سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

ظاهری متفاوت با سلیقه مخاطبان رادیو ورزش


ظاهری متفاوت با سلیقه مخاطبان رادیو ورزش

یک روز از پشت صحنه برنامه رادیویی «روز هفتم» که برای رادیو ورزش تولید می شود رادیو ورزش در حوزه ورزش های قهرمانی و حرفه ای, برنامه ها و گزارش های مختلفی را پخش می کند و به عنوان یک رسانه تخصصی شنیداری به رشته های مختلف ورزشی همچون بسکتبال, کشتی, والیبال, وزنه برداری, تیر و کمان و فوتبال می پردازد و برای هر یک از رشته های ورزشی, برنامه های تخصصی با حضور کارشناسان هر حوزه ارائه می کند

یک روز از پشت صحنه برنامه رادیویی «روز هفتم» که برای رادیو ورزش تولید می‌شود رادیو ورزش در حوزه ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ای، برنامه‌ها و گزارش‌های مختلفی را پخش می‌کند و به‌عنوان یک رسانه تخصصی شنیداری به رشته‌های مختلف ورزشی همچون بسکتبال، کشتی، والیبال، وزنه‌برداری، تیر و کمان و فوتبال می‌پردازد و برای هر یک از رشته‌های ورزشی، برنامه‌های تخصصی با حضور کارشناسان هر حوزه ارائه می‌کند.

این شبکه رادیویی با پخش برنامه‌های چالشی، گفت‌وگومحور و پخش گزارش‌های ورزشی مستقیم، به‌دنبال تعامل بیشتر با شنوندگان است. مخاطبان رادیو ورزش که روی موج اف‌ام ردیف ۹۲ مگاهرتز شنونده برنامه‌های این رادیو هستند، جمعه صبح‌ها، برنامه‌ای شاد و مفرح را می‌شنوند.

برای تهیه گزارش، صبح جمعه حدود ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه بامداد وارد استودیو پخش رادیو ورزش می‌شوم. همه چیز مهیا‌ست تا برنامه روز هفتم شروع شود. با سلام و صبح بخیر گفتن حافظ کاظم‌زاده (مجری برنامه) کار کلید می‌خورد. فلفلی، پسرک بازیگوش هم به شیوه خودش به شنوندگان برنامه صبح بخیر می‌گوید و با اعلام موضوع این هفته و شماره پیامک به قول مریم رستمی، تهیه‌کننده با ارسال پیامک از طرف مخاطبان موتور برنامه گرم می‌شود و اول صبح بین ما و شنوندگان انرژی مثبت رد و بدل می‌شود. در همین زمان، نان بربری داغ، پنیر و چای هم می‌آورند تا در فواصلی که بخش‌های سه الی چهار دقیقه‌ای پخش می‌شود، صبحانه میل کنند.

جهانگیر چراتی، سردبیر و نویسنده برنامه، تلفنی از شخصی پرسید کجایی؟ کی می‌رسی؟ و گفت: امیدوارم زود برسی. از او پرسیدم منتظر کسی هستید. در جواب گفت، با پیمان قریب‌پناه دیگر بازیگر برنامه صحبت می‌کرده است. او خواب مانده و در راه است. چراتی مرتب به ساعت استودیو نگاه می‌کند و با مریم رستمی در مورد جابه‌جایی پخش‌ برنامه صحبت می‌کند تا پیمان قریب‌پناه برسد. ساعت ۹ قریب‌پناه با گفتن سلام و ببخشید خواب ماندم وارد استودیو می‌شود. بلافاصله نویسنده برنامه متنی نمایشی به او می‌دهد و می‌گوید: وصف حال خودت است! حالا نوشته‌ام و از مجری برنامه خواسته‌ام بگوید، نکته‌بین خواب را دوست دارد، چون آقای نکته بین امروز خواب مانده است!

● متفاوت هستیم

اواسط برنامه فرصتی دست می‌دهد تا با جهانگیر چراتی صحبت کنم.

