10- هرگز نباید آغوز را دور ریخت ، آغوز بهترین و مهم‌ ترین قسمت شیر مادر است.