شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

طبیعت درمانی


روش طبیعت درمانی نیروهای شفابخش طبیعت را به عنوان مهم ترین عامل درمان بیماری ها باور دارد این مکتب درمانی می گوید درمان بیماری هر گونه بیماری که باشد مستقیماً وابسته به عمل نیروی شفابخشی طبیعت موجود در بدن انسان است

روش طبیعت درمانی نیروهای شفابخش طبیعت را به عنوان مهم‏ترین عامل درمان بیماری‏ها باور دارد. این مکتب درمانی می‏گوید درمان بیماری (هر گونه بیماری که باشد) مستقیماً وابسته به عمل نیروی شفابخشی طبیعت موجود در بدن انسان است.

●تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟

بیماری تنها یک پدیده ناشناخته نامطلوب نیست که پزشک از ابتدای پیدایش علایم ظاهری آن بکوشد با استفاده از عوامل خارجی (داروها) آن را سرکوب کند، بلکه بازتاب و نمایش کوشش بدن انسان برای بازسازی تعادل و توازن انرژی‏های درونی است که آشفته و کم و زیاد شده‏اند. بنابراین درمان بیماری و بازیابی تندرستی، بی‏تردید کار طبیعت است که نیروهای آن به تنهایی، یا با یاری داروهای پزشکی و اصلاح روش زندگی، سرانجام تعادل انرژیایی بدن را بازسازی می‏کنند. اساس این روش کشف و رفع ریشه مولد بیماری است خواه چنان زمینه‏ای شیمیایی باشد (کجروی در خوردن، نوشیدن، تنفس، دفع و غیره)، خواه مکانیکی باشد (حالات زیان‏آور رفتاری و سوءاستفاده از بدن به ویژه بدشکلی ستون فقرات، انقباض عضلات، مفاصل سخت یا خراب شده و غیره)، یا روانی - ذهنی باشد (نگرانی، افسردگی، وسواس، اسکیزوفرنیا و غیره) .آنچه او می‏کوشد انجام دهد اصلاح کلیّت وجود شخص بیمار و شیوه زندگی اوست نه سرکوب کردن و رفع کردن علائم ظاهری بیماری او.

●روش اجرا چگونه است؟

درمانگران طبیعت درمانی چون دیگر پزشکان از آزمایش‏های خون، ادرار، عکس‏برداری با پرتو ایکس و غیره استفاده می‏کنند. افزون بر آن‏ها، درمانگران طبیعت درمانی از روشی که سوءاستفاده از بدن به ویژه بد نشستن، بد راه رفتن، بد ایستادن و غیره را مشخص و اصلاح می‏کند نیز استفاده می‏کنند. درمانگر طبیعت درمانی می‏کوشد روشن کند وضعیت نامطلوب بیمارش نتیجه این گونه سوءاستفاده‏ها هستند یا نه.از زاویه دیگر پرداختن به اصلاح تغذیه بیمار نقطه آغاز هر کوشش درمانی به روش طبیعت درمانی است. درمانگران طبیعت درمانی باور دارند که بسیاری از دردها و ناراحتی‏ها و بیماری‏ها مولود ذهن آشفته یا کج‏پندار هستند. نکته اصلی در این نگرش این است که آزادسازی ذهن از فشارهای روانی و تجربیات تلخ به بدن امکان می‏دهد خود را بازسازی کند و نیروهای طبیعی خود را به طور کامل در شفای بیماری‏ها به کار گیرد.چنین است که درمانگران طبیعت درمانی با استفاده از همه عوامل و وسایل معقولی که در دسترس دارند می‏کوشند به بیمار کمک کنند شیوه زندگی خود را اصلاح کند و تعادل طبیعی آن را به آن بازگرداند.

●این روش چه کاربردی دارد؟

روش طبیعت درمانی نتایج خوبی در درمان بیماری‏های زیر نشان داده است: بیماری‏های روده‏ای، گلو درد، ناراحتی‏ها و زخم و تورم جدار معده، برونشیت و دیگر ناراحتی‏های تنفسی، بواسیر، انواع ناراحتی های دستگاه گوارش و جگر، دردهای مهره‏ای و مفصلی، برخی انواع آرتروز و رماتیسم، سرماخوردگی، انواع عفونت‏های داخلی، انواع افسردگی‏ها، اختلالات عصبی - روانی، بیماری‏های مولود کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، انواع سردردها و دیگر دردهای ناشناخته، خستگی‏ها و ناتوانی‏هایی که علل ناشناخته دارند، آبریزش بینی و حساسیت‏های مزمن، نقرس، فشار زیاد خون، چربی زیاد خون، چاقی و حتی بیماری‏های خیلی خطرناک چون بیماری قند و سل ریوی.