یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

بیت کوین هکرها بیش از 70 میلیون دلار بیت کوین را دزدیدند


بیت کوین هکرها بیش از 70 میلیون دلار بیت کوین را دزدیدند

بیت کوین در مقاله زیر به طور اجمالی به معرفی بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی رمز نگاری شده می پردازیم و روند رشد آن را در پند سال اخیر بررسی می کنیم و در انتها به دزدیده شدن معادل 75 میلیون دلار بیت کویت توسط هکرها اشاره می کنیم

بیت کوین چیست؟

شبکه دیجیتالی بیت کوین از سال ۲۰۰۹ میلادی توسط شخص یا اشخاص ناشناسی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» راه اندازی شد و در دسترس عموم قرار گرفت. قیمت هر بیت کوین در ماه های ابتدایی کسر نامشخصی حدود یک ده هزارم دلار آمریکا تخمین زده شده و مقدار مشخص آن تا سال ۲۰۱۰ میلادی مبهم بود. اولین نشانه مستدل از قیمت قطعی بیت کوین به ماه جولای سال ۲۰۱۰ بازمی گردد. در اولین تراکنش با قیمت ثبت شده، ۱۰ هزار بیت کوین برای خرید دو عدد پیتزا صرف شد. هر بیت کوین در این مبادله حدود ۴۱ده هزارم دلار ارزش داشت که در مقایسه با قیمت صبح روز گذشته، مبلغ ناچیزی محسوب می شود. قیمت هر بیت کوین روز جمعه به بیش از ۱۷ هزار و ۱۷۰ دلار رسید که رکورد جدیدی در تاریخ این پدیده دیجیتالی به حساب می آید. در واقع بیت کوین هایی که سال ۲۰۱۰ برای خرید دو پیتزا خرج شده بودند، روز جمعه بیش از ۱۷۰ میلیون دلار ارزش داشتند. پس از «روز پیتزایی»، تراکنش های بیت کوینی با موج حمایتی جدیدی روبه رو شدند و روند افزایشی ارزش این ارز رمزنهاد تا سال ۲۰۱۳ با شیب ملایمی ادامه یافت. اولین جبهه گیری اقتصاددانان نسبت به تقویت روز افزون قیمت ارز ساتوشی، با افزایش ۸۴۰۰ درصدی ارزش هر بیت کوین از ابتدای ماه ژانویه سال ۲۰۱۳ تا پایان نوامبر همین سال، شکل گرفت. این کارشناسان اقتصادی، از بروز حباب قیمتی در بازار ارز دیجیتالی اظهار نگرانی می کردند و به طور مداوم، نزدیکی زمان سقوط بیت کوین را به سرمایه گذاران وعده می دادند. هرچند، ماه پایانی سال ۲۰۱۳ با افت شدید ارزش پول دیجیتالی همراه بود؛ اما میانگین قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۶ بالای خط ۵۰۰ دلاری باقی ماند. پس از کریسمس سال جاری میلادی، بیت کوین وارد مرحله جدیدی از تغییرات قیمتی شد که بازهم معمای حباب قیمتی را بر سر زبان منتقدان ارزهای دیجیتالی انداخت.

رشد عجیب و غریب بیت کوین

سال ۲۰۱۷ میلادی برای بیت کوین به سال پرحاشیه و در عین حال خوش یمنی تبدیل شد. با اینکه ارز رمزنهاد سال جدید خود را با قیمت ۹۶۶ دلاری آغاز کرد.اما گذشت ۱۱ ماه از ثبت این قیمت، نشان داد که بازار ارزهای دیجیتالی در حال به چالش کشیدن نظام پولی سنتی است. ارزش یک بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا روز ۸ دسامبر (جمعه)، بیش از ۱۷ برابر شد. به عبارتی بیت کوین روز جمعه به قله ۱۷ هزار دلاری صعود کرد. تقویت بی وقفه قیمت این پدیده دیجیتالی در سال جاری، به دو مولفه کلی مربوط می شود. اولین مولفه، افزایش پذیرش عمومی این پدیده نوظهور به عنوان یک روش تبادل مالی و سرمایه گذاری است. شرکت های بسیاری در ۱۱ ماه اخیر مبادلات مالی بر پایه ارزهای دیجیتالی به خصوص بیت کوین را رسما پذیرفته اند. آغاز امکان معامله آتی بیت کوین در شرکت های بزرگی مانند بورس کالای شیکاگو و کارگروه CBOE، تنها بخشی از پذیرش روبه گسترش ارزهای دیجیتالی است. دستگاه های خودپردازی که قابلیت تبدیل بیت کوین به ارز های رایج دنیا را دارند در بیش از ۱۵ هزار شعبه فعالیت می کنند. مولفه دومی که در حال حمایت از پول های رمزنهاد است، افزایش میل عمومی به اجتناب از درگیری با عوامل سیاسی و ژئوپلیتیک است. به عنوان مثال، افزایش بحران در زیمبابوه، ونزوئلا و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی، ارزش پول ملی و امنیت مالی شهروندان این کشورها را به خطر انداخت و به دنبال آن، سرمایه گذاری این افراد در بازار ارز هایی دیجیتالی به خصوص بیت کوین به شدت افزایش یافت. عوامل دیگری مانند افزایش تعداد ارزهای رمزنهاد و ارتقای مکانیزم شبکه بلاک چین نیز بر روند تقویتی بیت کوین بی تاثیر نبوده اند؛ اما از طرف دیگر، روز به روز بر تعداد منتقدان ارزهای دیجیتالی افزوده می شود و پایه مشترک تمام انتقاد ها همان حباب قیمتی است که در سال ۲۰۱۳ نیز مورد تاکید واقع شده بود.

