شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

زایمان طبیعی بعد از سزارین، ترویج آن در ایران


خوشبختانه با توجه روز افزون مسئولین محترم رده بالای کشوری به امر خطیر سلامت زنان، زایمان طبیعی خوشایند و راحت، تاکید مستقیم به مسیولین بهداشتی و درمانی کم کم زنان عزیز کشور ما هم آگاه شده اند که برای حفظ سلامت خود و نوزادشان بهتر است بعد از یک و حتی دو بار عمل جراحی سزارین، تلاش کنند که نوزاد خود را به طور طبیعی به دنیا بیاورند، امروزه اغلب زنان کشورهای اروپایی – استرالیایی و کانادایی خواهان انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین می باشند.
در ایران هم روز به روز بر تعداد مادران باردار مشتاق این روش و بالطبع متخصصان زنان با مهارتی که حوصله کرده و وقت میگذارند و اجازه زایمان طبیعی به زاهوی خود می دهند و ماماهایی که زنان را به آن تشویق میکنند، بیشتر و بیشتر می شود. هرچند هنوز بسیاری از باردارها به ما می گویند پزشک زنانم به من گفته شما نمی توانید بعد از سزارین به طور طبیعی زایمان کنید و این کار خیلی خطرناک است و رحم شما پاره می شود. حال که این گفته اصلا مبنای علمی ندارد!
اکنون طبق آمار علمی هفتاد و پنج درصد از زنان بارداری که قبلا جراحی سزارین شده اند می توانند در بیمارستان – مراکز زایمانی و تحت نظر پزشک و با استفاده از روش های نوین مامایی زایمان طبیعی ایمن داشته باشند. البته توجه کنید که زایمان طبیعی بعد از سزارین می بایست بدون هیچ گونه تجویز دارو (سرم فشار) برای تحریک درد زایمان و بدون عجله یا هرگونه زور و فشاری، به روش فیزیولوژیک و طبیعی زایمان انجام می شود.
باعث خوشحالی است که همزمان با تغییر فرهنگ زایمانی، در کشور ما هم این روش در بسیاری از زایشگاه ها انجام می شود، بخصوص در شهرستان ها که اعتماد زنان به قدرت و طبیعت شگفت انگیز بدن شان بیشتر است و زندگی طبیعی تری دارند، ما ماماها شاهد هستیم آمار زایمان طبیعی بعد از سزارین رشد چشمگیری داشته است.
در خاطرم هست که سال قبل در سمیناری یکی از اساتید بورد تخصص زنان وزرات بهداشت به پزشکان زنان و ماماهای حاضر تاکید داشتند:" همکاران عزیز از زایمان طبیعی بعد از سزارین نترسید و اجازه بدهید مادران ایرانی نیز هم بعد از جراحی سزارین، با مراقبت و صبر کافی شما به روش طبیعی زایمان کنند. این استاد زنان و زایمان گفتند:” هم اکنون در همین استان سیستان -بلوچستان خودمان اغلب خانم ها بعد از سزارین به روش کاملا طبیعی زایمان می کنند و جالب اینجاست که اصلا عارضه ای نداشته اند.
مادران عزیز توجه کنند که فقط حدود بیست تا بیست و پنج درصد مادران سزارینی ممکن است، شرایط زایمان طبیعی براشون وجود نداشته باشه یا موفق نشوند به طور طبیعی نوزاد خود را به دنیا بیاورند ولی مهم این است که طبق آمار هفتاد و پنج درصد موارد شرایط زایمان طبیعی شان خوب پیش رفته و این مادران آگاه و جسور نه فقط به سلامتی خود و بلکه طبق دلایل زیر به حفظ سلامتی فرزند دلبندشان در همه عمرش، خدمت بی نظیری کرده اند.
- در درجه اول معمولا جراحی سزارین تکراری یک تا دو هفته قبل از موعد زایمان انجام می شود، و ای مادران سزارین قبلی چون صبر کردند که به طور طبیعی درد یا علایم زایمان شروع بشود پس جنین شان اونقدر خوشبخت بوده که زودتر از شکم مادر خارجش نکردند و فرصت داشته تا ریه و همه اندامهای داخلی جنین در رحم مادر مطابق خواست خالق به خوبی رشد کند. این مسیله نکته بسیار بسیار مهمی است و باعث حفظ بهتر سلامتی نوزادشان در تمام مدت عمر خواهد بود.
- علاوه بر فواید زود بیرون نیاوردن نوزاد بی گناه، از آنحا که در این روش نوین همراه با شروع خود به خودی زایمان و آغاز مراحل زایمان نوزاد همزمان با مادرش حالات و درد های شیرین زایمان را تجربه می کنند و این خود باعث تحریک ترشح هورمونی و تقویت کل سیستم بدن مادر و نوزاد دلبندش می شود.
از مزایای متععدد و مهم روش "زایمان طبیعی بعد از سزارین” این است که هر دو مادر و نوزاد از خطرات کوتاه مدت و طولانی مدت جراحی سزارین و بیهوشی در امان مانده و سیستم ایمنی و قوای بدنشان خوب تحریک شده و از مزایای بیشمار یک زایمان طبیعی تا آخر عمر بهره مند می شوند.