شنبه, ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 April, 2024
مجله ویستا


یک بغل گل موفقیت


یک بغل گل موفقیت
آیا تا به حال با کسی رابطه داشته‌اید که خیلی ”مشروط“ شما را دوست داشته باشد؟
ببخشید که این مبحث را با چنین سؤال عجیبی شروع می‌کنم، زیرا آنها نمی‌گذارند که شما یک بغل موفقیت داشته باشید. رابطه با این افراد مانند رابطه با ”استاد دوی با مانع“ شما است. او موانعی را یکی پس از دیگری در مقابل شما قرار می‌دهد تا از روی آنها بپرید و پس از آن تازه احساس موفقیت کنید یا اینکه پس از پریدن از روی موانع شما را شاید دوست داشته باشد.
جالب است بدانید بیشتر افرادی که شما را ”مشروط“ دوست دارند، سرانجام هم نمی‌توانند عشق و تأیید خود را به شما بدهند.
به‌عنوان مثال ابتدا به شما می‌گویند: ”نمی‌توانم قول ازدواج به تو بدهم، مگر اینکه ده کیلو اضافه وزنی را که داری، از دست بدهی. دانشگاه هم قبول بشوی!“
شما رژیم می‌گیرید، ورزش می‌کنید و خوش‌هیکل و زیبا می‌شوید. در ضمن به کلاس‌های لازم هم می‌روید تا دانشگاه قبول شوید و پس از زحمت‌های فراوان، دانشگاه هم قبول می‌شوید و حالا منتظر هستید که او به وعده‌اش عمل کند. اما در کمال تعجب می‌بینید که به شما می‌‌گوید: ”خیلی خوبه که توانستی لاغر شوی و به دانشگاه هم بروی اما من فکر نمی‌کنم عقیده‌ها و ارزش‌های مشترک زیادی با هم داشته باشیم به‌خصوص در مورد سلامتی و تندرستی، به‌راستی باید رژیم غذائی خود را تغییر بدهی“.
شما نیز رژیم غذائی خود را مطابق خواسته او تغییر می‌دهید و سپس می‌شنهوید که: ”خب، درست است که من گفته بودم چنانچه عادت‌های سلامتی و تندرستی خود را تغییر دهی، با تو ازدواج خواهم کرد، اما حالا که خوب فکرش را می‌کنم، می‌بینیم تو به لحاظ احساسی و عاطفی، زیاد روی خودت کار نکرده‌ای“. طبیعی است که شما اشتباه کرده‌اید، زیرا خود را با چنین شخصی مواجه ساخته‌اید.
چنانچه این داستان را یکی از دوستانتان برایتان تعریف می‌کرد، شاید به او توصیه می‌کردید که هر چه زودتر با این فرد به‌هم بزند، چون او یک فریبکار است و ارزش انتظار را ندارد؛ یا به او می‌گفتید: ”من یکی هرگز چنین رفتاری را با خودم تحمل نمی‌کردم. آیا نمی‌توانی ببینی هر کاری که می‌کنی باز بهانهٔ دیگری پیدا می‌کند“. حقیقت تلخ آن است که: ”هر بار احساس خوب و اعتمادبه‌نفس و خودباوری را از خودتان دریغ می‌کنید و آن را به تعویق می‌اندازید، درست همانگونه با خود رفتار کرده‌اید“. هم‌اکنون به خود بیندیشید که چگونه احساس خوب خود را به تعویق می‌اندازید...؟
با اینکه چه قید و شرط‌های نامرئی و نامحسوسی برای خود قرار داده‌اید تا خود را لایق اعتمادبه‌نفس داشتن و حال خوب بدانید.
آیا به راستی چنین فکر می‌کنید که اگر به هدف خاصی برسید و یا کار مشخصی انجام دهید، به حال خوبی خواهید رسید؟ آیا این حال خوب در شما ادامه خواهد یافت؟ علم نوین روانشناسی پاسخ می‌‌‌دهد: ”هرگز“ زیرا همانگونه که دیدیم، شما هرگز قادر نخواهید بود هر دقیقه و هر روز در تمام کارها موفق باشید. علاوه بر آن، همینکه به یکی از هدف‌های خود برسید، قلهٔ دیگری را برای فتح کردن در نظر خواهید گرفت، البته اگر بشود نامش را فتح کردن نامید!
در زیر تمرینی به شما پیشنهاد می‌شود که به شما کمک کند تا دربیابید چگونه حال خوب خود را خراب می‌کنید و خویشتن‌دوستی را به تعویق می‌اندازید. ده جمله مانند زیرا با جای خالی بنویسید. سپس به سراغ جاهای خالی بیائید و جاهای خالی را با اولین پاسخی که به ذهنتان می‌رسد، پر نمائید. سعی کنید به‌طور کامل با خود صادق باشید.
▪ هنگامی‌ احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که...
حیرت‌انگیز است. بی‌آنکه خود نیز آگاه باشیم، خوشحالی‌ها و حس عزت‌نفس و ارزش شخصی خود را پایمال می‌کنیم. آیا از این‌کار خسته نشده‌اید؟ آیا وقت آن نرسیده است که از به تعویق انداختن و وعده دادن، دست بردارید و خودتان را دوست داشته باشید. می‌توانید از همین حالا تغییر کنید. حتی مجبور نیستید که خواندن این نوشته را تمام کنید!
حالا پس از آنکه ده جملهٔ جاخالی‌دار بالا را نوشتید و تکمیل کردید، یک قلم بسیار و پررنگ روی همهٔ ده جمله بکشید و ده جملهٔ دیگر با جای خالی مثل زیر بنویسید. سپس به سراغ جاخالی بیائید و آنها را پر نمائید.
▪ همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم، زیرا ...
مانند:
همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم، زیرا با خودم صادق هستم.
همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم، زیرا صبح احساسم را با همسرم در میان گذاشتم.
همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم، زیرا از دخترم حمایت و پشتیبانی کردم.
برای اینکه یک بغل گل موفقیت را در آغوش بگیرید و خوشبخت شوید، همین حالا خودتان را دوست بارید. کارهای محبوب و دوست‌داشتنی خود را انجام دهید. از طعم، مزه و رنگ دلخواه خود روزانه استفاده کنید، موسیقی دلخواه و لباس دلخواهتان را بپوشید و خود را آراسته نمائید و از بوی خوشی که محبوبتان است، استفاده نمائید و در آخر، خودتان را همین‌طور که هستید، بپذیرید. شما شایستگی این را دارید که همین حالا خودتان را به همین شکلی که هستید دوست بدارید.
دکتر فرزانه صداقت
عضو هیئت علمی دانشگاه
عضو انجمن روانشناسی و مشاورهٔ ایران
منبع : مجله شادکامی و موفقیت


همچنین مشاهده کنید