چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

از کشتی سنتی تا جودو


از کشتی سنتی تا جودو
علی معلومات که ما او را امروز به عنوان جودوکار وزن ۷۳- کیلوگرم کشورمان می شناسیم یکم آذرماه ۱۳۶۰ در یکی از روستاهای اطراف چناران در خراسان رضوی به دنیا آمد. او مجرد است و ۵ خواهر و ۴ برادر دارد. این نماینده کشورمان در المپیک در منطقه ای به دنیا آمد که اغلب ساکنان آن روستایی ، کشاورز و دامدار بودند. برادر بزرگ تر که کشتی سنتی با چوخه می گرفت او را به ورزش کردن تشویق کرد. او از دوران مدرسه وارد عرصه کشتی سنتی شد و پس از آن رشته های کوراش و جودو را از سال ۷۹ تجربه کرد.
طی دو سال خدمت مقدس سربازی عناوین مختلف کوراش و جودوی ارتش را به دست آورد. پس از پایان دوباره سربازی در مسابقات قهرمانی کشور در کرمان مقام دوم را به دست آورد و ملی پوش شد. در اولین سفر به کره جنوبی که به اندازه کافی تجربه نداشت مقام پنجم را کسب کرد.
در مسابقات آسیایی کوراش تهران به مقام سوم رسید و در چند تورنمنت دیگر شرکت کرد. در تورنمنت ماکائو اول و در رقابت های بین المللی ترکمنستان سوم شد.
در قالب تیم بسیج مقام سوم مسابقه ترکیه را به دست آورد و در مسابقه آسیایی کویت به جایگاه پنجم بسنده کرد.
در رشته کوراش نیز در رقابت داخل سالن ماکائو و جام فجر قهرمان شد و در نهایت در مسابقات جودوی آسیایی کره جنوبی که حکم گزینشی المپیک را نیز داشت مدال طلا را بر گردن آویخت و سهمیه المپیک را گرفت.
● نگاه ویژه می تواند شگفتی ساز باشد
▪ حمیدرضا افتخاری
علی معلومات جودوکار ۲۳ ساله ایران که برخلاف تمام انتظارات توانست در مسابقات قهرمانی آسیا معجزه کند و سهمیه تقریبا از دست رفته وزن ۷۳- کیلو را با کسب طلای آسیا از آن خود کند محصول یک رشته بومی است، کشتی با چوخه که در شکل مسابقاتی خود توسط ازبک ها با نام کوراش شناخته می شود. آنها که کوراش را دیده اند حتما تصدیق می کنند که این رشته همان کشتی با چوخه است با کمی تغییر. به هر شکل آنهایی که در ایران چوخه کار می کنند به سادگی در کوراش حرف برای گفتن دارند که معلومات که اصلا از خراسانی های ایرانی است از کودکی چوخه کار کرده است.
وقتی قرار شد در بازیهای آسیایی دوحه مسابقات کوراش به صورت نمایشی در حاشیه بازیها برگزار شود معلومات یکی از نفرات تیم اعزامی ایران بود که راهی دوحه شد و حتی روی سکوی نخست رفت و یک مدال طلای غیررسمی هم گرفت. حالا این جوان رعنای چنارانی یک قلدر در تیم جودو ایران در المپیک است. آن هم با عنوان قهرمانی آسیا. جودوکاری که در آسیا و در حضور ژاپنی ها و کره ای ها و قزاق ها و مغول ها آن هم در انتخابی المپیک روی سکوی نخست برود حتما دارای پتانسیل های فراوانی است.
معلومات یک چهره تازه وارد جودوی جهان است. او جوان و باانگیزه است و می تواند در پکن جودو جهان را شگفت زده کند. اگر آرش میراسماعیلی را جهانیان در سیدنی ۲۰۰۰ دیده و سال ۲۰۰۱ قهرمان جهان شد حالا کسی معلومات را نمی شناسد و همین برگ برنده ای برای این جوان باانگیزه خواهد بود که حریفان بدون شناخت از گارد او به روی تاتامی می آیند. اگر قرعه به معلومات کمک کند و از طرفی او دچار جو زدگی در سالن مسابقات نشود حتما باید روی او حساب کرد، معلومات جای حامد ملک محمدی را در ترکیب تیم ملی پر کرده است و در وزنی مبارزه می کند که جودو ایران کمتر در آن صاحب عنوان شده است.
اگر مربیان تیم ملی بتوانند فشار روانی حضور در المپیک و روبه رو شدن با بهترین های جهان را از معلومات دور کنند حتما می شود به نتایج او امیدوار بود.
معلومات می تواند شگفتی ساز کاروان ایران در المپیک باشد.
● کسب سهمیه مستقیم تا المپیک
علی معلومات یکی از خیره کننده ترین نتایج تیم ملی کشورمان در رقابت های آسیایی کره را به دست آورد. او ملی پوشی بود که در وزن خود به مدال طلا رسید و کسب مقام قهرمانی در این رقابت ها به معنای به دست آوردن یک بلیت مستقیم برای بازیهای پکن بود.
در وزن ۷۳ کیلوگرم ایران ۷۳ امتیاز توسط معلومات (۴۸ امتیاز)، محمد جمالی( ۱۰ امتیاز) و ذکریا مرادی (۱۵ امتیاز) به دست آورده بود و در جای پنجم قرار داشت. از لحاظ امتیازی این وزن شرایط مناسبی نداشت. پیش از ایران، کره جنوبی، ژاپن، کره شمالی و تاجیکستان ایستاده بودند و حتی احتمال کسب سهمیه در این وزن ضعیف به شمار می رفت اما کسب یک مدال طلا و سهمیه مستقیم خیال همه را راحت کرد.
منبع : روزنامه ایران ورزشی