سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

آلودگی هوا چه تاثیری بر دستگاه تنفسی دارد؟


آلودگی هوا چه تاثیری بر دستگاه تنفسی دارد؟

یکی از مشکلاتی که طی چند دهه اخیر در کشورهای صنعتی به وجود آمده آلودگی هواست که بر تمام سیستم بدن اثر می‌گذارد. متاسفانه آلودگی هوا روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از شهرهای …

یکی از مشکلاتی که طی چند دهه اخیر در کشورهای صنعتی به وجود آمده آلودگی هواست که بر تمام سیستم بدن اثر می‌گذارد. متاسفانه آلودگی هوا روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از شهرهای بزرگ را درگیر کرده است. اولین عارضه آلودگی هوا بر سیستم تنفسی است، زیرا ذرات معلق در هوا از طریق تنفس وارد بدن افراد می‌شود.

ما در هر دقیقه ۱۲ تا ۱۴ بار نفس می‌کشیم و ۵۰۰ سی‌سی هوا وارد ریه خود می‌کنیم. یعنی در هر دقیقه ۶ یا ۷ لیتر هوای محیط وارد سیستم تنفسی می‌شود. ورود هوای آلوده به این میزان، هم برای ریه سالم و هم برای بیماران ریوی مشکل‌ساز است.

آلودگی هوا در افرادی که دچار بیماری آسم، برونشیت مزمن یا بیماری قلبی هستند، باعث تشدید بیماری و عفونت ریه می‌شود. توصیه این است که بیماران مزمن ریوی، قلبی و کلیوی کمتر در زمان آلودگی هوا از منزل خارج شوند. اگر این افراد داروهایی را برای بیماری‌شان مصرف می‌کنند هنگام قرار گرفتن در هوای آلوده آن را همراه داشته باشند. ممکن است گاهی در شرایط اضطرار آلودگی هوا پزشک تصمیم بگیرد میزان مصرف دارو را در این افراد افزایش دهد.