چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

تولد دوباره لبنان


تولد دوباره لبنان

هم اکنون,شورای امنیت سازمان ملل متحد به شدت از پیروزی حزب الله در امور داخلی بیروت و حصول توافق دوحه بسیار خشمگین است,اما سعی دارد این خشم خود را فعلا بروز ندهد اخیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای از توافق هفته گذشته گروه های لبنانی در دوحه پایتخت قطر, حمایت و از آن استقبال کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون به عنوان اصلی ترین کانون فتنه انگیزی در بیروت مورد شناسایی ملتهای جهان قرار گرفته است.در این شورای ناکارآمد،سه کشور ایالات متحده آمریکا،انگلستان و فرانسه همواره به عنوان حامیان جریان ۱۴ مارس ایفای نقش نموده و در جریان جنگ ۳۳ روزه نیز حمایتهای وقیحانه ای از تل آویو نموده اند.در جریان تحولات اخیر بیروت نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد سعی داشت ساختار سیاسی بنان را به سود مانور غرب ترسیم نماید،اما بار دیگر با شجاعت و درایت حزب الله مواجه شد.

هم اکنون،شورای امنیت سازمان ملل متحد به شدت از پیروزی حزب الله در امور داخلی بیروت و حصول توافق دوحه بسیار خشمگین است،اما سعی دارد این خشم خود را فعلا بروز ندهد.اخیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای از توافق هفته گذشته گروه‌های لبنانی در دوحه پایتخت قطر، حمایت و از آن استقبال کرد.

در این بیانیه با تمجید از سران لبنانی آمده است: “شورای امنیت با قدرت از توافقی که در دوحه پایتخت قطر به دست آمد حمایت می‌کند. این توافق، گامی اساسی برای حل بحران موجود است تا نهادهای دولتی لبنان به حالت طبیعی خود بازگردند و لبنان وحدت و ثبات خود ر ا بازیابد. “

در این بیانیه همچنین از این که مقرر شد گروه‌های لبنانی برای حل و فصل مشکلات داخلی نباید دست به سوی سلاح ببرند و تحت هر موقعیتی نباید از سلاح علیه داخل لبنان استفاده شود تمجید شده است. در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری شده است که در روزهای آینده توافق‌های گروه‌های لبنانی در دوحه قطر به مرحله اجرا در آید.

ایالات متحده آمریکا و فرانسه به عنوان دو عامل خارجی مداخله گر درامور داخلی لبنان هیچ گاه تصور نمی کردند که در برابر رزمندگان حزب الله و نیروهای وابسته به جریان ۸ مارس این چنین شکست سختی را تجربه نمایند.پاریس و واشنگتن هم اکنون در صددند تا شکست سنگین خود در برابر حزب الله و امل را هضم نموده و آن را در کارنامه ننگین سیاست خارجی خود پذیرا باشند.کخ الیزه و کاخ سفید هر دو در برخورد با حزب الله دچار توهمی مزمن بوده اند.بر اساس این توهم،غرب هرگز در صدد محاسبه وزن واقعی حزب الله بر نیامد و همواره سعی در تضعیف این جریان مقدس داشت.اما حزب الله در جریان جنگ ۳۳ روزه و نیز در جریان تحولا ت اخیر لبنان درس بزرگی به غرب داد.

مردم لبنان پس از اعلام پایان نشست دوحه از توافق گروه حاکم و گروههای طرفدار تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور برای حل بحران سیاسی چندین ماهه ابراز خرسندی و شادمانی کردند. لبنانی ها در پی توافق گروههای لبنانی برای حل بحران بیش از هشت ماهه کشورشان نفس راحتی کشیدند و مردم خیابان های بیروت از خبر دستیابی به این توافق بسیار استقبال کردند.

صاحبان رستورانها و فروشگاهها در محله های شهر بیروت پایتخت لبنان از طریق تلویزیون جلسه پایانی گفتگوهای ملی لبنانی ها در شهر دوحه را دنبال می کردند که در جریان آن توافق میان گروه حاکم و گروههای طرفدار تشکیل دولت وحدت ملی اعلام شد.رانندگان خودروها نیز از طریق رادیو به سخنرانی مسئوولان لبنانی گوش فرا می دادند که به طور مستقیم از دوحه پخش می شد و رهگذران با چهره هایی خندان به یکدیگر تبریک می گفتند.

علامه فضل‌الله ، یکی از مراجع شیعیان لبنان نیز با اشاره به توافق حاصل شده میان گروه‌های لبنانی در دوحه پایتخت قطر تاکید کرده است که این توافق حاصل انسجام مجموعه‌ای از عوامل داخلی و خارجی لبنان بود. علامه فضل الله با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تصریح کرده است:

“ سازشی که در آخرین لحظات به دست آمد نتیجه هماهنگی یک سری عوامل داخل و خارج لبنان بود که بدینوسیله سبب شد تا لبنان پا به عرصه جدید سیاسی بگذارد و امیدواریم تا چه در سطح اظهارات سیاسی و چه در سطح موضع‌گیری‌ها، وارد مرحله بازتری شده باشیم. “

در نهایت اینکه لبنان دوباره متولد شده است.تولدی که در سایه درایت،پایداری و مقاومت حزب الله و دیگر گروههای تعریف شده در جریان ۸ مارس صورت گرفته است.

علیرضا صادقی