دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

میگرن در کودکان، علائم آن را می دانید؟


اگر سردرد میگرنی را تجربه کرده باشید با درد آزاردهنده، حالت تهوع و حساسیت به نور ناشی از این عارضه آشنا هستید اما تحمل این علائم تا چه میزان برای کودکان مبتلا به میگرن امکان‌پذیر است؟
برای کودکان سردرد میگرنی می‌تواند تا حدی جدی باشد که بر روند آموزش و بازده تحصیلی و حتی روابط با دوستانشان هم تاثیر بگذارد.
در صورتی که فرزندتان به داشتن علائم میگرن مشکوک است راهکارهای موثری برای رهایی از این عارضه وجود دارد. حدود 10 درصد کودکان پنج تا 15 سال از میگرن رنج می‌برند. پیش از بلوغ احتمال ابتلای دختران و پسران به میگرن تقریبا برابر است اما پس از آن، احتمال بروز میگرن در دختران به دلیل افزایش هورمون استروژن بیشتر می‌شود.
به علاوه گاهی ابتلا به میگرن در نوزادان 18 ماهه هم مشاهده می‌شود. هرچند تشخیص آن در نوزادان مشکل است اما سابقه خانوادگی می‌تواند در تشخیص به موقع آن موثر باشد.
علاوه بر این شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در صورتی که نوزاد به عارضه کولیک یا «قولنج نوزادی» دچار باشد، احتمال بیشتری دارد با بالا رفتن سن به میگرن مبتلا شود و در حقیقت علائم کولیک در کودکی از نشانه‌های اولیه میگرن به حساب می‌آید. قولنج نوزادی به گریه‌های بی‌وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تدام یابد در نوزادان دو هفته تا چهارماهه‌ای که جز این سالم به نظر می‌رسند، گفته می‌شود.
اگرچه ارتباط ژنتیکی جدی در بروز میگرن وجود دارد فاکتورهای زیست محیطی همچون حذف وعده غذایی یا تغییر الگوهای خواب می‌تواند عامل ایجاد این عارضه باشد.
کودکان مبتلا به میگرن اغلب از علائمی چون حساسیت به نور و صدا، حالت گیجی، حالت تهوع، استفراغ و تعریق شکایت می‌کنند. همچنین تقریبا 10 تا 25 درصد نیز با علائم دیگری از قبیل تاری دید و ظاهر شدن لکه‌های رنگی مقابل چشم‌ها پیش از شروع سردرد مواجه می‌شوند.
برخی از کودکان در سنین مدرسه بدون آنکه قبلا سردرد را تجربه کرده باشند دچار میگرن می شوند. این سندرم که استفراغ حلقوی نام دارد موجب می‌شود طی چند ساعت کوتاه فرد دچار استفراغ شود و اغلب بستری شدن کودک را به دنبال دارد.
سردردهای میگرنی برخلاف سردردهای تنشی که از وضعیت خفیف به متوسط شدت پیدا می‌کنند شدت آنها ابتدا متوسط است و کم کم شدید می‌شود. علاوه بر این علائم میگرن در کودکان از افراد بزرگسال متفاوت است.
همچنین در تعدادی دیگر از کودکان این عارضه تشخیص داده نمی‌شود زیرا به «میگرن شکمی» مبتلا هستند و این عارضه با درد شکم و بدون تب و سردرد همراه است.
ابتلای کودک به سردرد میگرنی مانع از آن می‌شود تا عملکرد خوبی در مدرسه و روند یادگیری داشته باشد. همچنین بین 30 تا 40 درصد کودکان مبتلا به میگرن دچار اضطراب و تشویش هستند.
به گزارش فاکس نیوز، برای پیشگیری و درمان سردردهای میگرنی راه‌حل‌های موثر و نه چندان پیچیده‌ای همچون مشورت با یک متخصص، داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش، رفع کمبودهای ریزمغذی‌ها، داشتن الگوی خواب مناسب و خواب کافی و همچنین مدیریت استرس پیشنهاد می‌شود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.