شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

آشنایی با موارد مصرف و عوارض شیاف دیکلوفناک


دیکلوفناک از داروهایی است که برای کنترل درد مصرف می شود. این دارو هم به صورت خوراکی و هم به صورت تزریقی یا شیاف استفاده می‌شود. اگر شما هم از مشتریان این داروی تسکین دهنده هستید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با "ستاره" همراه باشید.


	آشنایی با موارد مصرف و عوارض شیاف دیکلوفناک | وب

شیاف دیکلوفناک چیست؟

شیاف دیکلوفناک (Diclofenac) یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که معمولا جهت کنترل درد استفاده می‌شود. دیکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و سایر بیماری‌های روماتیسمی و نیز برای درمان دیگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلانی، درد قاعدگی، درد پس از جراحی و زایمان نیز استفاده می‌شود.

دیکلوفناک از راه‌های خوراکی، تزریقی یا شیاف استفاده می‌شود. شیاف دیکلوفناک به صورت 50 و 100 میلی‌گرم موجود است.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 موارد مصرف
 آرتروز
 رماتیسم مفصلی
 التهاب بورس و تاندون‌ها
 درد کلیه
 درد پس از جراحی
 عوارض تحریک موضعی در ناحیه مقعد، تهوع، اسهال و خونریزی یا زخم معده، واکنش‌های آلرژیک بویژه آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، سرگیجه، سردرد، اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش و دفع خون از ادرار، کم شدن آب بدن، از دست دادن اشتها
 تداخل دارویی
 داروهای ضدمیکروبی از دسته کینولون‌ها مثل سیپروفلوکساسین، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، سیکلوسپورین، کاپتوپریل و انالاپریل

مقدار و نحوه مصرف

حتما قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کرده و از دستورات پزشک و یا متخصص خود برای میزان دوز مصرفی با دقت پیروی کنید. به طور معمول شیاف دیکلوفناک هرشب یک عدد 50 یا 100 میلی‌گرمی داخل مقعد استفاده می‌شود و حداکثر نباید بیشتر از 150 میلی‌گرم در شبانه روز استفاده شود.

توجه: علایم استفاده بیش از حد معمول می‌تواند دل درد شدید، تنفس کند، تشنج و تغییر در مقدار ادرار باشد.

توجه: اگر دیکلوفناک را برای کنترل علائم آرتریت یا التهاب مفصل مصرف می‌کنید توجه داشته باشد که تاثیر آن بعد از مصرف مداوم دارو به مدت دو هفته به حداکثر می‌رسد. در صورتی که دیکلوفناک را فقط در صورت بروز درد مصرف می‌کنید قبل از اینکه شدت درد به حداکثر خود برسد آن را مصرف کنید. مصرف دارو وقتی شدت درد زیاد شده است تاثیر زیادی نخواهد داشت.

نکاتی که در ارتباط با مصرف شیاف دیکلوفناک باید بدانید

  1. از شیاف دیکلوفناک در زمان خواب برای تسکین درد در طول شب و صبح زود و یا برای تسکین درد پس از عمل جراحی استفاده کنید.
  2. چنانچه مصرف یک دوز آن را از دست دادید، به محض اینکه بخاطر آوردید آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک می‌باشید از مصرف آن صرف نظر کنید. برای جبران دوز از دست رفته دو دوز را با هم مصرف نکنید.
  3. مصرف دیکلوفناک در زمان بارداری می‌تواند موجب بروز بیماری‌های قلبی-عروقی در جنین شود. پس این دارو نباید در زمان بارداری بخصوص در سه ماهه اول و سوم مصرف گردد.
  4. مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.
  5. دیکلوفناک را به مدت طولانی مصرف نکنید. در صورت نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو پزشک معمولا داروهای دیگری را همراه با دیکلوفناک به شما می‌دهد تا دستگاه گوارش شما را در مقابل عوارض احتمالی مصرف دارو محافظت کند.
  6. هر قرص دیکلوفناک را با یک لیوان پر آب مصرف کرده و تا حداقل ده دقیقه بعد از مصرف آن دراز نکشید.
  7. اگر با مصرف دیکلوفناک معده شما ناراحت می‌شود آن را بعد از غذا یا با شیر مصرف کنید.
  8. اگر آسم دارید ممکن است با مصرف دیکلوفناک مشکلات تنفسی یا خس خس سینه شما بیشتر شود. در صورت بروز این مشکل مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
  9. این‌ دارو در سالمندان و همچنین‌ افرادی ‌که‌ سابقه‌ حمله‌ آسم‌ و حساسیتی‌ دارند باید با احتیاط مصرف‌ شود.

	آشنایی با موارد مصرف و عوارض شیاف دیکلوفناک | وب

توصیه‌ها و اقدامات پرستاری

- این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. بطور منظم فشار خون خود را بررسی کرده و اگر مقادیر بالا بود پزشک خود را در جریان قرار دهید.
- به بیمار توصیه کنید هنگام رانندگی، بکارگیری ماشین آلات یا سایر فعالیت‌های خطرناک تا شناسایی واکنش به دارو احتیاط کند پرهیز نماید.
- به بیمار توصیه کنید از مصرف الکل پرهیز کند.
- به بیمار توصیه نمایید آسپرین یا سایر ضددردهای بدون نیاز به نسخه را بدون اجازه پزشک مصرف نکند.
- به بیمار توصیه کنید با شروع وزوز یا زنگ زدن در گوش‌ها، نقص شنوایی، سرگیجه، ناراحتی یا خونریزی گوارشی مصرف دارو را قطع کند.
- این دارو باید در بیماران حساس به آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و همچنین بیماران‌ دچار پورفیری کبدی، قبل از جراحی عروق کرونر اختلالات کلیوی، کبدی یا قلبی با احتیاط و با حداقل میزان ممکن بکار رود.

گروه سلامت وب