شنبه, ۵ اسفند, ۱۴۰۲ / 24 February, 2024
مجله ویستا

سقط‌ جنین، دلهره زنان باردار


خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، معمولا نگران سقط جنین می باشند و شاید بارها این پرسش را از خودشان بپرسند که چرا جنین سقط می‌شود و چطور باید از این مشکل پیشگیری کرد؟
خیلی فکر می کنند استراحت مطلق تنها راه حلی است که می تواند از سقط پیشگیری کند در حالی که متخصصان نظر دیگری دارند و عوامل متعددی را در این زمینه موثر می دانند. علاوه بر این، این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که سقط خودبه خودی که یک بار اتفاق می افتد، مشکلی بسیار شایع است و خانم های بسیاری با آن روبه رو خواهند شد.
دکتر آمنه سادات حقگو، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید: به طور کلی، سقط به دفع حاملگی قبل از هفته بیستم بارداری یا دفع جنین کمتر از۵۰۰ گرم گفته می گردد، ولی آنچه میان خانم ها به عنوان سقط شناخته شده، معمولا سقط های سه ماهه اول بارداری (کمتر از ۱۲ هفته) است.
به گفته این متخصص زنان و زایمان، سقط جنین (سقط خود به خودی که فقط یک بار اتفاق افتاده) موردی بسیار شایع است و تقریبا یک مورد از هر صد بارداری با این وضع روبه رو خواهد شد. همچنین آن طور که گفته می گردد، ۷۰ درصد بارداری ها قبل از این که قابلیت حیات پیدا کنند، به صورت طبیعی سقط می گردد و ۵۰ درصد این سقط ها هم قبل از این که زمان قاعدگی فرد برسد و او متوجه بارداری اش شود، به طور خودبه خودی اتفاق می افتد و به همین سبب، بیشتر سقط ها تشخیص داده نخواهد شد.
وی می افزاید: البته پس از دو بار سقط معمولا نیاز است، بررسی های دقیق انجام شود.
چرا جنین سقط می گردد؟
وقتی جنینی سقط می گردد، مادر قبل از هر چیز می خواهد بداند چرا این اتفاق افتاده و چه عواملی در بروز این مشکل موثر بوده است؟ دکتر حقگو در این باره توضیح می دهد: عوامل متعددی مانند مسائل ژنتیکی، ناهنجاری های رحمی، اختلالات هورمونی، بیماری های عفونی و نقایص ایمنی می تواند سبب سقط جنین شود. در این میان، اختلالات ایمنی یکی از شایع ترین موارد است که یا به صورت افزایش سطح ایمنی مادر بروز می کند یا به صورت کاهش سطح ایمنی.
وی می افزاید: سبب ۲۰ تا ۵۰ درصد سقط هایی که تشخیص داده می گردد، نقایص ایمنی است، ۵ درصد موارد به مسائل ژنتیکی مربوط می گردد، ۱۵ درصد ناشی از ناهنجاری های رحمی و ۲۰ درصد هم به سبب اختلالات هورمونی اتفاق می افتد. سن بسیار یا کم مادر در دوران بارداری می تواند به سبب کاهش قابلیت های رحمی احتمال سقط را افزایش دهد.
بسیاری از خانم ها نگران عفونت ها می باشند و می خواهند بدانند این مشکلات هم سبب سقط می گردد یا نه که به نقل از این پزشک متخصص، بعضی عفونت ها بویژه عفونت هایی که سبب زخم های دهانه رحم می گردد یا در صورتی که فرد نارسایی های دهانه رحم داشته باشد، بر سقط تاثیر می گذارد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک هم از بیماری های شایعی است که این روزها بسیار شاهد آن هستیم. این بیماری هم به نقل از وی، یکی از عوامل سقط به حساب می آید و با ایجاد اختلالات هورمونی سبب سقط جنین می گردد. اختلالات قاعدگی قبل از بارداری که بیشتر به صورت تاخیر در قاعدگی بروز می کند، رشد موهای زائد و چاقی از جمله علائم این بیماری است. اختلالات تیروئید نیز از دیگر علل شایع سقط جنین است و به همین سبب حتما باید قبل از بارداری این اختلالات درمان شود.
