شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

چگونه می توان از موها بهتر مراقبت کرد؟


چگونه می توان از موها بهتر مراقبت کرد؟
همانطورکه می دانید هیچ کس با موهای زیبا و پرپشت متولد نمی شود، آگاهی از مراقبت صحیح و منظم از موها و یادگیری نکاتی هر چند اندک، می تواند در داشتن مویی سالم و درخشان به شما کمک کند.
یکی از علائم سلامت و زیبایی موها، درخشان بودن آنها است. هر چند شما دارای موهای بلند، کوتاه، روشن یا تیره باشید، باید ظاهری نرم، ابریشمی و درخشان داشته باشد که نشان دهنده سلامت آنها است. موهای ناسالم، سست، ضعیف، خشک و شکننده هستند. عوامل بسیاری باعث به وجود آمدن این آثار می شوند که در این جا به چند مورد از آنها اشاره شده است.
شستشوی روزانه موها با شامپو و شانه کردن، می تواند آسیب بسیار زیادی به آنها وارد کند که نتیجه آن، فرفری شدن، خشک شدن، و شکنندگی موها می باشد. به نوع شامپویی که مصرف می کنید دقت کنید. هر نوع مویی شامپوی مخصوص به خود را دارد. شامپوهایی استفاده کنید که با موی شما سازگاری دارند.
افرادی که دارای موهای فر و یا رنگ شده می باشند باید از شامپوی شیمیایی درمان کننده مو استفاده کنند. نکته دیگر این که اگر در مورد نوع مو و شامپوی مورد استفاده خود مطمئن نیستید، بهتر است از آرایشگر یا متخصص پوست و مو کمک بخواهید تا شامپو و نرم کننده مخصوص موهای شما را پیشنهاد کند.
توجه داشته باشید موهای مرطوب و خیس را هرگز شانه نکنید. موهای خیس بسیار ضعیف تر و سست تر از موهای خشک هستند، همچنین تمایل زیادی به شکستن و خرد شدن دارند.
بسیاری از مردم فکر می کنند شامپوهای مخصوص کودکان دارای مواد و ترکیبات ملایم هستند که برای استفاده آنان مناسب بوده و هیچ گونه آسیبی به موها وارد نمی کنند. این باور بسیار غلطی است، زیرا شامپو کودکان و نوزادان در حقیقت دارای ترکیبات نسبتا خشن و ناملایمی است که به منظور از بین بردن پوسته های خشک کف سر نوزادان طراحی شده است. بهتر است که این شامپو را فقط مختص کودکان و نوزادان قرار دهید .
یکی دیگر از راههای درخشان کردن موها آن است که به طور مرتب آنها را به ملایمت شانه کنید. این کار باعث می شود که چربی کف سر از درون محور مو آزاد شده و به سرتاسر مو پخش شود. اگر انتهای موهای بلند شما در هم پیچیده و گره خورده است، نخست از انتهای موها به ملایمت شانه کنید سپس به کف سربپردازید. توجه داشته باشید موهای مرطوب و خیس را هرگز شانه نکنید. موهای خیس بسیار ضعیف تر و سست تر از موهای خشک هستند، همچنین تمایل زیادی به شکستن و خرد شدن دارند.
برای شانه کردن موها از برس هایی که دارای دندانه های درشت و پهن هستند استفاده کنید تا شانه کردن موها را آسان کرده و از گره خوردن و درهم پیچیدگی آنها جلوگیری کند. کسانی که دارای موهای بلند هستند برای گرفتن آب اضافه موهایشان بهتراست از حوله متوسط استفاده کنند و هرگز موها را با حوله به هم نمالند تا خشک شود، این عمل منجر به سخت و شکننده شدن موها می گردد. قبل از شانه کردن موها، از نرم کننده استفاده کنید تا از گره خوردگی و درهم رفتگی آنها جلوگیری شود.
سشوار وسیله راحتی برای خشک کردن موها است که بسیاری از مردم هر روز از آن استفاده می کنند. اگر روش استفاده از آن غلط باشد، باعث وارد شدن صدمات جبران ناپذیری به موها می گردد. بهتر است اجازه دهید که موها در مجاورت هوا و به ملایمت خشک شوند. اگر به سشوار کردن موها عادت کرده اید با رعایت چند نکته ساده می توانید موها را از گزند خشک شدن و شکنندگی دورنگهدارید.
سعی کنید با درجه حرارت پائین یا متوسط و از فاصله ۲۰ سانتی متری موها را خشک کنید، استفاده از سشوار با درجه حرارت بالا باعث آسیب به ساختار درونی و بیرونی موها شده که منجر به خشکی و شکننده شدن موها می شود. اگر به موهای خرد شده که کوتاهتر از دیگر موهای سالم شما هستند دقت کنید می بینید که تمایل بیشتری به فرفری شدن و خشک شدن دارند که دلیل آن استفاده مکرر از سشوار به هنگام خشک کردن موها، برس های خشن و زبر و رفتارهای نامناسب با موهای خیس می باشد.
با توجه به میزان آسیب موها و پیروی از تمرینات مراقبت از مو و سلامت، پس از گذشت ۲ تا ۴ هفته به میزان قابل توجهی موهای شما نرمتر و سالمتر خواهند شد.

آزیتا مقصودی