پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

۱۰روبات به یادماندنی


۱۰روبات به یادماندنی
موقعی که در مورد روبات‌ها فکر می‌کنم، اولین تصویری که به ذهنم خطور می‌کند، مربوط به Johnny۵ در فیلم «مدار کوتاه» ۱۹۸۶ است.
در آن فیلم، Johnny۵ روباتی است که برای مقاصد نظامی طراحی شد اما بر اثر اصابت صاعقه به آن، رفتارها و خصوصیاتی انسانی پیدا می‌کند. این روبات با مشاهده برنامه‌های تلویزیونی می‌تواند بخندد، ‌از طریق خواندن کتاب، اطلاعات‌اش افزایش پیدا می‌کند و حتی می‌تواند برقصد. امروزه علم روباتیک هنوز این‌قدر پیشرفت نکرده است اما روبات‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند حرکات موزون انجام بدهند، ژست بگیرند، نوشیدنی‌ها را بچشند و اسکیت بازی کنند و این تازه اول راه است.
در اینجا ۱۰ روبات معروف و جذاب را به شما معرفی می‌کنم که ذهن‌تان را به فراسوی زمان می‌برد.
۱) آلبرت هوبو (Albert Hubo) یا انیشتین گوینده و رونده: این روبات که از دانشمند معروف، انیشتین الهام گرفته شده، راه می‌رود و صحبت می‌کند. می‌گویند کار زیاد بی‌نتیجه نمی‌ماند و این روبات مصداق این عبارت است.
آلبرت هوبو را شرکت Hanson Robotics با استفاده از ماده‌ای خاص و پوششی روشن ساخته است. صورت این روبات بیش از ۶۲ بافت ماهیچه‌ای دارد که حرکات آن را بسیار طبیعی جلوه می‌دهد، دقیقا مانند حرکات یک انسان. روبات مزبور می‌تواند هم راه برود و هم روی چرخ‌هایی که در زیر پاهایش تعبیه شده، حرکت کند. در ضمن صداها را هم تشخیص می‌دهد. شرکت Hanson با ساخت چنین روبات‌های انسان‌نمایی، اهداف مختلفی از جمله سرگرمی، آموزش و نگهداری در موزه است. اگر این روبات را با نمونه‌هایی نظیر الویس پرتحرک و لوسیل بال پرسروصدا مقایسه کنید، خواهید دید که حرکات انیشتین آهنی، واقعی‌تر و کامل‌تر به نظر می‌رسد.
۲) FT (Female Type) با ژست‌های مختلف: توموتاکا تاکاشی، طراحی این روبات پیش‌بینی می‌کند که در آینده نیمی از روبات‌های ساخته شده، با نمایی شبیه یک خانم ساخته خواهند شد. از آخرین اختراعات وی، FT، یک روبات زن‌نما است که با ۲۳ موتوری که در بدنش قرار گرفته به راحتی می‌تواند راه برود. باتری که FT را راه می‌اندازد، از نوع پلیمر لیتیوم ۱۴ اینچی است که از کربن و پلاستیک ساخته شده است.
۳) میورو یک پخش کننده پرجنب و جوش موسیقی: میورو (Miuro) یکی از تجهیزات دیگر برای ipod و تلفیقی از نوآوری در موسیقی و فناوری روبات‌هاست. این روبات یک جعبه موسیقی سکه‌ای است که روی چرخ‌های خود راه می‌دهد. میورو با ۱۴ اینچ طول و ۵ کیلو وزن هر آهنگی را از ipodهای نسل سوم و پس از آن، از طریق بلندگوهای کن‌وود پخش می‌کند. حتی می‌تواند از سایت iTunes و یا هر منبع موسیقی دیگری که از طریق بی‌سیم به آن وصل می‌شود، آهنگ پخش کند. اگر یک دوربین نوری و سنسور به این روبات متصل کنید، به یک روبات قابل برنامه‌ریزی تبدیل می‌شود که می‌تواند از یک اتاق به اتاق دیگر برود. میورو در ژاپن با قیمت ۹۳۰ دلار و در چهار رنگ متنوع به فروش می‌‌رسد، ضمن آنکه قرار است از نیمه دوم سال ۲۰۰۷ وارد بازار آمریکا شود.
۴) نیه‌می (Nayaa Mii) بچه گربه پرشور: اگر شما از گربه‌هایی که همیشه در کنارتان هستند خوشتان می‌آید، مطمئنا مجذوب نیه می‌خواهید شد.
عبارت «نیه‌می» تلفظ ژاپنی دو کلمه Near Me (نزدیک من) است. این روبات مجهز به ۱۴ مفصل و چهار سنسور برای تماس با اشیا، دیدن، شنیدن و حرکات مختلف است. حرکات این روبات گربه‌نما شامل باز و بسته کردن چشمان، میومیو کردن و حرکات پاهایش است. چیزی که در مورد نیامی فوق‌العاده جالب توجه است تشخیص ضربه‌ای است که به پشت آن می‌خورد.
