پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

تا کنون 18 کیلو وزن اضافه کردم!


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خانمی 28 ساله هستم. بارداری دوم من هست و الان در هفته 31 بارداری دوقلویی هستم. تا کنون 18 کیلو وزن اضافه کردم. به نظر شما این اضافه وزن خیلی زیاد نیست؟ لطفا راهنمایی کنید.

تا کنون 18 کیلو وزن اضافه کردم!


پاسخ دكتر شهرزاد زاده مدرس، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
مقدار افزایش وزن مناسب در دوران بارداری به وزن اولیه (قبل از حاملگی) هر فرد بستگی دارد. اگر قبل از باردار طبق شاخص توده بدنی BMI لاغر و خیلی لاغر محسوب می شدید تا حتی 20 الی 22 کیلو افزایش وزن در بارداری مجاز و نرمال خواهد بود. در غیر اینصورتت اگر در رنج طبیعی یا چاق قرار می گرفتیت این مقدار اضافه وزن زیاد است و باید در ادامه بارداری با مراقبت و کنترل بیشتری برنامه غذای خود را دنبال کنید تا از عوارض چاقی در بارداری در امان باشید.
در حال حاضر باید بررسی شود آیا این اضافه وزن همراه با فشار خون، قند خون و ادم (ورم) هست یا خیر. این علائم باید حتما کنترل و درمان شود تا برای ادامه بادراری مشکل آفرین نشود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.