دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

«دکو»از پورتو تا بارسلونا


«دکو»از پورتو تا بارسلونا
«اندرسون دكو دسوزا» ملقب به «دكو» متولد شهر سائو برناردوی برزیل است . درخشش این هافبك برزیلی - پرتغالی از تیم پورتوی پرتغال نشأت می گیرد؛ جایی كه دكو به تنهایی می توانست آهنگ حركت های این تیم پرتغالی را در دست بگیرد و بسیار مورد قبول خوزه مورینیو، مربی وقت پورتو بود. درخشش او و سایر یاران او در پورتو عناوین و افتخارات زیادی برای وی و باشگاهش به همراه داشت كه مهمترین و معروف ترین آنها كسب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا بود. این تیم در دیدار پایانی با نتیجه ۳ بر صفر بر موناكوی فرانسه غلبه كرد.
در آن بازی دكو گل سوم تیمش را به زیبایی و زیركی وارد دروازه موناكو كرد. او در همین سال به عنوان بهترین بازیكن لیگ قهرمانان اروپا دست یافت و در بین برترین های سال اروپا بعد از شوچنكو از میلان و رونالدینیو از بارسا به عنوان سوم دست یافت و در جمع ۱۰ بازیكن برتر سال جهان نیز بود.بازی های جذاب و دیدنی وی سبب شد هواداران پرتغالی او را به عنوان مارادونای كشورشان بنامند؛ لقبی كه گواه ارزش های بالای اندرسون شده بود.
البته این تیم در سال۲۰۰۳موفق به كسب جام یوفا و لیگ پرتغال نیز شده بود. اگرچه بازی های درخشان دكو در تیم باشگاهی اش نام او را در بین جهانیان انداخت اما به دلیل ازدیاد هافبك های مستعد وحرفه ای در تیم برزیل، هیچ گاه به تیم ملی برزیل دعوت نمی شد و حتی در ذخیره های این تیم طلایی جایی برای او در نظر گرفته نشد، به همین جهت او تابعیت پرتغالی را قبول كرد و به طور رسمی در تركیب این تیم قرار گرفت. این اتفاق با مخالفت برخی از اهالی پرتغال و بازیكنان مواجه شده بود كه در رأس آنها لوییس فیگو بود.
اما دكو پس از ارایه بازی هایی قابل قبول، همگان را متقاعد كرد كه می تواند در پرتغال نقش اساسی ایفا كند. یورو ۲۰۰۴ یك حضور كاملاً موفق برای دكو بود. در این تورنمنت با وجود شكست پرتغال میزبان مقابل یونان شگفتی ساز در فینال،خیلی ها دكو را بهترین بازیكن این جام می دانستند اما این عنوان به هافبك یونانی رسید. در همین راستا بود كه مورینیو، پورتو را به قصد تیم چلسی انگلستان ترك كرد و دكو نیز كه فكر ترك این تیم را در سر می پروراند، به پیشنهاد مربی سابقش تصمیم گرفت به چلسی برود اما وقتی در تست پزشكی این باشگاه رد شد، از سوی سران باشگاه بارسلونا نشانه گرفته شد و لاپورتا با خرید وی در واقع یك قدم بزرگ دیگر در راه پیشرفت بارسلونای كبیر برداشت.دكو با شماره ۲۰ بارسلونا به هواداران سرمست این باشگاه معرفی شد.
در آن برهه از زمان خیلی ها خرید او و اتوئو را زوج طلایی لاپورتا در خرید تابستانی تلقی كردند؛ چیزی كه الان كاملاً واضح و هویدا است. سرمستی و شادی مفرط از این انتقال زمانی در دل هواداران بارسلونا شعله ای صد چندان پیدا كرد كه دكو در اولین مصاحبه خود درتلویزیون بارسا گفت: «من برای قهرمانی آمده ام، مطمئن باشید!»
این حرف ناشی از جسارت بالای وی بود و البته اعتماد به نفس بالا. دكو در اولین سال حضورش در بارسا به همراه ژاوی هرناندز خط هافبك بارسلونا را هدایت می كرد و طوری با سایرین هماهنگ شده بود كه گویا چندین سال با آنها بازی كرده است. این امر از آنجا صورت می گرفت كه دكو قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی در تغییر تاكتیك تیمی دارد؛ امری كه به ریكارد اجازه می داد در هر زمان كه می خواهد تیم حریف را با تاكتیك های ناب خود فلج كند كه در این مسأله دكو نقش محوری را ایفا می كرد.
