دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری


مشاوره ژتیک قبل از بارداری و اهمیت انجام آن

انجام مشاوره ژنتیک پیش از بارداری مسئکه ای است که در حال حاضر بیشتر مردم به آن توجه می کنند و سعی می کنند قبل از بارداری مشاوره ژنتیک انجام دهند و با پزشک خود مشورت کنند. انجام این مشاوره به زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند کمک می کند با اطمینان خاطر فرزندی به دنیا آورند که سلامت باشد و دچار بیماری های ژنتیکی نشود.


مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

فواید انجام مشاوره ژنتیک

یک متخصص آسیب شناسی گفتار و زبان با اشاره به اینکه انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری برای کنترل و مقابله با اختلالات گفتاری الزامی است، تصریح کرد:سندروم داون و منگولیسم از جمله سندروم های ژنتیکی است که تاثیر چشمگیری بر اختلالات خواندن و نوشتن و به طور کلی ارتباطی می گذارد.

دکتر سودابه نوری در گفت وگو با خبرنگار ما در این باره گفت:انجام مشاوره ژنتیک پیش از بارداری و آگاهی یافتن از احتمال ابتلای کودک به این سندروم در مقابله و کنترل با این عارضه اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه پیش زبانی کودکان برای برقراری ارتباط مانند گریه و خنده فیزیولوژیک و غیرارادی است، گفت:اولین واژه سازی های کودکان اغلب در یک سالگی ظاهر می شود که دارای زمینه صداسازی های پیشین است. بنابراین در 18 ماهگی 20 تا 30 کلمه و در دو سالگی 200 کلمه می توان از وی انتظار داشت.


مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

دلایل اهمیت مشاوره ژنتیک

وی در ادامه با بیان اینکه اولین جملات در دو سالگی بیان می شود که به مراتب گفتار نامفهوم کاهش می یابد، افزود:زمان بارداری، بدو و پس از تولد در رشد گفتار کودکان اهمیت بسزایی دارد. وجود بیماری های ایدز و سرخجه در هنگام بارداری موجب ناشنوایی و اختلالات زبانی در کودکان است.

این عضو گروه پژوهش سلامت کودکان خاطرنشان کرد:مصرف سیگار و الکل توسط زنان باردار باعث تولد کودکان کم وزن می شود و در برخی مواقع شکاف کام منجر به اختلالات زبانی در مراحل رشد آن ها می شود. همچنین زندگی در جامعه صنعتی با وجود مواد آلاینده در محیط، اشعه مانیتور رایانه ها، بالا بودن فشار خون و دیابت بارداری نیز بر رشد زبان و گفتار کودک تاثیرگذار است.

نوری با اشاره به اینکه انجام مشاوره ژنتیکی قبل از بارداری برای کنترل و مقابله با اختلالات گفتاری الزامی است، تصریح کرد:سندروم داون و منگولیسم از جمله سندروم های ژنتیکی است که تاثیر چشمگیری بر اختلالات خواندن و نوشتن و به طور کلی ارتباطی می گذارد. انجام مشاوره های ژنتیکی پیش از بارداری و آگاهی یافتن از احتمال ابتلای کودک به این سندروم در مقابله و کنترل با این عارضه اهمیت دارد.

این متخصص آسیب شناسی گفتار و زبان در پایان با بیان اینکه محیط خانواده می تواند بر تسریع رشد گفتار و زبان کودکان تاثیرگذار باشد، یادآور شد:واکسیناسیون مادران در دوران بارداری، غربالگری شنوایی نوزادان و شناسایی کودکان کمتر از سه سال با اختلالات شنوایی از جمله عواملی است که می تواند در روند تحصیل و رشدی کودکان اثرگذار باشد تا از هرگونه اختلال ارتباطی به موقع پیشگیری شود.

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری