چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

جا به جایی های زیرکانه قطبی


جا به جایی های زیرکانه قطبی
سمت و سوی تحلیها و گمانه زنی ها پیش از آغاز لیگ هشتم به گونه ای بود که بیشتر کارشناسان احتمال استارت توفانی استقلال در خط شروع مسابقات را در قیاس با رقیب سنتی بیشتر می دانستند. هر دو تیم در یارگیری و ترمیم نقاط ضعف خود عملکرد قابل قبولی در فصل نقل و انتقالات داشتند، اما اردوهای آماده سازی قابل اعتنای استقلال و بازیهای تدارکاتی مناسب تر این تیم نام پرسپولیس را در اغلب تحلیلها پشت سر استقلال در صف مدعیان قهرمانی قرار می داد.
عبور از دو هفته آغاز لیگ هشتم، اما واقعیتهای دیگری را نمایان کرد. هر چند هنوز شناخت دقیقی از سیستمها به دست نیامده و نمی توان نظریه کلی صادر کرد، اما آگاهی قطبی از قابلیتهای بازیکنانش و اصرار او به اجرای فرامین تاکتیکی پرسپولیس را« تیم تر» از استقلال جلوه می دهد.
با اینکه از افشین قطبی به عنوان یک مربی تاکتیک مدار و علاقه مند به تئوری نام برده می شود، در عمل می بینیم او نه تنها تیمش را در بند سیستم ها و اعداد مربوط به آنها محصور نکرده که با چند جا به جایی ساده از هر بازیکنی در حد اعلای توانایی هایش بازی می گیرد. استفاده از پژمان نوری به عنوان هافبک میانی متمایل به چپ و رها شدن او از بند وظایف تدافعی در یک سوم دفاعی خودی سرو شکل تازه ای به شیوه طراحی حملات پرسپولیس بخشیده است.
نوری اواخر فصل قبل از دفاع چپ به این پست منتقل شد و نقش ویژه ای در پیروزیهای حساس پرسپولیس مقابل صبا باتری و سپاهان ایفا کرد. از سویی انتقال کریم باقری از هافبک میانی به هافبک مهاجم هم نتایج شگرفی را به دنبال داشته است.
کریم در پست جدید کمتر می دود و کمتر پرس می کند، اما تمام توان او به مفیدترین شکل ممکن در خدمت برنامه های تهاجمی تیم قرار می گیرد.
همین دو جا به جایی به ظاهر ساده که با احترام گذاشتن به توانایی های بازیکنان و نه آنچه سیستم ها دستور می دهند انجام شده، پرسپولیس را به تیم دیگری تبدیل کرده است. تیمی که البته می توان مدعی شد ترکیب اصلی آن هنوز به طور کامل شکل نگرفته و چه بسا روزهای روشن تری را هم پیش رو داشته باشد.
بازگشت واعظی اندک تردیدهای موجود در درون دروازه را از بین می برد و چنانچه مجوز بازی «فرانک آتسو» صادر شود ، ترکیب چهار نفره حیدری و آتسو در مرکز، محمد در راست و مجتبی شیری در جناح چپ می تواند ایده آل ترین ترکیب خط دفاعی پرسپولیس باشد.
با جا افتادن مازیار زارع در تیم جدیدش نمایش زوج او و پژمان نوری در مرکز زمین احتمالاً چشم نوازتر هم خواهد شد، ضمن اینکه بی تردید ابراهیم توره به زودی نقش تک مهاجم پرسپولیس را ایفا می کند و تا زمانی که منصوری و بادامکی در حد انتظار ظاهر نمی شوند می توان به تشکیل مثلث باقری، پتروویچ و نیکبخت پشت سر او فکر کرد.
پرسپولیس در مرحله «شناخت از خود» امتیازات را بی کم و کاست جمع می کند و این یکی از عوامل کلیدی قهرمانی آنها در فصل گذشته هم بود.
امیر وفایی
منبع : روزنامه قدس