دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

حقایقی درباره نوشابه رژیمی


حقایقی درباره نوشابه رژیمی

ما بارها درباره اینکه مراقب باشیم چه می خوریم، صحبت می کنیم، اما اگر هرگز به آنچه می خورید نیندیشید و به جای آن مراقب باشید چه می نوشید می توانید روزی ۴۵۰ کالری از دست بدهید یعنی …

ما بارها درباره اینکه مراقب باشیم چه می خوریم، صحبت می کنیم، اما اگر هرگز به آنچه می خورید نیندیشید و به جای آن مراقب باشید چه می نوشید می توانید روزی ۴۵۰ کالری از دست بدهید یعنی هفته ای یک پوند چربی که مقداری بسیار عالی است. این نتیجه مطالعات دانشگاهی در کالیفرنیاست. آمریکایی ها سالیانه ۱۹۲ گالن مایعات مصرف می کنند که برابر با روزانه ۲ لیتر نوشیدنی است. چیزی در حدود دو برابر کالری که ما در سی سال گذشته مصرف کرده ایم.

در این حالت ما با مقادیر زیادی از نوشابه های قندی روبرو می شویم، اولین پاسخ این است که چرا فقط نوشابه رژیمی ننوشیم؟ خوب در اینجا چند دلیل داریم که نشان می دهد حقایق خاصی پشت نوشابه های کم کالری و عاری از مواد مغذی وجود دارد. شاید بعد از خواندن این مقاله وقتی دنبال نوشیدنی برای فرونشاندن عطش خود هستید، بیشتر فکر کنید!

فقط به این دلیل که نوشابه رژیمی کم کالری است به این معنی نیست که چاق نمی کند. احتمالا ۵ کالری یا کمتر در هر بار استفاده آن موجود باشد اما تحقیقات نشان می دهد مصرف نوشابه های شیرین حتی اگر به شکل مصنوعی شیرین شده باشند، تمایل به مصرف مواد شیرین را بیشتر می کند. مثلا مصرف غلات با شیر، نان، دسر و هر چیز شیرین و یا پرکالری دیگر. اگر در نظر بگیریم در هر قاشق شکر ۱۵ کالری وجود دارد، این به هیچ وجه برای رژیم لاغری شما خوب نیست. نوشیدن فراوان این نوع نوشابه ها مقدار شیرینی که برای سلامتی لازم هست را نیز از بین می برد.

نوشابه رژیمی صددرصد فاقد ارزش غذایی است و باید بدانید مصرف اینهمه مایعات بی فایده جای مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد را اشغال می کند. این مهم است که در کنار رژیم تان مواد مورد نیاز بدن را نیز دریافت کنید. اگر روزی یک قوطی نوشابه رژیمی می خورید اشکالی نداره اما بیشتر از آن یعنی شما نوشیدنی های لازم بدن مثل آب و چایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند، جذب نخواهیدکرد.

همچنین محدود کردن نوشیدنی های پرکالری (ونه جایگزین کردن نوشابه کم کالری بدون ارزش غذایی) راه موثرتری برای کاهش وزن نسبت به حذف کالری از غذاست.

چیزی که باقی می ماند آسپارتام است. آسپارتام یک ماده شیمیایی مصنوعی و کم کالری است که برای شیرین کردن نوشابه های رژیمی استفاده می شود. آسپارتام یکصد و هشتاد بار شیرین تر از شکر است و بعضی تحقیقات در حیوانات بخصوص جوندگان نشان داده است که مصرف بیشتر شیرینی با تومور مغزی و لنفاوی در ارتباط است.

مجامع جهانی آسپارتام را تایید کرده اند اما عوارض جانبی مانند سرگیجه، سردرد، اسهال، از دست دادن حافظه و تغییرات روحی را نیز گزارش داده است.

در انتها می توان نتیجه گرفت نوشابه رژیمی هیچ لطفی در حق شما نمی کند! اما ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند. بهترین راه انتخاب نوشیدنی است که کم کالری ولی دارای ارزش غذایی بالا باشد.

health.msn.com