جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

آیا فرد خوش بینی هستید؟


آیا فرد خوش بینی هستید؟
● مقدمه
مثبت فکر کردن چیزی ورای اعتماد و اعتقاد کورکورانه است و نیروی آن به زندگی افراد ، عظمتی خاص می‌بخشد. می‌توان گفت افراد خوش بین در مقایسه با اشخاص بدبین ، در تمامی ابعاد زندگی پیشرفت بهتری دارند و اغلب به موفقیت‌های اجتماعی بیشتر و مهم‌تری دست می‌یابند. همچنین ، افراد خوش‌بین کمتر به افسردگی و بیماری‌های جسمی مبتلا می‌شوند. مارتین ای. پی سیلگمن استاد روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: بنا به شواهد موجود ، خوش‌بینی حامی دستگاه ایمنی بدن است.
● خوش‌بینی و بدبینی از دیدگاه روانشناسان
روانشناسان بر این باورند که خوش بینی و بدبینی عاداتی هستند که ما در زمان کودکی کسب می‌کنیم و در این میان والدین نقش الگو را ایفا می‌کنند. زمانی که لوله آب ترکید و خانه جدید شما را آب گرفت، آیا پدرتان شروع به ناله و شکوه کرد که: آخر چرا یک چنین خانه بی‌خودی نصیبم شده؟ یا قاطعانه گفت: در قرار داد ، تضمین شده که همه چیز کامل و بی‌نقص است، بنابراین به سازنده خانه می‌گویم لوله کشی را انجام دهد و خسارات را جبران کند؟ به گفته سیلگمن ، خوش‌بینی شیوه‌ای عادت‌گونه است که توسط آن ، موانع موجود در زندگی را برای خود تعبیر و تفسیر می‌کنیم. در اینجا با چگونگی عملکرد آن آشنا می‌شویم.
● عملکرد فرد خوش‌بین و فرد بدبین
شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند ، از عوامل و شرایطی همیشگی منشا می‌گیرند. من در امتحان ریاضی قبول نشدم، چون در شمارش و حساب استعداد ندارم. و از طرف دیگر اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می‌دانند. شوهرم دسته گلی برایم آورد، چون روز کاری خوبی داشت. در حالی که فرد خوش‌بین ، علت شکست را به عوامل موقتی و گذرا نسبت می‌دهد. من در امتحان رد شدم چون وقت توجه کافی نداشتم. و موقعیت‌ها و شرایط مطلوب را حمل بر وجود عواملی دائمی می‌داند. او برایم گل آورد چون به خانواده‌اش علاقه دارد.
فرد بدبین اجازه می‌دهد که یاس و نامیدی به وجود آمده در یکی از امور زندگی ، به امور دیگر دست بکشد. اگر بدبین باشد نه تنها به خاطر از دست دادن کارش احساس بدی پیدا می‌کند، بلکه این نگرانی در وی ایجاد می‌شود که ازدواج وی دچار مشکل شده و فرزندانش از کنترل او خارج شده‌اند. ولی فرد خوش‌بین اجاه نمی‌دهد که یک مانع یا شکست به کل زندگی‌اش سرایت کند. او با خود می‌اندیشد: به هر حال من در حال بیکار هستم، من و همسرم هنوز با یکدیگر صمیمی و نزدیکیم و به وجود بچه‌هایم نیز افتخار می‌کنم.
در هنگام بروز مشکلات ، افراد بدبین خود را سرزنش می‌کنند. چنانچه راننده دیگری به ماشین پارک شده شما بزند خود را ملامت می‌کنید که ماشین را در محل نامناسبی پارک کرده‌اید. فرد خوش‌بین چنین مشکلی را تصادفی می‌انگارد و از آن به عنوان تجربه‌ای بهره می‌برد. دفعه بعد ، ماشین را جایی پارک می‌کنم که ماشین‌های کمتری اطرافش باشند.
● آیا می‌خواهید فرد خوش‌بین‌تری باشید؟
سیلگمن به این نکته اشاره دارد: این فکر که هیچ از یک کارهای من اهمیتی ندارد، در افراد بدبین مانع از تلاش آنها در جهت بهبود اوضاع می‌شود، بنابراین به محض برخورد با یک مانع تسلیم می‌شوند. آیا فرد خوش بینی هستید؟ اگر نیستید، می توانید باشید. خوشبختانه ما قادریم عاداتی را که یاد گرفته‌ایم، از یاد ببریم. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که خوش‌بینی یک مهارت است و هر فردی قادر به فراگیری آن می‌باشد.
منبع : شبکه رشد