هک شدن بیش از 70 میلیون بیت کوین

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که مجرمان سایبری و هکرها با دسترسی به یک پلتفرم بزرگ ارز دیجیتالی بیت کوین بیش از ۷۰ میلیون دلار را هک کرده و به سرقت برده اند.

به نقل از وب سایت money.cnn، مارکو کوبال – مدیر ارشد اجرایی پلتفرم ارز دیجیتالی نایس هاش – در پی انتشار یک پیام ویدیویی اعلام کرد :" گروهی از هکرها به سیستم های رایانه ای و سایبری ما دسترسی پیدا کردند و پس از نفوذ به آنها، حجم زیادی از ارز های دیجیتالی (بیت کوین) موجود در پلتفرم شرکت ما را به سرقت بردند.

شرکت نایس هاش (NiceHash) یکی از بزرگترین شرکت هایی است که کاربران و دلالان بسیاری در جهان از پلتفرم های آن به منظور استخراج بیت کوین یا بیت کوین ماینینگ استفاده می کنند.

بر اساس گفته های تحلیلگران، زمانی ارزش ارزهای دیجیتالی و مجازی همانند بیت کوین کمتر از یک دلار بود و اکنون تا مرز ۱۷ هزار دلار هم رسیده است. در واقع، فناوری بیت کوین که یک پول رمزنگاری شده است، این امکان را به کاربران می دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام می دهند و همچنین هویت طرفیت معامله نیز ناشناس باقی می ماند.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا این پول بی افسار را کنترل کرده و معاملات با آن را تا حد امکان محدود کنند چرا که آنها بر این باورند بیت کوین به تجارت های غیر قانونی و غیر مجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق دارو و مواد مخدر دامن زده و به علت آنکه مقامات قضایی و پلیس نمی توانند طرفیتن معامله را شناسایی و ردگیری کنند، باعث سهولت آن می شود.

مارکو کوبال همچنین اظهار می کند از زمانی که سیستم های پلتفرم شرکت نایس هاش هک شده است، این شرکت اقدام به تعلیق ۲۴ ساعته فعالیت های خود کرده است تا متخصصان آن بتوانند سیستم های رایانه ای و پلتفرم های خود را دوباره به حالت عادی و نرمال باز گردانند.

وی در تشریح این موضوع اعلام کرده است که تعداد ۴ هزار و ۷۰۰ بیت کوین از حساب کاربری و درگاه سایت این شرکت به سرقت رفته است که مجموعا به ارزش ۷۵ میلیون دلار بوده است.

بیت کوین یک ارز دیجیتالی رمزنگاری شده است که باید توسط سیستم های رایانه و با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ای استخراج یا ماینینگ شود.

شرکت نایس هاش هم یکی از شرکت هایی است که به کاربرانش این اجازه را می دهد تا از طریق درگاه و پلتفرم های موجود در این سایت، ارز بیت کوین استخراج کسب کنند.

بیت کوین طی سال جاری، پس از افزایش تقاضاهای سازمان دهی شده برای استفاده از ارزهای رمزگذاری شده و توسعه مصرف اصلی و مالی از آن، بیش از ۹۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. طی سال های اخیر، ارز مجازی بیت کوین توانسته است ارزش بسیار بالایی را برای خود ثبت کند و در آخرین مبادلات بازار جهانی، بیت کوین با رسیدن به رقم ۱۷ هزار دلار رکورد جدیدی را ثبت کند.