او می‌گوید: رادیو ورزش با ارائه برنامه‌های ورزشی در قالب و ساختارهای مختلف می‌کوشد آخرین رخدادهای ورزشی ایران و جهان را به اطلاع شنوندگان این شبکه رادیویی برساند. برنامه «روز هفتم» که جمعه‌ها از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه بامداد تا ۱۱ زنده روی آنتن رادیو ورزش می‌رود و به‌گونه‌ای متفاوت به رویدادها و رخدادهای ورزشی می‌نگرد که همین متفاوت بودن زاویه دید، سبب شده برنامه روز هفتم برنامه‌ای خبری، تفریحی و طنز باشد. در این برنامه، مهم‌ترین اخبار و رویدادهای ورزشی هفته مرور می‌شود و در کنار آن، بخش‌های نمایشی طنز کوتاه متناسب با رویدادها و موضوعات ورزشی هفته با همکاری و اجرای بازیگران برنامه به صورت زنده اجرا می‌شود. از دیگر بخش‌های برنامه می‌‌توان به گزارش‌های تلفنی که با ورزشکاران و مسئولان داریم اشاره کنم.

چراتی می‌گوید: در برنامه مشکلات، دغدغه‌ها و برخی معضلات رشته‌های گوناگون ورزشی در قالب طنز مطرح می‌شود. در ضمن از طریق این برنامه به ورزش‌های بومی و محلی نیز پرداخته می‌شود، زیرا بعضی رشته‌های ورزشی به منطقه‌ای خاص اختصاص دارد و تهیه گزارش از این نوع ورزش‌ها و اعلام نتایج مسابقه‌های آنها ضمن معرفی ورزش‌های بومی و محلی باعث حفظ فرهنگ‌های ورزشی ـ سنتی نیز می‌شود.

او می‌افزاید: امروز در برنامه روز هفتم ارتباط تلفنی با محمدرسول کلهر، رئیس فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی داریم و با ایشان در مورد اولین دوره مسابقه‌های قهرمانی شترسواری کشور که در استان اصفهان برگزار می‌شود، صحبت می‌کنیم. در حوزه ورزش همگانی نیز سعی می‌کنیم با نشان دادن اثرات مثبت ورزش، مردم را به سمت ورزش همگانی نیز ترغیب کنیم. تلاش می‌کنیم متفاوت باشیم و برنامه‌ای ورزشی ـ تفریحی در روز جمعه به شنوندگان رادیو ورزش ارائه کنیم. همچنین انتخاب موضوعات روز، ریتم غیریکنواخت و مشارکت خوب مخاطبان و همکاری خوب میان اعضای تیم برنامه‌ساز، از جمله عواملی هستند که موجب تداوم و ادامه برنامه روز هفتم از ابتدا تاکنون بوده است.

احمد فرضی از ابتدای تاسیس رادیو ورزش کار خود را در رادیو شروع کرده و یکی از همکاران برنامه روز هفتم است که خبرهای ورزشی و گزارش‌های برنامه را تهیه و تنظیم می‌کند. فرضی در مورد نحوه انتخاب خبرهای هفته می‌گوید: در این بخش به روز بودن خبرها اهمیت دارد و در برنامه روز هفتم به ورزشی خاص توجه نداریم، بلکه به همه رشته‌های ورزشی می‌پردازیم. همچنین سعی می‌کنیم از مسابقه‌های ورزشی که در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود، گزارش تهیه شود، زیرا برنامه روز هفتم به همه رشته‌های ورزشی تعلق دارد.

● انرژی مثبت و سلیقه مخاطبان

مریم رستمی، تهیه‌کننده برنامه روز هفتم که خود انرژی و هیجان مثبتی دارد با حدود ۱۲ سال سابقه کار در رادیو و تلویزیون معتقد است در شبکه رادیو ورزش برنامه‌های طنز کم پخش می‌شود و روز هفتم از نظر ساختاری، طنز انتقادی است که نسبت به برخی خبرها و عملکرد فدراسیون‌های ورزشی و به طور کلی به عالم ورزش نگاهی خاص و متفاوت دارد. معضلات جامعه ورزش در قالب نمایش‌های طنز بیان می‌شود تا به نوعی حرف دل مخاطبان رادیو ورزش به گوش برخی‌ها برسد تا هنگام تصمیم‌گیری با دقت و سعه صدر برنامه‌ریزی کنند و بدانند زیر ذره‌بین برنامه روز هفتم هستند.

