یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

بدون ترس از «روسی» و ...


بدون ترس از «روسی» و ...
کیسی استونر استرالیایی که فصل پیش برای اولین بار قهرمان گراندپری موتوسیکلت رانی (Moto Gp) جهان شد و باید در فصل جدید از این عنوان دفاع و آن را از نو تصاحب کند می گوید برای این مهم مهیا است و احساس اطمینان می کند.
این راننده ۲۳ ساله عضو تیم دوکاتی در اوایل آذرماه امسال و به واقع در واپسین روزهای فصل گذشته از ناحیه شانه راست و لیگامان های آن مصدوم شد و با این که کارش به عمل جراحی نکشید، ولی استراحتی طولانی و مطلق برای وی توصیه گشت. استونر در دل زمستان ۲۰۰۸ می گوید: «طی عمر کوتاه ورزشی من برای اولین بار است که در دو فصل متوالی با یک تیم و یک وسیله و موتوسیکلت مشابه و همان روال گذشته به میدان بازمی گردم و برهمین اساس احساس می کنم که قوی تر و کارآمدتر از گذشته هم شده ام. به لحاظ آسیب دیدگی ها نیز وضعم بهتر شده و شانه ام در حال حاضر مشکل حادی ندارد. این را در پیست سپانگ (مالزی) و در جریان مسابقات خواهید دید.»
● احیای کامل
استونر که برای کسب عنوان قهرمانی موتوسیکلت رانی ۵۰۰ سی سی جهان «ولنتینو روسی» اعجوبه ایتالیایی و قهرمان ۷ دوره مسابقه های جهانی را پشت سر نهاد و از یک «نیکی هایدن نزول کرده» (قهرمان ۲۰۰۶ جهان) نیز به راحتی عبور کرد، معتقد است که استراحت طولانی ماه های اخیر او را کاملاً احیا کرده است. وی می گوید: «مرا ۱۱۰ درصد (!) آماده خواهید دید و چون بیش از پیش با فضای رقابت های گراندپری موتوسیکلت رانی جهان آشنا شده و به عنوان قهرمانی جهان نیز رسیده ام، طبعاً آسوده تر و صاحب استرس کمتری هم در کارم هستم. براین اساس گمان می کنم که در فصل جدید از این هم سریعتر خواهم رفت. ما باید به وضعیت موتوسیکلت مورد استفاده من نیز سروسامان بخشیم. به گونه ای که موتور و شتاب و نوع جهش آن روی پیست و صعود و فرود آن معتدل تر و امن تر شود. اگر این نکات را نادیده بگیریم، باید تأکید کنم که از همه چیز راضی هستم و حتی موتوسیکلت ام را نیز کم نقص می بینم و مسائل تکمیلی و همراهی کننده آن را هم می پسندم و یقین دارم که در صورت عدم بروز مشکلات بزرگ، من و این موتوسیکلت به مدارج بالاتری می رسیم و از فصل پیش نیز سریع تر خواهیم تاخت.»
● حریف اصلی
چون از ۷ بار قهرمانی «روسی» در این رقابت ها ۵ تایش در رده «Moto Gp» بوده، او را باید غول رشته ای دانست که استونر می خواهد سال ها قهرمان آن باشد. روسی که ۲۸ سال بیشتر ندارد می گوید که وی نه فقط تا به حال دستاوردی فوق العاده داشته و دو عنوان قهرمانی را هم در رده ۲۵۰سی سی به دست آورده (پیش از الحاقش به رده ۵۰۰ سی سی) بلکه هنوز جا و زمان برای تکرار عناوینش دارد و می توان طی ۳ ، ۴ سال بعدی هم یک مدعی جدی و بزرگترین حریف استونر و به واقع بر او پیروز باشد.
