سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

شیوع کبد چرب در کودکان ایرانی چقدر است؟


رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: هفت درصد کودکان کشور که در مقطع تحصیلی دبستان و راهنمایی به سر می برند، کبد چرب دارند.
دکتر «سید موید علویان» این میزان شیوع کبد چرب در کودکان ایرانی را در حد « زیاد » ارزیابی کرد و گفت: این کودکان در صورت عدم مراقبت و پیگیری بیماریشان ، در سنین بزرگسالی به بیماری های غیرواگیر همچون دیابت، فشار خون و بیماری قلبی مبتلا خواهند شد.
دکتر علویان که با همکاری چند پژوهشگر این تحقیق را انجام داده است ، در خصوص علایم کبد چرب کودکان گفت: متاسفانه کبد چرب در اکثر مواقع بی علامت است و این موضوع باعث تشخیص دیر هنگام بیماری می شود.
وی به والدین تاکید کرد که اگر کودکان چاق، کم تحرک و دوستدار زیاد مواد شیرین دارند حتما به سلامت کبد کودک شک کنند و با مراجعه به پزشک از سلامت کبد فرزند خود مطمئن شوند.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تاکید کرد : در زمان حاضر بسیاری از کودکان به بازی های رایانه ای گرایش دارند و این موضوع باعث کم تحرکی بیشتر و در نتیجه چاقی و اضافه وزن آنها می شود و به همین علت در پاره ای از مواقع ابتلا به کبد چرب در این کودکان تسریع می شود.
 
مدارس بوفه سالم داشته باشند
فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد به بوفه سالم در مدارس هم اشاره کرد و گفت : در زمان حاضر مربیان و والدین در وهله نخست به رعایت بهداشت در بوفه مدرسه تاکید دارند این در حالی است دادن غذای سالم به کودک فراتر از رعایت بهداشت محیط بوفه است .
وی گفت : اکثر بوفه ها ممکن است به بچه ها انواع کیک ها را بفروشند این در حالی است که کیک های فروخته شده به بچه ها حاوی مواد زیاد قند بالا و روغن غیر استاندارد است و گاهی درون این کیک ها شیره هایی یافت می شود که شاید خوشمزه تر به نظر آید اما اکثر آنها غیر بهداشتی است.
دکتر علویان گفت : اگر والدین به جای اینکه به بچه ها اجازه خرید از بوفه مدرسه را بدهند ، لقمه ای نان و پنیر برای کودک خود آماده کنند، آن خوراکی ارزش غذایی بیشتری نسبت خوراکی ها داخل بوفه دارد.
این پزشک فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد گفت : کودکان نباید در این سنین به خوراکی های بسیار شیرین همچون کیک عادت کنند و والدین نیز باید در امر مراقبت کنند.
 
افزایش شیوع ۴۰ درصدی کبد چرب در کشور
وی همچنین به افزایش شیوع ۴۰ درصدی کبد چرب در کشور اشاره کرد و گفت : کم تحرکی ، رژیم غذایی نامناسب ، استفاده از نوشابه های دارای قند زیاد و همچنین روغن های غیربهداشتی از علل بروز کبد چرب در کشور به شمار می آید.
وی در خصوص نوعی تقسیم بندی کبد چرب نیز گفت : کبد چرب می تواند الکلی و غیرالکلی باشد که در جوامع غربی که مصرف الکل در آنها زیاد است کبد چرب از نوع الکلی است اما در کشور ما علت اصلی کبد چرب ، کم تحرکی و رژیم نامناسب غذایی است.
حال که با عوارض بیماری کبد چرب در کودکان آشنا شده اید، فرصت را از دست نداده و از همین الان برای سلامتی فرزندتان دست به کار شوید.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.