جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا

نماهایی نو برای شمع های قدیمی


نماهایی نو برای شمع های قدیمی
شمع ها، پس از گذشت زمان در مجاورت هوا، گرد و غبار و آلودگی موجود در محیط و همچنین نور خورشید، تغییر رنگ می دهند و نمایی ناخوشایند و ظاهراً بدون استفاده پیدا می كنند. اگر شما نیز تعدادی شمع قالبی با این شرایط در اختیار دارید یا آن كه نمای ظاهری شمع هایتان در اثر برخورد با اجسامی دیگر و یا افتادن بر روی سطحی سخت، صدمه دیده است، آنها را دور نیندازید، بلكه می توانید با روش های بسیار ساده، سریع و ابتكاری، شما می توانید برای شمع های قدیمی و نازیبای خود جلوه ای متفاوت فراهم كنید و سفره های خود را بیارایید.
به طور كلی شمع ها از جمله منابع نورزایی هستند كه در مراسم و مجالس مختلف شامل رسمی، غیررسمی، شادی و سوگواری مورد استفاده قرار می گیرند.
● به منظور ایجاد نمایی متفاوت برای شمع های كهنه، راه های مختلفی وجود دارد كه در این جا به چند نمونه از آنها اشاره می كنیم:
▪ روش ۱: گل ها و دانه های خشك گیاهان، عناصر مناسبی برای زینت دادن نمای صدمه دیده شمع های قدیمی هستند. شما می توانید با آغشته كردن سطح شمع قالبی به طور كلی و یا در برخی قسمت های مورد نظر به چسب حرارتی و فرو كردن شمع در مخلوطی از خرده گل ها و دانه های خشك، قسمت های خدشه دار را بپوشانید. برای این منظور، استفاده از گیاهان و گل های معطر مانند اسطوخودوس علاوه بر ایجاد نمایی زیبا و متفاوت، محیط را نیز عطرآگین می كند.
در این میان برخی از دانه ها، {مانند دانه های میخك} خود دارای پایه ای میخی شكل هستند و امكان فرو كردن آنها در سطح پارافین شمع وجود دارد. در نتیجه شما می توانید دانه های میخك را به صورت اتفاقی و یا با در نظر گرفتن نظمی دلخواه در داخل سطح شمع فرو كنید و به این ترتیب همزمان با پوشش بخش های آسیب دیده، جلوه ای زیبا برای شمع ایجاد كنید.
▪ روش ۲: پوشش كامل سطح شمع و یا ایجاد نقش های مختلف تزیینی بر سطح شمع با رنگ یكی دیگر از روش های ابتكاری است. برای این منظور راه ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد. در صورتی كه نقاشی بلدید، می توانید نقش مورد نظر را با قلم مو و رنگ اكریلیك روی سطح شمع، ابتدا طراحی و سپس نقاشی كنید یا آن كه می توانید با طراحی نقش هایی بر روی طلق یا مقوا و بریدن دور طرح ها با كاتـِر، استنسیل درست كنید و با قرار دادن استنسیل بر روی سطح شمع، مناطق خالی شده را با قلم مو یا اسپری رنگ آمیزی كنید. البته كاربرد اسپری به جهت آن كه كمتر قابل كنترل است، كمی سخت تر است ولی در صورتی كه سطح وسیعی از شمع را بخواهید رنگ آمیزی كنید، استفاده از اسپری هم راحت تر است و هم نتیجه یكنواخت تری را پدید می آورد.
نكته: به جای استنسیل می توان از تورهای پلاستیكی و یا پارچه ای نیز استفاده كرد. به این ترتیب كه قطر شمع را اندازه گیری كنید و با توجه به آن، یك یا تعدادی تور را ببرید و با فاصله از هم با چسب حرارتی به دور شمع بپیچانید. سپس سطح شمع را كه با لایه های توری پوشیده شده ، با اسپری رنگ آمیزی كنید. مدتی صبر كنید تا رنگ خشك شود. اكنون با دقت، تور را از روی شمع بردارید. خواهید دید نقش فضاهای خالی توری بر روی سطح شمع، نمایی زیبا و متفاوت را ایجاد كرده است.