با این همه استونر مدعی است که حضور مجدد روسی در میدان و فن و تجربه ای که دارد و امکان رسیدن مجدد عنوان نخست به وی، او را به ترس نینداخته و از این حریف ویژه هراسی ندارد.« این که من و او در گذشته چه کرده ایم و کارنامه و افتخارات ما چیست، چنان مهم نیست و لزوماً راه آینده را مشخص نمی کند و بحث آینده، بحث دیگری است. باید بررسی کرد و دید که ما برای تورنمنت های بعدی چه چیزی در اختیار داریم و توان و آمادگی مان به چه حدی می رسد و تا چه میزان مهیای نبرد هستیم. این را می دانم که روسی در فصل آینده هم بسیار سریع و تیز ظاهر خواهد شد، اما شاید من نیز چنین حالتی را داشته باشم. بنابراین صبر کنید و ببینید.»
● شماره یک
استونر در فصل جدید رقابت های گراندپری موتوسیکلت رانی جهان که تا چند هفته دیگر شروع می شود و ۹ ماه طول می کشد و مشتمل بر ۱۸ تورنمنت است، پیراهن شماره یک را بر تن خواهد کرد که شاید برای او شگون نداشته باشد زیرا وقتی نیکی هایدن آمریکایی با پیراهن و شماره ای مشابه قصد دفاع از عنوانش را در رقابت های سال پیش داشت، بلای بدی بر سرش آمد و راه به جایی نبرد و در جدول پایانی سال، آن جا که استونر و روسی اول و دوم شدند، جایی در جمع ۵ نفر نخست نیافت.استونر با این اوصاف می گوید: «مدت ها پیراهن و نمره ۲۷ را بر تن داشته ام و بنابراین با اشتیاق در انتظار آثار استفاده از شماره جدید خود هستم و می خواهم ببینم که قضیه چه خواهد شد.»
● اولین مسابقه شب
اولین تورنمنت فصل ۲۰۰۸ رقابت های «Moto Gp» در روز ۹ مارس (۱۹اسفند) در پیست لوساییل در دوحه قطر برپا خواهد شد و مسابقه نیز برخلاف سنت و روال و منطق حاکم بر این رقابت ها نه در ساعات ظهر و بعدازظهر، بلکه شب برگزار خواهد شد که این امر برای اولین بار در تاریخ این پیکارها به اجرا درخواهد آمد. استونر می گوید: «وقتی جوان تر بودم در مسابقات ویژه زمین های گل و لای و مسیرهای بشدت ناهموار شرکت داشتم و هر چند رقابت در شب با آنها فرق می کند، اما باید متذکر شوم که به هر حال یک مسئله تفریحی و تجربه ای نو خواهد بود و حداقل قضیه این است که صبح می توانم بیشتر بخوابم، زیرا شب قبل از آن تا دیروقت مسابقه می داده ام.»
● یک «هم تیمی» معتبر
امسال «هم تیمی» استونر در دوکاتی، کسی نخواهد بود به جز مارکو ملاندری ایتالیایی که جای یک ایتالیایی دیگر مثل لوریس کاپیروسی را در این تیم گرفته است. استونر از این تغییر و تبدیل در تیمش استقبال کرده است و می گوید: «شخصاً به ملاندری خوشامد گفتم و اگر بتواند از من سریع تر برود و من را شکست بدهد و باعث پیروزی مجدد تیم من شود، گله ای نخواهم داشت و برعکس خوشحال نیز خواهم شد. قدر مسلم این که او استعداد و توان لازم را در این رشته دارد.»
اما ملاندری که در رقابت های فصل پیش با تیم هوندا به میدان آمد و به رتبه پنجم رسید، قبول کرده است که استونر نفر شماره یک این تیم باشد و او فقط باید در رل یک همراهی کننده و عامل دوم برای دوکاتی به میدان آید.
این اصلی است که او پذیرفته و به قول و زعم خودش به سرزمین قهرمان جهان پا گذاشته و بنابراین الزام های آن را نیز پذیرفته است. اما قهرمانی که به احتمال قوی مانند نیکی هایدن تکرار عنوانش را بسیار سخت تر از کسب آن (در مرتبه نخست) خواهد یافت.
وصال روحانی‎
منبع: Mirror
منبع : روزنامه ایران