«نیه‌می» فقط در کشور ژاپن، به مبلغ ۳۶ هزار و ۷۵۰ ین (حدود ۳۴۱ دلار) و در رنگ سفید با مدل موی کوتاه فروخته می‌شود. در جعبه این روبات، یک شارژر، یک بسته باتری و یک آداپتور وجود دارد اما جای خواب این گربه را باید جداگانه تهیه کرد.
۵) گوپی (Gupi)، خوکچه هندی حساس: اگر شما از گربه خوشتان نمی‌آید، شاید خوکچه هندی را به عنوان یک حیوان خانگی بپذیرید. گوپی یک روبات هوشمند است که بیش از ۳۰ نوع صدا تولید می‌کند و می‌تواند با گوپی‌های دیگر ارتباط برقرار کند. اما قبل از هر چیز از یاد نبرید که به گوپی بی‌اعتنایی نکنید چون ممکن است از شما بترسد و دیگر دوروبرتان نیاید. این روبات وقتی احتیاج به شارژ داشته باشد و به زبان دیگر گرسنه باشد، در اطراف وسایلی چون هویج پلاستیکی خود می‌چرخد. برعکس حیوانات خانگی واقعی، شما هیچ‌گاه نگران تغذیه شبانه این حیوان و یا تمیز کردن قفس آن نخواهید بود. گوپی با قیمت ۹۱/۷۱ دلار و از طریق سایت IWautOne of those.com به فروش می‌رسد.
۶) بریز (Breeze)، روبات درختی: بریزیک درخت افرای روباتیک است که نمونه آن را در داستان‌های تخیلی دیده‌اید. شاخه‌های این درخت آهنی از سیم‌های انعطاف‌پذیر و متحرک ساخته شده و هنگامی که شخصی به آن نزدیک می‌شود، تکان می‌خورد. حتی می‌تواند تا ۳۶۰ درجه بگردد تا به شما برسد و یا لمس‌تان کند. البته ممکن است این درخت که همیشه سعی در جلب توجه اشخاص اطراف خود دارد، برای هر کسی خوشایند نباشد.
۷) موسوسیا (Muusocia)، روبات یک چشم: این روبات یک چشم قصد ترساندن کودکان را ندارد ولی خیلی شبیه شخصیت «مایک وازوسکی» یک چشم در فیلم «هیولاها» است. موسوسیا توسط شرکت ATR و Systec Akazawa ساخته شده است و درون چشم آن یک سنسور وجود دارد که برای تشخیص صدا، چهره و صحبت‌ها به کار می‌رود.
۸) پلن (Plen)، روبات اسکیت‌باز: پلن، روباتی است که به راحتی از طریق فناوری بلوتوث و یا تلفن همراه کنترل می‌شود و به بازی اسکیت می‌پردازد. حرکات این روبات همچنین به دلیل استفاده از نرم‌افزار «Motion Editor» که برای ۱۸ نقطه از مفصل‌های حرکتی‌اش برنامه‌ریزی می‌کند، راحت‌تر انجام می‌شود. شما می‌توانید از طریق بی‌سیم حرکت‌های این روبات اسکیت‌باز را در طول یک خیابان و یا یک باغ بزرگ کنترل کنید. وزن آن حدود ۷۰۰ گرم است و در آن از باتری نوع NiMH-۶۰۷۵ استفاده می‌شود که تا ۲۵ دقیقه می‌تواند شارژ بماند. قیمت آن ۲۶۲ هزار و ۵۰۰ ین (۲۵۵ دلار) است.
۹) رونگ چنگ (Rong Cheng)، زن زیبا: رونگ چنگ روباتی است که در عین زیبایی، می‌تواند منبع اطلاعاتی شما باشد. در حافظه این روبات هزار کلمه چینی وجود دارد و می‌تواند حرکات موزون انجام داده، خم و راست شده و با افراد مختلف سلام و احوالپرسی کند. قیمت آن سرسام‌آور است: ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار.
۱۰) سومه لیه(Sommelier) روباتی با چشایی: سومه‌لیه، یک روبات فرانسوی است که مزه چند نوشیدنی و غذا را تشخیص می‌دهد. این روبات که توسط شرکت NEC System Technology و دانشگاه Mie طراحی و ساخته شده است، در دست راست خود، یک طیف سنج اشعه مادون قرمز دارد که محتوای شیمیایی غذاها و یا نوشیدنی‌ها را تحلیل می‌کند و سپس با صدایی کودکانه، طعم و مزه آنها را شرح می‌دهد. سومه‌لیه همچنین می‌تواند میزان نمک، شکر یا روغن غذا را به خوبی تشخیص دهد. پس بهتر است سر آن کلاه نگذارید.
منبع : Pcmag.com
ترجمه: فاطمه صائبی
منبع : روزنامه فناوران