دکتر حقگو با اشاره به کسانی که ازدواج فامیلی داشته اند، می گوید: این اشخاص قبل از بارداری حتما باید مشاوره ژنتیک داشته باشند و اگر این مشاوره مشکلی نداشت ولی دچار سقط شدند، حتما باید بررسی های ژنتیکی لازم را انجام دهند.
علاوه بر اینها، اختلالات و مشکلات رحمی مانند فیبروم های رحم هم یکی از مشکلات شایعی است که پرسش های بسیاری را برای خانم ها ایجاد می کند، ولی آن طور که این متخصص زنان و زایمان می گوید: اگر فیبروم داخل حفره رحم باشد و مانع از لانه گزینی جنین شود و فضا را برای رشد جنین تنگ کند، حتما باید برداشته شود، اما اگر خارج از رحم باشد و اثر فشاری بر حفره رحم نداشته باشد معمولا مشکلی ایجاد نخواهد کرد و کاری در موردش انجام نمی دهیم. چنانچه داخل گوشت رحم باشد نیز اندازه و اثر فشاری اش بسیار مهم است تا برای برداشتن آن تصمیم گیری شود.
وی دربارهٔ ورزش و فعالیت های بدنی توضیح می دهد: ورزش و فعالیت بدنی اگر در حد متوسط و سبک باشد و فشاری بر شکم و رحم مادر وارد نکند، مشکل خاصی نخواهد داشت؛ ولی انجام ورزش های سنگین بویژه برای کسانی که سابقه سقط داشته اند، پیشنهاد نمی شود و باید از آن پرهیز کرد.
بارداری مجدد پس از سقط جنین
وقتی گفته می گردد سقط جنین مشکلی شایع است و اشخاص بسیاری آن را تجربه خواهند کرد، اولین پرسشی که به ذهن خانم ها می رسد، دربارهٔ بارداری های بعدی خواهد بود. این که احتمال سقط در بارداری های بعد چقدر است و آیا دوباره می توانند بارداری مطلوبی را تجربه کنند یا نه؟
دکتر حقگو در این باره توضیح می دهد: براساس مطالعات انجام شده، برای خانمی که یک بار سقط داشته است، تقریبا در ۷۶ درصد موارد این احتمال وجود دارد که بارداری بعدی را با موفقیت پشت سر بگذارد. حتی برای کسانی که دو بار پشت سر هم سقط داشته اند نیز بارداری بعدی با ۷۰ درصد موفقیت همراه خواهد بود. اگر فردی چهار سقط خود به خود و پشت سر هم داشته باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که بارداری موفقی را تجربه کند. با وجود این، معمولا پس از دوبار سقط به بررسی های دقیق نیاز داریم تا سبب اصلی مشخص و درمان شود.
البته در بعضی موارد مانند خانم هایی که سن بالایی در بارداری اول دارند یا کسانی که به بیماری خاصی مبتلا می باشند و بیماری شان تحت کنترل است، ولی احتمال عود آن وجود دارد، زودتر به فکر بررسی و پیگیری خواهیم بود. این متخصص زنان ضمن بیان این مطلب یادآور می گردد: برای این اشخاص با یک بار سقط هم باید پیگیری ها را آغاز کنیم. در واقع، با توجه به بررسی های دقیق و هزینه بسیاری که پیگیری سقط دربردارد، معمولا سعی می کنیم، این بیماران را به دقت انتخاب کنیم تا هزینه بسیاری متحمل نشوند.
به گفته وی، اگر سقط از نوع سقط مول یا بچه خوره نباشد، سه ماه بعد از سقط می توان به فرد اجازه بارداری داد؛ البته به شرطی که اقدامات لازم در این مدت انجام شده باشد، اما اگر بارداری اول به سبب بچه خوره سقط شده باشد، بین شش ماه تا یک سال باید تا بارداری بعد فاصله گذاشته شود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.


همچنین مشاهده کنید

سایت انرژی پرسسایت چیدانهروزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت فرازدیلیسایت رکناسایت مجله شبکهوبگردیسایت انتخابسایت پارسینه