سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

علل سقط در سه ماهه دوم بارداری


در سه ماهه دوم بارداری به بعد اگر جنین از بین برود، عللی مثل ابتلا به دیابت، کم کاری تیروئید، و کم کاری تخمدان مطرح هستند ضمن این که علل دیگر اضافه می شوند.  دکتر صدیقه حنطوش زاده تصریح کرد: در زنانی که استعداد ابتلا به لخته شدن خون دارند، جنین از بین می رود. ضمنا هر بیماری عمومی مادر که کلا بدن را گرفتار کند، می تواند منجر به سقط شود. ولی سقط مکرر اتفاق نمی افتد چون این بیماری ها را می توان کنترل کرد.
وی در ادامه توضیح داد: یک سری از علل ساختمانی در دستگاه تناسلی زنان می تواند منجر به سقط شود که هم می تواند منجر به سقط در سه ماهه اول و هم بعد از آن شود. رحم تک شاخ، رحم دو شاخ، رحمی که دیواره وسط آن است و رحم قوسی همگی در استعداد ابتلا به سقط را افزایش می دهد.
این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: در مورد عفونت های دستگاه تناسلی زنان، ابتلا به قارچ ها و نقش این موارد در ابتلا به سقط باید گفت یک قانون کلی داریم و این است که معمولا عفونت ها سقط مکرر نمی دهند. برخی از انواع مایکوپلاسم ها ممکن است منجر به سقط شوند که قابل درمان هستند.
به گفته دکتر حنطوش زاده سیفلیس تشخیص داده نشده نیز می تواند منجر به سقط شود ولی در مورد بقیه عفونت ها نگرانی وجود ندارد.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.