سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

حاشیه‌نشینان - The Outsiders


حاشیه‌نشینان - The Outsiders
سال تولید : ۱۹۸۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فردروس و گری فردریکسن
کارگردان : فرانسیس فورد کوپولا
فیلمنامه‌نویس : کاتلین کنوتسن راول، برمبنای رمانی نوشته ا.ا. هینتن
فیلمبردار : استیون ه_ بروم.
آهنگساز(موسیقی متن) : کارمینه کوپولا
هنرپیشگان : توماس هاوِل، مت دیلن، رالف ماکیو، پاتریک سوایزی، راب لو، امیلیو استه‌وز، تام کروز، گلن ویدرو، دایان لین، لیف گارت، دارن دالتن، میشل میرینک، تام ویتس، گیلارد سارتین و ویلیام اسمیت.
نوع فیلم : رنگی، ۹۱ دقیقه.


تولسای اوکلاهما، سال 1966. «پونی‌بوی کورتیس» (هاول)، نوجوان چهارده‌ساله، گذشته را به خاطر می‌آورد: شبی که همراه دوستانش، «دالاس» (دیلن) و «جانی» (ماکیو) در یک درایوین سینما با «چری» (لین) و «مارشا» (میرینک) آشنا می‌شود. «پونی بوی»، «جانی» و «دالاس» که عضو دارودسته «گریسرها» هستند، در بازگشت با «باب شلدون» (گارت)، محبوب حسود «چری» و یکی از اعضای گروه رقیب - «ساک‌ها» - روبه‌رو می‌شوند. همان شب برادران «پونی‌بوی»، «دارل» (سوایزی) و «سوداپاپ» (لو) - که پس از مرگ والدین‌شان، سرپرستی «پونی‌بوی» را بر عهده دارند - او را به خاطر دیر برگشتن به خانه توبیخ می‌کنند. «پونی‌بوی» دوباره پیش «جانی» برمی‌گردد که به خاطر دعواهای بی‌پایان پدر ومادرش همیشه از خانه فراری است. در اینجا «باب» و دارودسته‌اش سر می‌رسند و در حین دعوا، «جانی» با چاقو «باب» را می‌کشد. حالا به توصیه «دالاس»، «پونی‌بوی» و «جانی» در کلیسائی مخروبه در خارج از شهر پناه می‌گیرند. چند روز بعد «دالاس» سر می‌رسد و می‌گوید که «چری» قبول کرده مرگ «باب» به‌دلیل دفاع شخصی بوده ولی «جانی» قبول نمی‌کند. در بازگشت، کلیسائی را می‌بینند که در آتش می‌سوزد و بچه مدرسه‌ای‌هائی که برای پیک‌نیک آمده‌اند، در آن گرفتار شده‌اند. پسرها، بچه‌ها را نجات می‌دهند ولی خودشان راهی بیمارستان می‌شوند. «پونی‌بوی» را مرخص می‌کنند ولی «دالاس» و «جانی» را که به شدت سوخته، نگه می‌دارند. شب بعد «پونی‌بوی» در دعوای بزرگ «گریسرها» و «ساک‌ها» شرکت می‌کند. «جانی» پس از شنیدن خبر پیروزی «گریسرها» در بیمارستان می‌میرد. «دالاس» نیز در حین فرار پس از سرقت از یک فروشگاه، بر اثر شلیک پلیس گشته می‌شود...
* اثر بلند پروانه دیگری از کوپولا، که با وجود داشتن لحظه‌ها و صحنه‌های تأثیرگذار و ماندنی، فیلمی است متوسط. موسیقی کارمینه کوپولا با عظمت است و بازی همه بازیگران نوجوان فیلم از هاول در نقش اصلی تا تام‌کروز در یک نقش فرعی فوق‌العاده است. دختر کوچولوی هشت نُه ساله‌ای که در فیلم می‌بینیم، سوفیا دختر خود کارگردان است. هینتن، نویسنده کتاب پُرفروش مبنای فیلم نیز نقش کوتاه یک پرستار را ایفا می‌کند. یک مجموعه تلویزیونی نیز بر مبنای فیلم ساخته می‌شود.