رستمی همچنین می‌افزاید: روز اولی که تهیه‌کنندگی این برنامه را پذیرفتم صادقانه بگویم خودم دچار شک و تردید بودم و فکر می‌کردم چون سالیان متمادی است برنامه‌های خاص سرگرم‌کننده و شادی از دیگر شبکه‌های رادیویی پخش می‌شود شاید روز هفتم خیلی مورد استقبال شنوندگان رادیو قرار نگیرد؛ ولی در همان ماه‌های اول شک من برطرف شد و بیشتر از گذشته با سلیقه مخاطبان رادیو ورزش آشنا شدم، زیرا از طریق تماس تلفنی و ارسال پیامک به عوامل برنامه انرژی مثبت دادند و هم‌اکنون که بیش از یک سال است روز هفتم، جمعه‌ها صبح پخش می‌شود هرچند از خواب بیدار شدن سخت است، اما مشارکت خوب مخاطبان برنامه و این که بدون دادن هیچ‌گونه جایزه‌ای با برنامه مشارکت و تعامل دارند و همچنین انسجام و هماهنگی که میان تیم برنامه‌ساز وجود دارد همگی باعث شده خواب صبح جمعه را فراموش کنیم و با مردم باشیم و از این با هم بودن لذت ببریم. صدابردار برنامه سیما معصومی راد می‌گوید: برنامه روز هفتم یعنی انرژی مضاعف و این انرژی به همه منتقل می‌شود.

● مکمل غذایی

حافظ کاظم‌زاده، مجری جوان برنامه که حدود ۳ سال است در رادیو فعالیت می‌کند، می‌گوید: فقط با رادیو ورزش همکاری دارم و روز هفتم که برنامه‌ای تفریحی، خبری و طنز است به من حس خوبی می‌دهد، چون مردم برنامه را پسندیده‌اند و به کار گروهی ما نمره قبولی دادند که همین مساله سبب می‌شود من و دیگر همکارانم از این برنامه انرژی و به قول ورزشکاران مکمل غذایی بگیریم. اگر برنامه روز هفتم حتی زودتر از این ساعت هم پخش شود به شرط آن که مخاطبان برنامه با همین انرژی من را یاری کنند به استودیو پخش رادیو ورزش می‌آیم و مشکلی با زود آمدن ندارم.

مریم باقری، بازیگر نقش فلفلی، پسربچه ده ساله بازیگوش برنامه است که ضمن خنده و شادی کودکانه حر‌ف‌های معنی‌داری به آقای نکته‌بین و دیگران می‌زند، می‌گوید: سال ۸۷ وارد رادیو شدم و در این برنامه نقش‌های مختلفی دارم، ولی فلفلی جایگاه خاصی میان شنوندگان برنامه روز هفتم دارد و بیشتر من را با این شخصیت می‌شناسند. به طوری که مخاطبان برنامه برای فلفلی پیامک می‌فرستند یا از طریق تماس تلفنی در مورد فلفلی اظهارنظر می‌کنند.

● دنیای خلاقیت

پیمان قریب‌پناه که علاوه بر بازیگری، گوینده برنامه رادیو جوان نیز هست و ۸ سال است به طور مستمر در رادیو کار می‌کند، معتقد است بازیگری و گویندگی هر کدام خصوصیات مختص به خود دارد ولی او به بازیگری بیشتر علاقه دارد، چون به عقیده‌اش، بازیگری دنیای خلاقیت است و در عالم بازیگری راحت‌تر می‌توان پیام را به مخاطب انتقال داد. زیرا با خنده و شادی می‌توان حرف‌های عمیق و دردها را ساده بیان کرد. نکته‌بین یکی از نقش‌های او در برنامه روز هفتم است. یکی از شنوندگان برنامه پیامک زده بود که این برنامه تولیدی و ضبط شده است که حافظ کاظم‌زاده می‌گوید: دوست عزیز پیامک شما را خواندم تا مطمئن شوی برنامه زنده است. پیمان قریب‌پناه که با من صحبت ‌می‌کند، می‌گوید: نیم ساعت دیر آمدم عالم و آدم فهمیدند. فکر کنم این شنونده الان که انتهای برنامه است از خواب بیدار شده!

کیهان رویایی