شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

ضربه هایی كه معجزه می كنند


ضربه هایی كه معجزه می كنند

اكثر بیماران وقتی پیش اورولوژیست می روند وعلائم بیماری خود را شرح می دهند, آزمایش هایی روی آنان انجام می شود و یكی دو دارو نیز برایشان تجویز می گردد

اكثر بیماران وقتی پیش اورولوژیست می روند وعلائم بیماری خود را شرح می دهند، آزمایش هایی روی آنان انجام می شود و یكی دو دارو نیز برایشان تجویز می گردد. ولی كسانی كه به ملاقات دكتر اریك رابینز، اورولوژیست ساكن لس آنجلس، می روند چیزی افزون بر آنچه ذكرشده نیز دریافت می كنند: درسی درباره ضربه زدن با سر انگشتان بر نقاط مهم طب سوزنی. آنها با كمال تعجب، می بینند كه این روش ساده، كه علاوه بر درمان متداول به آنها ارائه می شود، مانع بروز مجدد عفونت، دردهای مزمن و سایر علائم می شود. این روش، آسودگی از احساسات روحی ناخوشایند نام دارد و به گفته دكتر رابینز موجب تقویت سیستم ایمنی بیماران، بهبود سلامتی كلی و كاهش تنش و اضطراب آنان می گردد.

وی می گوید: وقتی كسی دچار یك مشكل مزمن یا تكراری می شود از او می پرسم چه مسائلی، از جمله موارد روحی، می توانند بر وضعیت شما تأثیر بگذارند. اغلب پزشكان از پرسش درباره مسائل شخصی بیماران اجتناب می كنند. علت این است كه این كار مثل باز نمودن جعبه پاندورا است- به ناگهان به جای یك مشكل با دو جین مشكل روبه رو می گردید. ولی من به این نتیجه رسیده ام كه راه حل مسأله از همین طریق به دست می آید.

وی با تأسف اظهار می دارد كه نه فقط پزشكان از چنین پرسش هایی اجتناب می كنند، بلكه اغلب روانپزشكان هم این گونه اند. امروزه روانپزشكان بیشتر در پی داروشناسی روانی هستند. اكثراً كاری به وقایع ناگوار زندگی بیمار ندارند و در عوض به دنبال ناهنجاری های شیمیایی در مغز او می گردند. به نظر من این كار پرداختن به معلول است نه علت. در ژانویه سال ۲۰۰۵ بانوی ۵۳ ساله ای كه مورد عمل جراحی زانو قرار گرفته بود دچار عدم توانایی دفع ادرار گشت و به سوند نیاز پیدا كرد. علیرغم تلاش هایی كه ظرف سه ماه پس از آن صورت پذیرفت وی باز هم قادر به تخلیه ادرار به شكل عادی نشد.

از آنجایی كه سوند موجب ساییدگی میزراه می گشت قرار شد وی مورد عمل جراحی واقع شود. دكتر رابینز، در حین بازدیدی كه قبل از عمل از بیمار داشت، از او پرسید كه آیا ممكن است افسردگی یا دیگر مسائل روحی در كاركرد مثانه اختلال ایجاد نمایند.بیمار پاسخ داد كه تنش ناشی از وقایع اكتبر سال قبل، كه در جریان آن شوهرش بستری شده بود و چیزی نمانده بود كه فوت كند، می توانند تأثیرگذار باشند. دكتر رابینز می گوید: با وجود این كه در یك درمانگاه شلوغ و پر سر وصدا بودیم ولی ظرف ده دقیقه ئی. اف. تی را به او یاد دادم و او را در زدن ضربات یاری نمودم. پس از این كه مثانه اش پر شد سوند را برداشتیم و او به راحتی موفق به تخلیه گشت. حال وی پنج روز بعد نیز خوب بود و عمل جراحی غیر ضروری شد. علائمش دیگر بازنگشتند. دكتر رابینز به این باور رسیده است كه تقریباً همه ناهنجاری های كاركردی و مزمن- از جمله عفونت ها، آسم، سندرم روده تحریك پذیر، سردردهای میگرنی، فشار خون و نشانگان خستگی مزمن- ناشی از تنش هستند. وی می گوید: ئی. اف. تی را خصوصاً در برطرف ساختن علائم جسمانی تنش و خاطرات ناگوار بسیار مؤثر یافته ام. بهترین مكمل پزشكی متداول است. بارها دیده ام كه بیماران مبتلا به دردهای مزمن مسائل حل نشده روحی یا خشم مرتبط با وقایع ناگوار گذشته داشته اند. تنش و دیگر احساسات ناخوشایند فقط در ذهن ما جای نمی گیرند، بلكه در جسم ما، به خصوص در كالبد و عضلات، خانه می كنند. خون به سختی می تواند در عضلاتی كه به صورت مزمن تحت تنش هستند جریان یابد.

دكتر رابینز می افزاید: وی بیمارانی را كه مبتلا به شدید ترین دردهای مزمن هستند می بیند. بسیاری از آنان علیرغم عمل های جراحی، تزریق داروهای مسكن و سالها درمان جسمی، ۱۰ تا ۳۰ سال است كه درد داشته اند. او به آنان نشان می دهد كه برخلاف آنچه تا به حال شنیده اند دیسك فتق، دیسك كمر، آرتروز زانو یا جراحت های قدیمی علت دردشان نیستند. در هر گروهی از جامعه عده فراوانی را خواهید یافت كه شرایط بدتری دارند ولی به كلی فارغ از درد هستند. البته می توانید دیسك فتق، آرتروز زانو و مشكلات مشابه را در عكس های اشعه ایكس و سایر آزمایش ها ببینید، ولی آن افراد درد ندارند. دكتر سارنو به بیمارانش می آموزد كه علت اصلی درد خشم است و وقتی آنان خود را از شر خشم رها نمایند درد هم ناپدید می گردد. همواره۷۰ درصد بیماران او، از لحاظ درد و عملكرد درمان می شوند و ۱۵ درصد دیگر نیز بسیار بهبود می یابند.

دكتر رابینز ئی اف تی را مؤثرترین و سریع ترین شیوه موجود برای كنترل خشم می داند و می گوید: من هم مثل اغلب پزشكان همیشه در عجله هستم و اگر بتوانم ئی اف تی را ظرف چند دقیقه به بیمار آموزش دهم و نه تنها علائم مزمن او بلكه علت اصلی آنها را برطرف سازم بسیار عالی خواهد بود. در واقع باید بگویم كه فوق العاده خواهد بود. در جهان دارو و درمان چیزی به گرد آن هم نمی رسد.

فرهاد فروغمند