پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

پسران بد - Bad Boys


پسران بد - Bad Boys
سال تولید : ۱۹۸۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت سولو
کارگردان : ریک رُزنتال
فیلمنامه‌نویس : ریچارد دی للو
فیلمبردار : بروس سورتیس و دان تورین
آهنگساز(موسیقی متن) : بیل کانتی
هنرپیشگان : شان ین، رنی سانتونی، جیم مودی، اریک گوری، اسائی مورالس، اریک بیرفیلد، الی شیدی، کلانسی براون، آلن راک، رابرت لی راش و جان زندا.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه.


شیکاگو. «کارل برنان» (راک) و «میک اوبراین» (پن) تلاش می‌کنند تا موادمخدری را بدزدند که جوانان پورتوریکوئی به یک گروه سیاه‌پوست می‌فروشند، و تیراندازی در می‌گیرد. «کارل» کشته می‌شود و در تعقیب و گریز پس از آن، «میک» تصادفاً برادر کوچک‌تر «پاکو مورنو» (مورالس) - رهبر گروه پورتوریکوئی‌ها - را با اتوموبیل زیر می‌گیرد و می‌کشد. «میک» را به مرکز اصلاح و تربیت جوانان رین فورد می‌فرستند. در آنجا با نوجوانی به نام «هووروویتس» (گوری) دوست می‌شود و با «وایکینگ لوفگرن» (براون) و «توئیتی» (راش) برخورد می‌کند. «والنسکی» (شیدی)، محبوبه «میک»، برایش نامه‌ای می‌نویسد و در این بین، «پاکو» که قسم‌خورده انتقام بگیرد، یکی از افراد دارودسته سیاه‌پوستان را می‌کشد. «میک» می‌بیند که «توئیتی» به سیاه‌پوست نوجوانی به‌نام «ترل» (بیرفیلد) هتک حرمت می‌کند و او را می‌کشد. اما وقتی «توئیتی» و «لوفگرن» به سلول او هم حمله می‌کنند، با شکست دادن آنان خودش می‌شود و رئیس تازه و «هوروویتس»، معاونش. تا اینکه خبر می‌رسد که «پاکو» به «والنسکی» هتک حرمت کرده، آن دو از مرکز فرار می‌کنند، اما «هوروویتس» بلافاصله دستگیر و تنبیه می‌شود. «میک» به دیدنی «والنسکی» می‌رود و «رامون هررا» (سانتونی) - یکی از کارکنان مرکز اصلاح و تربیت که به «میک» علاقه‌مند شده - او را پیدا می‌کند. «هررا» به «میک» می‌گوید که «پاکو» را هم به مرکز رین‌فورد فرستاده‌اند، ولی اخطار می‌کند هر نوع دردسری، آزاد شدنش را - که شش ماه بیشتر به آن نمانده - به خطر می‌اندازد. او از آنجا که هم «پاکو» و هم «لوفگرن» کمر به قتل «میک» بسته‌اند، رویاروئی اجتناب‌ناپذیر است. در حالی که «هررا» بی‌صبرانه منتظر انتقال «پاکو» به جائی دیگر است، خبر می‌رسد «توئیتی» - که آزاد شده - طی یک سرقت کشته شده است. «هوروویتس» رادیوئی به «لوفگرن» می‌دهد که یک تله انفجاری است و چیزی نمانده او را بکشد. روز انتقال «پاکو» نزدیک است و او شبانه به «میک» حمله می‌کند. «میک» طی جدالی خونین پیروز می‌شود، ولی از کشتن «پاکو» صرف‌نظر می‌کند و به سلولش برمی‌گردد، در حالی که «هررا» تماشایش می‌کند.
* فیلمی درباره نوجوانان بزهکار که در هالیوود سابقه بسیاری دارد. اینجا، در نوع روزآمد کار، خشونت، موادمخدر و حتی سکس ضمینه شده که کمکی به طراوت ماجراها نمی‌کند. تنها امتیاز فیلم بازی پُر انرژی پن، در یکی از نخستین نقش آفرینی‌های مهم خود، در نقش نوجوانی خلافکار و درعین حال احساساتی است.