▪ روش ۳: برای تزیین و پوشش سطح شمع از عناصر طبیعی استفاده كنید. هنگامی كه به پارك ها و یا طبیعت خارج از شهر می روید، با عناصر طبیعی مختلفی مواجه می شوید كه می توانند برای تزیین در بسیاری از كارهای دكوراسیونی مورد استفاده قرار گیرند. برگ ها، از جمله این عناصر هستند كه در این فصل در انواع و اقسام رنگ ها و فرم های مختلف به وفور بر روی سطح زمین یافت می شوند.
شما می توانید با استفاده از برگ های مختلف و به روش های گوناگون سطوح نازیبا و آسیب دیده شمع ها را پوشانده و به آنها جلوه ای دیگر ببخشید.
برای این منظور ابتدا به وسیله چسب حرارتی برگ ها را در كنار هم و در محل موردنظر بچسبانید و سطح شمع را بپوشانید.
سپس برای تزیین بیشتر، به دور آنها نوارهایی از جنس كنف ، روبان و یا هر جنس دیگری ببندید و پاپیون بزنید.
می توانید با در كنار هم قرار دادن چند عدد از این شمع ها در یك ظرف، از روشنایی حاصل از آنها در میان سفره یا میز غذاخوری استفاده كنید.
▪ روش ۴: برخی از مواد خوراكی نیز می توانند عناصر مناسبی برای تزیین شمع ها باشند. در این میان از دارچین نكوبیده، می توان نام برد. همان طور كه می دانید، "دارچین" ، قبل از كوبیده شدن به صورت پوسته ای است كه به فرم های صاف و لوله ای شكل در مغازه ها عرضه می شود. شما می توانید برای مصارف خوراكی آنها را در دستگاه آسیاب كرده و برای پخت غذا مورد استفاده قرار دهید.
‌ولی در اینجا كاربرد دیگری از آن موردنظر است. به این ترتیب كه پوسته های لوله ای شكل دارچین را برای پوشش سطح شمع و همزمان تزیین آن به كار ببرید. برای این منظور با انتخاب الگویی دلخواه برای این پوشش و یا تزیین، لوله های دارچین را با چسب حرارتی در مكان مورد نظر بر روی سطح شمع در كنار هم بچسبانید و سپس مانند نمونه قبلی دور شمع را با بستن نواری كنفی یا روبان، زینتی مضاعف بخشید.
▪ روش ۵: برای پوشش سریع سطح خارجی شمع های قالبی قطور، از چوب های حصیر نیز می توانید استفاده كنید. به این ترتیب كه اگر حصیر پنجره شما در اثر مجاورت با باد و باران شكسته و خراب شده و دیگر قابل استفاده نیست، تعدادی از چوب های سالم آن را بردارید و پس از برش به اندازه مورد نیاز با توجه به ابعاد شمع با چسب حرارتی به سطح شمع و در كنار هم بچسبانید.
شمعدان های مناسب مراسم سوگواری ، ایام احیا، ...
در شب های احیاء روشن كردن شمع از جمله رسومات ملی و مذهبی ما محسوب می شود. در صورتی كه با وجود برقراری این مراسم در محل زندگیتان با كمبود شمعدان برای مراسم این شب مواجه شـُدید، كافی است چند عدد ظرف سفالی كوچك ، و همچنین متناسب با ابعاد داخل هر ظرف و تعدادی شمع قالبی سفیدرنگ تهیه كرده و پس از آغشته كردن ته هر یك از شمع ها به چسب حرارتی ، هر تعداد شمع را كه ممكن است در كنار هم در كف ظرف سفالی بچسبانید. سپس در صورت تمایل پایه شمع ها در لبه ظرف را با خزه یا مقداری برگ درخت كاج زینت دهید. سپس دور شمع های موجود در هر ظرف را مانند تصویر، روبانی پهن و مِشكی ببندید. به این ترتیب با روشی بسیار ساده و ارزان ، شمعدان های حاوی شمع مورد نیاز و مناسب مراسم شب احیا، فراهم می شود.
منبع : تبیان