یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان / ۹ سپتامبر


ماشین زمان / ۹ سپتامبر
▪ نهم سپتامبر سال ۱۹۱۹ گاتفرید دینست داور سرشناس و فقید سوییسی در بازل متولد شد. شهرت این داور به فینال جام جهانی ۱۹۶۶ باز می گردد که او با رای توفیق باخماروف کمک آذربایجانی خود گل بحث برانگیز انگلیس را مقابل آلمان پذیرفت و تیم میزبان در نهایت ۴-۲ پیروز شد و به مقام قهرمانی جهان دست یافت. دینست که آن زمان یکی از بهترین داوران فوتبال به شمار می رفت، همچنین فینال جام ملت های اروپا بین تیم های ایتالیا و یوگسلاوی را نیز سوت زد. او در اول ژوئن سال ۱۹۹۸ درگذشت.
▪ نهم سپتامبر سال ۱۹۶۳ روبرتو دونادونی بازیکن و مربی سابق تیم ملی ایتالیا به دنیا آمد. این هافبک هجومی که به خاطر دوندگی و تکنیکش شهرت داشت یکی از ارکان تیم قدرتمند میلان در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ بود که با این تیم به افتخارات و عناوین زیادی دست یافت ضمنا با ۲ فصل بازی در نیویورک مترو استارز باید او را از پیشگامان لیگ حرفه ای امریکا(MLS) دانست. دونادونی که سابقه بازی در تیم های آتالانتا و الاتحاد عربستان را نیز دارد، از سال ۲۰۰۱ به مربیگری روی آورد و در تیم های لچه، لیورنو و جنوا مربیگری کرد تا این که پس از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۶ و استعفای مارچلو لیپی سکان هدایت تیم ملی ایتالیا به وی سپرده شد. نتایج ضعیف دونادونی در مرحله مقدماتی یورو ،۲۰۰۸ انتقادات بسیاری را در پی داشت با این وجود به مرحله نهایی یورو راه یافت اما در نهایت پس از حذف ایتالیا از مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها دونادونی اخراج شد و جای خود را به لیپی داد.
▪ نهم سپتامبر سال ۱۹۷۸ شین کورتنی باتیر بازیکن تیم ملی بسکتبال امریکا و هیوستون راکتس از تیم های حاضر در لیگ حرفه ای بسکتبال امریکا(NBA) متولد شد. او از سال ۲۰۰۱ و در تیم ممفیس گریزلیز بازی حرفه ای را شروع کرده و پس از ۵ سال به این هیوستون ملحق شده است. باتیر که در سال ۲۰۰۶ در مسابقات قهرمانی جهان با امریکا به مدال برنز دست یافت، در سال ۲۰۰۱ جایزه ارزشمند اسکار بهترین بازیکن سال را به خود اختصاص داد.
نهم سپتامبر سال ۱۹۸۷ الکساندر دیمتری سانگ بیلانگ یا همان الکس سانگ مدافع تیم ملی کامرون و باشگاه آرسنال متولد شد. او توانایی بازی در پست هافبک دفاعی و دفاع میانی را دارد و در تیم های باستیا و چارلتون نیز بازی کرده است. سانگ برادرزاده فوتبالیست مشهور کامرون ریگوبرت سانگ است و اوایل امسال با کامرون نایب قهرمان جام ملت های آفریقا شد که البته در تیم منتخب این رقابت ها نیز جای گرفت.
منبع : روزنامه ایران ورزشی