در واقع می توان او را رابط بین هافبك ها و مهاجمان دانست.این روند به نوعی ادامه یافت كه در نهایت قهرمانی بارسلونا را در لالیگا به همراه داشت و بدین ترتیب دكو به عهدی كه در اول فصل داده بود، وفا كرد. وقتی او بار دیگر قابلیت های خود را به جهانیان نشان داد، دوباره در دید خوزه مورینیو و چلسی قرار گرفت و این بار پیشنهاد آنها بسیار جدی تر بود.
خیلی ها بر این باور بودند كه او بارسا را به قصد چلسی ترك خواهد گفت اما در یك اقدام جالب و نمادین و بدون اعلام قبلی، پای قراردادی را امضا كرد كه تا سال ۲۰۱۰ اعتبار داشت اما مبلغ آن ذكر نشده بود! این اقدام تحسین برانگیز دكومحبوبیت وی را در بین آزلگرونا چندین برابر كرد و خیلی ها به این عملش غبطه خوردند. او اظهار داشت: «پول در زندگی مهم است اما من فوتبال ناب را به پول ترجیح می دهم.» دكو به همراه تیم ملی پرتغال با اقتدار كامل به جام جهانی راه یافته و بدین ترتیب اولین بازی های جهانی خود را در آلمان تجربه خواهد كرد. «دكو دسوزا» این فصل هم برای بارسلونا مهره ای حیاتی به نظر می رسد.
دكو تكنیك نابی دارد كه به او اجازه می دهد بااسطوره ای چون رونالدینیو به طور هماهنگ كار كند، به گونه ای كه در بسیاری از دیدارها رونالدینیو پاس های زیادی را با دكو رد و بدل می كند و گاهی بازی نمایشی این ۲ نفر هواداران را به وجد می آورد.
نكته قابل توجه در مورد دكو گل های او است؛ بسیاری از گل های دكو پس از برخورد به بازیكنان حریف به ثمر می رسند و این مدل گل های او، معروف شده! اما گاهی گل هایی بسیار زیبا به ثمر می رساند كه یكی از زیباترین آنها به مالاگا در فصل قبل و در نوكمپ زده شد؛ جایی كه دكو از فاصله ای در حدود ۳۰ متری توپ را طوری به كنج دروازه چسباند كه «كالاتایود» دروازه بان وقت مالاگا هرچقدر سعی كرد نتوانست توپ را لمس كند. این گل دكو در پایان سال از گل های منتخب لالیگا شد.
دكو در آخرین اظهاراتش درباره دیدار حساس بارسلونا و چلسی اعلام كرد نمی خواهد این بارهم به مربی سابق خود ببازد و بارسلونا شانس بیشتری نسبت به تیم حریف برای صعود دارد.دكو یكی از بازیكنانی است كه در بیشترین بازی های بارسا حاضر بوده اما اقدام جنجالی او در بازی با بیلبائو كه منجر به اخراجش شد، مانع از آن گشت كه بتواند این آمار را افزایش دهد. در بازی دكو بی حوصلگی بسیاری دیده می شود. گذشته از ماجرای بازی با بیلبائو، دكو از جمله بازیكنانی است كه به راحتی و با انجام خطا های بی مورد كارت زرد دریافت می كند به همین دلیل تعداد كارت های گرفته شده وی در بارسلونا از سایرین بیشتر است و او خشن ترین بازیكن بارسلونا است!
● آمار «دكو »قبل از حضورش در بارسا
در تیم آلوركا ۳۲ بازی و ۱۳ گل، در تیم سالگریوس ۹ بازی و ۲ گل و در پورتو(از سال ۱۹۹۸ الی ۲۰۰۴) ۱۴۸ بازی در لیگ و ۳۸ گل زده.
● مهمترین افتخارات تیمی «دكو»
قهرمان جام حذفی پرتغال به همراه پورتو در سال ،۲۰۰۱ قهرمان لیگ پرتغال در سال ۲۰۰۳ و جام یوفا درهمین سال به همراه پورتو،قهرمانی لیگ قهرمانان با پورتو در سال ،۲۰۰۴ كسب مقام دومی در جام ملت های اروپا(یورو ۲۰۰۴ پرتغال) و قهرمانی در لالیگای ۲۰۰۵ با بارسلونا.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی