چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

فلامنکو فانتزی


فلامنکو فانتزی
مدت‌ها بود دنبال بهانه می‌گشتم تا دستکم یکی از نغمه‌های دلنوازی که موزیسین خلاقی به نام "گوستاو مونتسانو Gustavo Montesano" تنظیم، و یا شاید بهتر، ابداع کرده است را در این‌جا بیاورم اما موفق نمی‌شدم، تا حالا که یاد تصاویری از یکی از فیلم‌های خودم در مورد کولی‌ها افتادم که راهم را باز کرد.
اول این را بگویم که "گوستاو مونتسانو" یک موزیسین سرشناس و خلاق آرژانتینی است که بیشتر ساکن اروپاست. کاری از او که به این نوشته ارتباط دارد مجموعه یازده آهنگ است که در یک سی‌دی، پنج شش سال پیش، منتشر شده با عنوان "فلامنکو فانتری Flamenco Fantasy". او در این مجموعه استثنائی، مشهورترین آهنگ‌های کلاسیک اروپا، ساخته‌ی نامدارانی چون بتهوون، موزارت، باخ، راول، ویوالدی و دیگران را به سبک فلامنکو بازنویسی کرده و توسط ارکستر فیلارمورنیک سلطنتی انگلیس اجرا کرده است. باید نغمه‌های آشتی‌کنان میان موسیقی پرطمطراق کلاسیک اروپائی، با موسیقی ساده و بی‌آلایش فلامنکو را در این مجموعه بشنوید تا به میزان خلاقیت این موزیسین آرژانتینی پی ببرید.
و اما من هم در معرفی او در این صفحه کمی خلاقیت به خرج داده‌ام! برای این که نغمه انتخابی‌ام از این مجموعه، یعنی کاری بسیار آشنا از بتهوون را خشک و خالی ارائه نکرده باشم صحنه‌هائی عمدتا آرشیوی از زندگی کولی‌های اروپا را که در فیلمی از خودم، سالیان سال پیش، از آن‌ها استفاده کرده بودم به همراه این سمفونی ادیت کردم (عنوان فیلم من "ما کولی هستیم" بود). این صحنه‌ها از فالگیری و زندگی روزمره کولی‌ها آغاز، و با واقعیت دردناک گسیل کولی‌های اروپا به آشویتس در جنون نسل‌کشی هیتلر پایان می‌یابد. حالا چرا یاد آن دوره افتادم شاید یکی این باشد که اجرای آثار بتهوون در حکومت رایش سوم ممنوع بود، و یکی هم این که هنوز که هنوز است کمتر کسی از فاجعه کولی‌سوزی در آلمان نازی مطلع است. هرچه هست این شما و این هم یکی از آثار معروف بتهوون با اجرای فلامنکو.
منبع : رسانه هنر و موسیقی